Koha e leximit: 4 minuta(Modifikimi I Fundit Më: 19/06/2020)

Ka një numër të stacioneve interesante dhe aktive trenit në Spanjë. Ju do të gjeni shpejtësi e lartë, distanca të mesme, rajonal, metropolitan dhe hotel-tren udhëtojnë në të gjithë vendin. Nga stacionet e mëdha moderne deri në ato më të vogla të rrethuara nga natyrë, këto janë 10 nga stacionet më interesante të Spanjës hekurudhorë.

 

Barcelona, Spanjë (Sants Stacioni i Trenit)

Ky stacion modern është një nga stacioni më i ngarkuar i trenit në Barcelona. Kjo është stacioni kryesor i trenit për të dy kombëtare dhe ndërkombëtare lidhjet e trenit. Ky stacion është mjaft i madh dhe gjendet në qendër të qytetit. Ajo është përdorur nga të dyja vendasit dhe turistët dhe do të ju lidhë me shumicën e stacioneve të trenave në të gjithë Spanjën.

 

Madrid (Puerta de Atocha Stacioni i Trenit)

Ky stacion është më i madhi në Madrid dhe ka qenë rreth e rrotull për shumë vite. Kjo është një Stacioni i bukur dhe një nga më interesante stacionet e trenit, se shtëpi një kopsht dhe breshkë bukur tropikale shenjtëroren brenda. në marsh 11, 2004, një ditë tani e njohur në Spanjë si 11-M, 191 persona janë vrarë në një seri shpërthimesh. Ato kanë ndodhur në katër trena udhëtarësh si në këtë stacion dhe aty pranë.

 

Stacione interesante Trajnimi në Spanjë, Madrid

Sevilla (Santa Justa Stacioni i Trenit)

Santa Justa është i treti-ngarkuar stacioni në Spanjë, me një total prej dymbëdhjetë platforma. Ajo është emëruar pas një nga shenjtorët e preferuar Seviljes-së (motra e Santa Rufina). Ndërtesa është vendosur në pjesën lindore të qendrës së qytetit Seviljes. Ndërtuar pastër dhe të projektimit janë një shembull i planeve të modernizimit të qytetit 1991.

 

Ronda stacionin hekurudhor

Ronda është e thënë të jetë një nga qytetet më të bukura në Spanjë. Kjo zgjedhje spanjoll i interesante stacionet e trenit është tregues i kësaj, dhe sigurisht një duhet-shih. Stacioni është ndërtuar në vitin 1892, megjithatë, ajo është përditësuar dhe mrekullisht mirëmbajtur gjatë viteve. Stacioni ende ka "Anglo" ose kolonial sy Indian pse. Tendë dru-fringed është mbështetur në shtylla hekuri i punuar përfshin platformën ngjitur.

 

Puebla de Sanabria Stacioni i Trenit

Ky stacion është e vendosur në qytetin e bukur të vjetër të Zamora. Kjo është një nga stacionet më të famshme trenit në Spanjë për shkak të bukurisë së saj e cila është për shkak të arkitekturës rajonale dhe tradicionale, me rooves propozoj, gurë mur guri dhe një kryesues i madh arch qendrore. Ky stacion është gjithashtu i njohur për rëndësinë që kishte në Ruta de la Plata si një lidhje vend.

 

Zamora Stacioni i Trenit

Ky stacion është e vendosur në qytetin e Zamora në Castile dhe Leon dhe është konsideruar të jetë një nga stacionet e trenit më interesante të bëra ndonjëherë. ndërtimi i tij duhej të ndalet në 1929 dhe ajo është përfunduar në fund në 1958. Ajo ka një frymëzim magjepsës Rilindjes me disa detaje që janë një kujtim i një stil vonë gotik. Me të vërtetë është frymë-marrjen.

 

Estacion del Norte Stacioni i Trenit

Ky stacion treni mund të gjendet në qytetin e San Sebastian, një vend i bukur duke ofruar dy det pabesueshme dhe pikëpamjet e malore. Ky stacion është një tërheqje në vetvete si kulm mbulon platforma është projektuar nga Gustave Eiffel i cili është shumë i njëjti person i cili projektuar Kulla Eifel në Francë.

 

Canfranc Estacion Stacioni i Trenit

Ky vini braktisur e interesante stacionet e trenit mund të gjenden në kufirin midis Spanjës dhe Francë. Ajo u hap në 1928 dhe quajtur "Titanic e të malet."Ajo është ndërtuar për të rritur tregtinë midis dy vendeve, por më pas nuk është ruajtur dhe është braktisur nga viti 1970. Stacioni po bie në copa sot. Turistët janë ende në gjendje për të parë një ngjashmëri se sa i madh ishte në ditën e saj. Më shumë turistë spanjollë kanë vizituar vendin që nga 2013. Më shumë se numri i njerëzve që vizitoi ndonjëherë stacionin ndërsa ajo ishte e hapur.

 

Estacio del Nord Stacioni i Trenit

Ky është stacioni kryesor i trenit në qytetin e Valencias. Ajo është ndërtuar në 1917 dhe u bë një simbol i arkitekturës moderniste evropiane. Ajo është një ndërtesë e madhe me një orë të madhe dhe një skulpturë shqiponjë në qendër, cilat janë disa nga elementet më përfaqësuese të stacionit sot. Ky marr e interesante stacionet e trenit është konsideruar edhe një ndërtesë me interes kulturor.

 

Algeciras Stacioni i Trenit

Ky stacion ndodhet në pjesën e sipërme të Algeciras dhe disa kilometra nga porti për shkak të një kërkesë historike që do të thoshte se duhej të ishte jashtë rrezes së Gjibraltarit 100-ton top. Ky tren është përdorur nga njerëzit të cilët dëshirojnë për të vizituar Rock of Gibraltar. Ai u hap për herë të parë në 1982 dhe ende ka një vështrim të vjetër-shkollën dhe të ndjehen në të.

 

Ndërsa ka një numër prej tyre që veprojnë në Spanjë sot, këto janë 10 nga stacionet më interesante të Spanjës trenit për të vizituar. udhëtimi i Trenit është një pjesë e madhe e Transporti publik Sistemi në vend dhe shkon pa probleme në të gjithë bordit. Ka një numër të udhëtime Beautiful Day si edhe aventurat mbi-natës që do të kishte me tren dhe kjo është me vlerë, ndërsa tuaj për të bërë përdorimin e hekurudhave, kur ju vizitoni Spanjën.

 

Stacione interesante Trajnimi në Spanjë, VALENCIA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gjej biletat më të mira dhe më të lirë në Evropë Save A Train, It Takes 3 minuta tani për të rezervoni një biletë treni për Ruaj një tren. për më interesante stacionet e trenit në Spanjë, Të paguani duke përdorur të gjitha metodat e njohura të pagesës, duke përfshirë, kartë krediti dhe Paypal.

 

A doni të embed blog post tonë në faqen tuaj, pastaj kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2F10-fascinating-train-stations-spain%2F%3Flang%3Dsq - (Shkoni poshtë për të parë kodin embed