(Modifikimi I Fundit Më: 02/05/2020)

pengohet shpesh nga hija e gjatë e fqinjit të saj më të madhe Londër, Luton në Bedfordshire është një perlë e fshehur e cila është edhe një vlerë të vizitës.

E themeluar pas kapjes së qarkut nga saksonët në shekullin e gjashtë, ajo filloi jetën si një "Tun’ (zgjidhje) e cila doli nga brigjet e lumit Lea. Fast Forward disa shekuj, and ‘Lea Tunwas a medium-sized market town of some 800 banorë, që mbijetuan kryesisht nga bujqësia dhe tregtare.

Keto dite, native Lutonites and visitors have plenty of attractions to keep them busyduke përfshirë pikat e nxehta si kopshte gjelbëruar dhe magjepsës objekte historike të Discovery Qendrës Stockwood dhe kodrat undulating, lugina dhe hiking i Rezervës Barton Hills Natyrës.

And it’s also an easy place to get around and a brilliant base for adventures further afieldso with that in mind, këtu janë pesë të dobishëm transport hacks për udhëtarët Luton.

 

  1. Rrugët e autobusëve

udhëtimit Bus brings with it many benefitsit’s fast, përshtatshëm dhe mund të largohet më pak e një gjurmë të karbonit sesa udhëtimit makina.

Dhe në Luton, ajo gjithashtu hap mundësi të mahnitshme për të marrë të dini vendasit, e cila menjëherë do të bëjë që ju të ndiheni shumë më shumë në shtëpi.

info rrugë autobus Këshillit Luton-së Vlen konsultuar para mbërritjes tuaj në qytet.

Trenat Amsterdam në Londër

Paris për Trenat Londër

Berlin për Trenat Londër

Bruksel për Trenat Londër

 

  1. Biçikleta

Nëse jeni duke u bazuar në Luton për një kohë, blerje a biçikletë është një ide e shkëlqyer.

Ka shumë vende rurale për të shqyrtuar transportin afër dhe dy rrota bën të lundrimit të luajë në qendër të qytetit fëmijës.

Cikli Mbreti në 56-66 Dunstable Road në Luton ka një gamë të gjerë të bikes, përfshirë elektrike, tandems and even penny farthingsyou’ll definitely find something suitable.

Lille për Trenat Londër

Cologne për Trenat Londër

Lyon për Trenat Londër

Luksemburgu për Trenat Londër

 

  1. trenat

Ju mund të lehtë të udhëtojnë në Luton në komoditetin e një treni nga destinacionet si në Londër, Birmingham dhe më tutje, kështu që nuk ka asnjë justifikim për të mos e konsiderojnë atë për tuaj të ardhshëm pushime familjare.

shfletoj web faqe Luton Stacioni hekurudhor Kombëtar dhe ju do të gjeni një pasuri e informacionit mbi marrjen në dhe nga stacion, objekte të tilla si VC-ja dhe qasje të mobilitetit.

Ka edhe një harta dobishëm to ensure you get your bearingsbrilliant.

Antwerp për Trenat Londër

Haga për Trenat Londër

Bordeaux për Trenat Londër

Gjenevë për Trenat Londër

 

  1. Taksitë

Kur ju jeni duke planifikuar për të pikturuar Luton kuqe, prenotim një taksi për të marrë ju në mes vrima lotim është një ide e mençur.

Ju do të gjeni shumë opsione taksive curbside, por goluton.com është një nga operatorët më të mëdha të qytetit dhe ju mund të kurseni të holla duke prenotim përpara në internet.

Another great thing about taxi transport is there’s no need for a designated driver – kështu që i gjithë grupi juaj mund të shijoni pije freskuese gjatë gjithë natës.

London për Trenat Brukselit

London për Trenat Paris

London për Trenat Lyon

London për Trenat Amsterdam

 

  1. Airport Parking

Luton Airport is an awesome launchpad for flights to a range of exciting destinationsincluding Aberdeen, Malaga, dhe Zurich – so sun, detit dhe madje edhe bora janë vetëm një hop të shkurtër larg.

Nëse ju jeni më të rehatshme makinës në aeroport, SkyParkSecure.com ka parkim Luton Airport kjo është e sigurt dhe përballueshme.

Me udhëtimin tuaj të sigurt stowed, ju mund të jet off ndjenja krejtësisht të qetë.

Follow these five handy transport hacks and you’ll make the most of Lutonyou can thank us later!

Kjo është lista jonë! Share veta këshilla tuaj Luton udhëtimit duke ndarë këtë blog post në Twitter.

 

Për të marrë më të mirë parkimi në Londër përdorim SkyParkSecure, por për të marrë bileta më të mira tren në Londër, përdorim Save A Train.

 

A doni të embed blog post tonë onto faqen tuaj, Ju ose mund të marrë fotot tona dhe tekst dhe vetëm të na japin kredi me një lidhje në këtë blog post, ose klikoni këtu: https://embed.ly/code?url=https://www.saveatrain.com/blog/5-handy-transport-hacks-for-luton-travellers/– (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)