(Последно освежено на: 09/10/2019)

Една од работите највозбудливите за патување во Европа е дека може да се дојде со воз насекаде. Тоа е најзастапен средство за транспорт и омилени на многу луѓе да патуваат на континентот. Луѓето ги поставам неколку прашања пред да одлучите да со воз, пред патување најважен, како што каде да се купат билети? Како можам да се провери на распоредот? може ли премине од една во друга земја? Што се ноќ возови допаѓа?

 

Еве најважен пред патувањето треба да знаете:

Распоред и цени на европските возови

Иако сите на Европа е поврзана со многу голема железничка мрежа секоја земја има железничка компанија и, затоа,, својата веб-страница со распоредот и цени. Ако сакате да патуваат со воз во рамките на иста земја, без премин секој граничен, тоа се уште се препорачува да одите директно да се спаси железничка како што би направиле со летови до Skyscanner. Ако не знаете што е тоа, Google ќе ви даде одговор. Скоро сите веб-сајтови имаат верзија на англиски јазик, па тоа е лесно да се движите и да се провери на распоредот. Ако сакате да патуваат со воз од една земја во друга (секогаш во Европа) исто така треба да го бара за пат во еден стан како Зачувај воз.

Луксембург, Брисел возови

Антверпен во Брисел возови

Амстердам возови во Брисел

Париз во Брисел возови

 

Како и кога да се купат билети?

Една од суштинските работи на пред-патување е дефинитивно Билети. Некои воз премини (особено оние на голема брзина и оние кои ги поврзуваат главните градови или големите градови) имаат тенденција да се зголеми во цена, кога пристапи на датум за заминување; има и други (локалните возови и оние кои ги поврзуваат градовите во близина) кои секогаш се задржи иста цена. Ако се патува од капитал во капиталните, тоа е најдобро да се купи билет за неколку недели однапред да се добие најдобра цена. Ако ги купите билети преку апликации (многу Европската воз компании имаат свои стан премногу), ќе добиете електронски билет со QR код може да се покаже на возачот од екранот на телефонот, така да не мора да ги испечатите.

Лондон во Лил возови

Лондон до Париз возови

Лион во Лондон возови

Лондон во Бордо возови

 

Pre-Пат Essentials САЈТОТ

How to Get to the Station is key to Pre-Trip Essentials

Добрата работа во врска со патувањето со воз е дека станиците обично се во центарот на градовите и се лесно достапни со метро, автобус или пеш. Вие не треба да патуваат од еден час да се оди на аеродром (освен ако не сте на периферијата на градот, иако воопшто не е потребно толку долго). Ако ти патуваат со малку багаж, можете да се обратите за јавен превоз. Ако сте многу Loaded, можеби такси е најдобра опција. Тоа не боли да се каже: постојат градови кои имаат неколку железнички станици (на пример, Париз) па секогаш да бидете сигурни на она што вашиот воз заминува од. Понекогаш тоа може да се случи дека мора да се префрлите од една станица до друга.

Берлин во Минхен возови

Франкфурт Минхен возови

Виена во Минхен возови

Штутгарт во Минхен возови

 

точноста на Возовите во Европа

Европски возови тргнуваат во точната минута (освен ако има одложување за некои климатски причина). Како да дојдеме до станицата за 15-20 минути пред да е секогаш една од суштинските работи на пред-патување. Имајте на ум дека постојат возови, кои се многу долги и понекогаш ќе треба да одиме многу да се дојде до крајот на платформа. Пречки помеѓу еден град, а друг обично не траат повеќе од неколку минути.

Ова беше една мала, но корисен водич на претходно патување најважен за патување со воз во Европа и работи што треба да знаете пред да одлучат да се земе една. Се надеваме дека Искуство ќе добиете ќе биде непроценливо.

Цирих Зермат возови

Женева за Зермат возови

Берн да Зермат возови

Луцерн на Зермат возови

 

Внесете Зачувај-А-воз да книга вашиот билет за воз до било која дестинација во 3 минути, на најевтиниот стапки билети за воз и ослободени од ништожно резервација такси!

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост на вашиот сајт, потоа кликнете овде: http://embed.ly/code?url=https://www.saveatrain.com/blog/4-train-pre-trip-essentials-europe/- (Движете се надолу за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување, на овој линк ќе ја најдете нашата најпопуларните железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml – во тебе имаме врски со / en /, но можете да ја промените да / FR / или / де / или / таа / и на повеќе јазици