(Последно освежено на: 06/12/2019)

Bernina Express is one of the most beautiful воз патувања во светот. Најпрво, На Rauma линија од Dombås да Åndalsnes (Норвешка), можете да уживате во поглед на високите врвови. Исто така, може да се види планински падини и висорамнини како ќе помине реката Rauma. дополнително, you can also see Europes highest rock face Trollveggen and the gorgeous пилешко мост.

 

Where the Bernina Express Train journey begins -- Италија

Cinque Terre Италија
Одлична слика на Cinque Terre во Италија.

 

На Cinque Terre меѓу Levanto и Ла Специја (Италија), ви минуваат слика-совршен села, маслинови градини, лозови насади, and the unforgettable turquoise лигурскиот море. на Централна Железничка Рајна помеѓу Бинген и Кобленц (Германија) е како нешто надвор од бајката со древните замоци над водата.

Можеби повеќето убава и волшебна сценско железнички возење во Европа е Bernina Експрес. Of all the сценско Швајцарија воз вози, Bernina е најубавата. Овој воз вози понуди Панорама од Chur & Сент Мориц во источниот дел на Швајцарија, на југ кон Tirano во северниот дел на Италија. ова воз вози Потребни се отприлика 4 часа како ќе се покрие 90 милји од на мразот на Швајцарија во сонцето на Италија. Ова патување повлекува 55 тунели и над 196 мостови. На железничката беше е над 120 години и е Светско наследство на УНЕСКО. На Bernina Експрес дели согласност со Глечер Експрес и ја покрива целата Landwasser Мијо. Во близина на Pontresina, возот се искачува на Bernina Лозинка, тогаш Morteratsch Глечер. Возовите највисоката точка е на хоспис Bernina кој седи над 7000 стапки над нивото на морето.

На другата страна на оваа планина, возот минува од масите на дрвјата пред запирање на живописното село Poschiavo. Возот потоа продолжува кон еп Brusio спирала Мијо. Речиси сите фотографии на ова патување се случуваат таму.

Келн со Кобленц возови

Бон во Кобленц возови

Есен во Кобленц возови

Трир да Кобленц возови

 

повеќето beautfiul железничката Bernina експресен воз светот низ Алпите - патување свет

 

клучни информации

Еве некои клучни информации, ако се размислува за преземање на Bernina експресен воз;

  • Ако сте патуваат во зима, движел кон север пат претежно патувања кога е темно, па ќе го пропушти многу на убава глетка.
  • дополнително, Втората класа е многу добро за овој воз со сите исти услуги како прва класа, па нема потреба да плаќаат екстра пари, освен ако не сакате малку помалку гужва седење.
  • На движел возот, сакате да се седи на десната рака на возот. од Швајцарија сценографијата може да се гледа од оваа страна. и на возот движел кон север, сакате да седат на левата рака.
  • Големиот панорамски прозорци не се отвори. Постојат мали отвори во близина на вратата на возот. Можете да ги вашите фотографии од нив (без да има одраз).

Цирих Зермат возови

Женева за Зермат возови

Берн да Зермат возови

Луцерн на Зермат возови

 

Book Tickets For Bernina Express

Дали планирате патување на Bernina Експрес? Зошто да не се 3 минути и да се најде поевтини билети на www.saveatrain.com . Пополнете го датумот и времето што би сакале да патуваат, и ние ќе ви овозможи со најдобра цена за вашето патување, кои може да се плати за повеќе начини, вклучувајќи Paypal и Bitcoin.

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост на вашиот сајт, потоа кликнете овде: http://embed.ly/code?url=https://www.saveatrain.com/blog/beautiful-bernina-express/ - (Движете се надолу за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии -- https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/ja_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / ja да / неа или / tr и на повеќе јазици.