Време на читање: 5 минути(Последно освежено на: 25/12/2020)

Возбудливо, започнување, величествена, разумни, нема доволно зборови за да се опише 7 најневеројатни фудбалски стадиони во Европа. Згора на тоа, дури и ако мислите дека можете да ја сфатите нивната величина, само кога ќе зачекориш, дека навистина ја разбирате магијата.

така, ако сте ентузијаст Бирен Минхен, овие 7 фудбалските стадиони се целосно вредни за вашето внимание и место на слава на вашата корпичка.

 

1. Најневеројатно Фудбал Стадион во Германија: Сигнал Идуна Парк во Дортмунд

Сигнал Идуна е најголемиот фудбалски стадион во Европа и може да биде домаќин 80,000 ентузијастички навивачи кои стојат зад нејзината импресивна стаклена фасада и подземното греење. Ова се должи на 2006 реновирање. за Светскиот куп на ФИФА. Затоа, можете целосно да го испланирате вашиот одмор во фудбалот за зимските игри.

Сигнал Идуна од тогаш е најголемиот фудбалски стадион во Германија 1965, и денес е дом на фудбалскиот тим Борусија Дортмунд.

Како да стигнете до фудбалскиот стадион „Сигнал Идуна“ во Дортмунд?

Можете да стигнете до стадионот преку Лесна шина од Дортмунд лесни железнички и РБ возови што ги поврзуваат Австрија и Германија.

Цените на возот од Келн до Дортмунд

Цени на возот од Минхен до Дортмунд

Цените на возот од Хановер до Дортмунд

Цени на возот од Франкфурт до Дортмунд

 

Фудбалски стадион во Дортмунд Отворање на натпреварот

 

2. Алијанц Арена: Минхен, Германија

Втор по големина фудбалски стадион во Минхен, Алијанц Арена е еден од најновите фудбалски стадиони во Европа. Отворен е фудбалскиот стадион „Алијанц“ во Германија во 2005 и беше домашен терен на фудбалскиот тим ФК Бирен Минхен.

Ако случајно сте во посета на Минхен за фудбалски игри, ќе бидете изненадени од надуените пластични панели на стадионот и надворешноста што ја менува бојата. овие 2 карактеристики го прават Алијанц еден од 7 најневеројатни стадиони во Европа.

Како да се стигне до фудбалскиот стадион „Алијанц“ во Минхен?

Можете да стигнете до стадионот „Алијанц“ од станицата Фротманинг У-Бан, се наоѓа во близина.

Цени на возот од Дизелдорф до Минхен

Цените на возот од Дрезден до Минхен

Цените на возот од Нирнберг до Минхен

Цени на возот од Бон до Минхен

 

Алијанц Арена: Минхен, Германија ноќе

 

3. Најневеројатниот фудбалски стадион во Англија: Стадион Вембли

Втор по големина фудбалски стадион во Европа, Стадионот на Вембли може да биде домаќин 90,000 навивачи. Вграден е најголемиот фудбал во Велика Британија 2009, и нејзината најистакната карактеристика е 134 метри висок лак, крунисување на стадионот. Така, ќе откриете дека гледајќи ги натпреварите од Лига купот, и плеј-офот во националната лига е доста неверојатно искуство.

Затоа, Вембли не е само место за финалниот куп во ФА, но и централно обележје во Лондон.

Како да стигнете до фудбалскиот стадион Вембли во Лондон?

Треба да ја поминете лондонската подземна кружна линија од станицата Падингтон до станицата Бејкер Сент, а потоа да се смените на лондонската метрополитен линија до Вембли Парк станица.

АЦени на возот од Мстердам до Лондон

Цените на возот од Париз до Лондон

Цените на возот од Берлин до Лондон

Цени на возот од Брисел до Лондон

 

Панорамски поглед на фудбалскиот стадион Вембли во Англија

 

4. Најневеројатниот фудбалски стадион во Италија: Стадион Сан Сиро во Милано

Сан Сиро е најголемиот фудбалски стадион во Италија. Овој неверојатен стадион во Милано беше именуван во чест на двократниот освојувач на светскиот куп useузепе Меаца.

Стадионот беше отворен во 1926 и може да биде домаќин 35,000 ентузијастички fansубители на фудбалот. Една од карактеристиките што не можете да ја пропуштите во нејзината надворешна фасада се црвените испакнати носачи.

Како да стигнете до фудбалскиот стадион Сан Сиро во Милано?

Фудбалскиот стадион Сан Сиро е 5 км од Милано центарот на градот. Можете да стигнете до Сан Сиро со линијата М5 од метро од центарот на Милано.

Цените на возот од Фиренца до Милано

Цените на возот од Фиренца до Венеција

Цени на возот од Милано до Фиренца

Цените на возот од Венеција до Милано

 

 

5. Фудбалски стадион „Луј Втори“ во Монако

Фудбалскиот стадион „Луис Втори“ е уште еден стадион кој умре на умот во Европа. Стадионот има девет импресивни лакови на крајот од земјата. Стадионот може да биде домаќин 16,000 навивачи за епски игри во француската ривиера во позадина.

во 1979 Принцот Рение Трети реши да обнови нова спортска арена во областа Фонтвил. Париските архитекти ја презедоа големата мисија, што заврши во 1984, и го направи стадионот Луис Втори еден од најспектакуларните стадиони во Европа.

Како да стигнете до фудбалскиот стадион „Луј Втори“ во Монако?

Фудбалскиот стадион Луј Втори е 10 неколку часа со воз од Лондон.

 

6. Стадион „Групама“, Лион

Овој спектакуларен стадион на нашиот 7 најневеројатни фудбалски стадиони во Европа, може да биде домаќин 60,000 навивачи. во прилог, тоа е дом на францускиот фудбалски клуб Олимпик Лион и ќе биде домаќин на фудбалот во 2024 Летни олимписки игри во Париз.

така, ако планирате да го посетите Париз за Олимписките игри, дефинитивно треба да го посетите овој одличен фудбалски стадион.

Цени на возот од Амстердам до Париз

Цените на возот од Лондон до Париз

Цени на возот од Ротердам до Париз

Цените на возот од Брисел до Париз

 

Групама стадион во фудбал, Лион

 

Како да се стигне до стадионот „Групама“ во Лион?

Ти можеш стигнете до стадионот Групама од станицата Децинс Гранд Голем трамвајска линија 3. Супер е близу до стадионот – само 10 минути’ одење.

 

Неверојатен фудбалски стадион во Лион

 

7. Стадион „Велодром“ во Марсеј

Овој неверојатен стадион во Марсеј ги отвори своите порти за гледачите назад 1937. Од тогаш, Стадионот „Велодром“ поздравува 67,000 навивачи секоја фудбалска сезона во Франција. Една од работите што најмногу ќе ја забележите на стадионот е покривот со застаклен лак, што е многу тешко да се пропушти.

Beе бидете изненадени, но стадионот „Велодром“ не е само фудбалски стадион. Напротив, тоа е повеќенаменски стадион, со велосипедска патека. денес, служи како дом на клубот Олимпик од Марсеј.

Како да стигнете до стадионот „Велодром“ во Марсеј?

Стадионот „Велодром“ е околу 3.5 км од центарот на градот Марсеј. Затоа, можете да стигнете до стадионот со метро линија 2. Можете дури и да го зграбите метро од железничка станица ако сте патуваат низ Европа со воз.

Цени на возот од Париз до Марсеј

Цените на возот до Марсеј до Париз

Цени на возот од Марсеј до Клермон Феран

Цените на возот од Париз до Ла Рошел

 

Неверојатен фудбалски стадион во Марсеј Франција

 

Присуството на фудбалски натпревар е една од најдобрите работи што треба да се направат во Европа ако сте ентузијаст footballубител на фудбалот и спортот. овде, во Зачувај воз, ние ќе бидеме среќни да ви помогнеме да ги најдете најевтините билети за воз за било кое од овие 7 најневеројатни фудбалски стадиони во Европа.

 

 

Дали сакате да ја вметнете нашата објава на блогот „7 најневеројатни фудбалски стадиони во Европа“ на вашата страница? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Famazing-football-stadiums-europe%2F%3Flang%3Dmk </s>avkanî- (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе ги најдете нашите најпопуларни линии за воз - https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/zh-CN_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / zh-cn да / FR / или де и на повеќе јазици.