Време на читање: 6 минути(Последно освежено на: 15/01/2021)

Со Атлантскиот океан од една страна и најживописните градови од друга страна, на 10 најубавите крајбрежни градови во Европа се најдобрите дестинации за релаксирачки и незаборавен одмор. Одмарајќи се на карпи, слушајќи ги океанските бранови, впивајќи се во чистата морска вода, или откривање на легендите зад пристаништата и кулите, се посебни искуства што ќе ги најдете само по крајбрежјето на Италија, Франција, и Англија.

Железничкиот транспорт е на повеќето еколошки начин да се патува. Оваа статија е напишана за да се едуцираат за воз Патување и беше направен од страна Зачувај воз, Најевтините билети за воз во Европа.

 

1. Прекрасен крајбрежен град во Италија: Амалфи Коска

Познатите живописни куќи со поглед на градот Тиренско Море во градот Амалфи се совршени за разгледници. Затоа, Амалфи е на првото место на сите крајбрежни градови на Амалфи како најубавиот крајбрежен град во Италија. во прилог, ќе откриете дека тоа е најсонуваната летна дестинација во Европа. Ова е благодарение на сината вода наспроти карпите, и шарени куќи кои создаваат совршен амбиент за бегство покрај морето.

дополнително, ако сакате да откриете повеќе, потоа катедралата Амалфи и вилата Руфоло, нудат спектакуларен поглед на Средоземното Море и градината. Сепак, врв на Амалфи е 40 минути’ возете од Виетри Сул Маре до Позитано со некои од повеќето погледи кои го одземаат здивот на крајбрежјето.

Милан до Неапол со воз

Фиренца до Неапол со воз

Венеција до Неапол со воз

Пиза до Неапол со воз

 

Амалфи брег Италија Прекрасни крајбрежни градови

 

2. Најшарниот крајбрежен град во Франција: Сент Мало

Додека Сен Тропе и Ница се 2 на популарните крајбрежни градови во Франција, Сент Мало во Бретања на англискиот канал е крајбрежје скриен дијамант. Ова е благодарение на богатата историја и приказни што се случуваа на бреговите на Сен Мало. Во Сен Мало, ќе патувате назад во времето на пиратите, и француски корсари, борба и одбрана на Гранд Франција од бедемите.

денес, Бедемите на Сен Мало се прекрасни за прошетка низ стариот град, восхитувајќи се на зајдисонцето, и гледајќи ги брановите. За целосно да го цените шармот на Сен Мало, треба да останете преку ноќ и да ги посетите островите Горд Бе и Пети Бе.

Амстердам до Париз со воз

Лондон до Париз со воз

Ротердам до Париз со воз

Брисел до Париз со воз

 

France's Saint-Malo Coastal town and its sendy beaches

 

3. Прекрасен крајбрежен град во Европа: Лерици, Италија

Не многумина слушнале за градот Лерици во италијанската ривиера, еден од најубавите крајбрежни градови во Европа. Неговиот сосед пристанишниот град Ла Специја може да биде почетна точка вашето патување во Синке Тере, но Лерици има своја неоткриена магија. Llе ја најдете Лерици 8 километри југоисточно од Ла Специја, со насликани куќи, лакови, пристаниште, замок од 12 век со поглед на море, неверојатни гледишта, и пешачки патеки долж крајбрежјето.

Згора на тоа, Лерици е прекрасна основна точка за вашето патување до италијанскиот брег: Theивописното Цинк Тере, Портофино, и Портоверане. Вие исто така може да направите еднодневно патување до прекрасната Пиза.

Ла Специја до Риомаџоре со воз

Фиренца до Риомаџоре со воз

Модена до Риомаџоре со воз

Ливорно до Риомаџоре со воз

 

Риболов во крајбрежниот град Лерици, Италија

 

4. Прекрасен крајбрежен град во Франција: Касис-Марсеј

Карпи од варовник, чиста чиста вода, панорамски поглед на крајбрежјето од кафулињата на тротоарите, направете го Касис најубавиот крајбрежен град. Касис се наоѓа помеѓу највисоката крајбрежна карпа во Европа, Капа Канај, и белиот варовник Каланк. Згора на тоа, во Касис, ќе го најдете најдоброто од сите светови – Лозови насади Прованса, и прекрасното Средоземно море.

Цицање на чаша розово вино, гледајќи рибари, ќе биде врв на вашиот одмор во овој волшебен крајбрежен град. Овој француски скриен бисер е возење со воз далеку од Марсеј, и совршено бегство од зафатениот град.

Париз до Марсеј со воз

Марсеј до Париз со воз

Со воз до Марсеј до Клермон Феран

Париз до Ла Рошел со воз

 

Најубавиот крајбрежен град во Франција: Касис-Марсеј

 

5. Arromanches-Les-Bains Во Франција

Познат по слетувањето на Нормандија, Arromanches е прекрасен крајбрежен град во регионот Нормандија во Франција. Спротивно на воената точка, некогаш беше, денес ќе најдете прекрасен град на плажа на брегот на Атлантикот.

Затоа, ве очекува незаборавен одмор покрај океанот, со нуркање, јахта, јавање на златна плажа, и сончање. За краток или долг викенд, ќе уживате во океанот со Arromanches-Les-Bains’ 550 жители, и доживејте го Магија на Нормандија.

Париз до Руан со воз

Париз до Лил со воз

Руан до Брест со воз

Руан до Ле Авр со воз

 

Arromanches-Les-Bains Во регионот Нормандија во Франција

 

6. Корнвол, Англија

Корнишкото крајбрежје се протега до 679 километри карпи, пештери, и плажи. Ова го додава статусот на Корнвол како најдобар град за сурфање во Велика Британија. така, ако планирате да додадете активности на спортови на вода на вашиот одмор покрај море, Корнвол е совршен.

Најубавиот крајбрежен град во Велика Британија е прекрасен полуостров. Затоа, каде и да свртите, ќе се најдете како стоите на неверојатното крајбрежје. За најдобар поглед на најдобрите плажи и крајбрежје на Корнвол, можете да пешачите по патеката на Југозападниот брег.

Амстердам до Лондон со воз

Париз до Лондон со воз

Берлин до Лондон со воз

Брисел до Лондон со воз

 

Корнвол, Англија Клифс

 

7. Крајбрежен град Хонфлер во Франција

Ако го барате најдоброто крајбрежно гратче во Франција, тогаш Онфлер е одговорот. На состанокот на реката Сена и океанот, реката Патувања, шарени куќи што рефлектираат во морето, и оди покрај бреговите, направете го Хонфлер еден од 10 најубавите крајбрежни градови во Европа.

Октомври е најдобро време да одите и да уживате во марината и приморскиот чист воздух во Хонфлер. Beе биде одличен начин да се збогувате со летото и да го впиете сонцето и да избегнете влажност, и толпи туристи.

Париз до Руан со воз

Руан за Париз со воз

Париз до Кале со воз

Руан до Кале со воз

 

Прекрасен крајбрежен град Хонфлер во Франција

 

8. Санта Цезареја Терме Италија

Санта Цезареја Терме е прекрасен крајбрежен град во Пуliaа. Со поглед на море, ќе уживате во убавото море и термални бањи на вашиот италијански празник.

За разлика од другите шарени крајбрежни градови во Италија, Санта Цезарија се одликува со својата Исламска архитектура. Ова значи, бели импресивни вили и кули го опкружуваат градот, и изгледаат апсолутно убави со синото море на хоризонтот. Ако одлучите да го посетите овој прекрасен крајбрежен град, можеби ќе имате среќа да останете во еден од многуте трансформирани замоци-хотели во градот.

Неапол до Бриндизи со воз

Неапол до Бари со воз

Со воз до Бари до Фасано

Неапол до Фасано со воз

 

 

9. Бриж (користени), Белгија

Стариот град Бриж е еден од најпознатите шармантни стари градски центри во Европа. Бриж исто така ја носи титулата како еден од 10 најубавите крајбрежни градови во Европа. Бриж покрај море е прекрасна глетка за очите, со своите канали, чамци, и живописни куќи.

Со прекрасно крајбрежје, не е изненадувачки што избраа многу фламански кралеви, Бриж како нивен дом. Затоа, треба да бидете подготвени за најголем број замоци и кули со поглед на море.

Амстердам до Бриж со воз

Брисел до Бриж со воз

Антверпен до Бриж со воз

Гент до Бриж со воз

 

Бриж, Белгија е град на брегот на тунелот со канали

 

10. Венеција, Италија

Прекрасниот град Венеција го затвора нашиот 10 најубавите крајбрежни градови во Европа на списокот. Архитектурата, gelato, и брод вози направете ја Венеција апсолутна дестинација во соништата покрај морето.

Венеција живее на море, и затоа е крајниот крајбрежен град во цела Европа. Италијанците ја обожаваат Венеција, и туристите го обожаваат исто така. Anе имате неверојатно време талкајќи низ сокаците и тесните улички.

Милан до Венеција со воз

Фиренца до Венеција со воз

Болоња до Венеција со воз

Тревизо до Венеција со воз

 

Венеција, Италија е еден од најпознатите крајбрежни градови во светот

 

тука на Зачувај воз, ние ќе бидеме среќни да ви помогнеме да го испланирате вашето патување во „10-те најубави крајбрежни градови во Европа“.

 

 

Дали сакате да ја вметнете нашата објава на блогот „10 најубави крајбрежни градови во Европа“ на вашата страница? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fbeautiful-coastal-towns-europe%2F%3Flang%3Dmk </s>avkanî- (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе ги најдете нашите најпопуларни линии за воз - https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/ja_routes_sitemap.xml, и можете да ги промените / ja во / es или / de и повеќе јазици.