Време на читање: 5 минути(Последно освежено на: 25/01/2021)

Може ли да веруваме дека речиси тоа време на годината повторно? Тоа е најубавото време од годината! Навистина се влезе во духот со Божиќ пазари за најдобар во Германија! Од крајот на ноември до Бадник, плоштади низ цела Германија се зуењето со Божиќ пазари. Како еден од најпознатите богатство традиции во Германија (Германија во Германија), големите градови и малите градови слично прослават доаѓањето сезона. Значи имате топла шолја gluhwein и се подготвуваат да се види костени печење на отворен оган во овие може да го пропушти одмор жаришта.

 

1. Франкфурт Römerberg и ул. Pauls Плоштадот Божиќ Пазар

Тоа е она што на Божиќ пазари најдобар во Германија соништата се направени од. Да избега од вревата на градот Франкфурт во внатрешноста на Стариот град, која се претвора во Божиќ ветена земја за време на божиќните празници. Romerberg " и " Свети. Pauls квадратни е составен од живописната половина дрвени куќи. Тие се полни со дрвени колиби покриени со светла, украси, и венци. Бидете сигурни дека не се пропушти популарни обраќате на камбаните, традиција Бадник во која црковните ѕвона на Стариот град одекнува во хармонија во текот на област за неверојатен концерт искуство.

Келн во Франкфурт возови

Минхен во Франкфурт возови

Хановер во Франкфурт возови

Хамбург во Франкфурт возови

Франкфурт Römerberg и ул. Pauls се Најдобра Божиќ пазари во Германија

 

2. Monschaus Weihnachtsmarkt

Помал афера од Франкфурт, но само како магичен! Ова е мало село, сместена во планините по должината на границата на Белгија. Monschau навистина оживува пред Божик со Божиќ пазари за најдобар во Германија.

Божиќ украси градот се докажале да биде толку популарна што локалните жители се отвори во текот на годината Домот на Божиќ. така, ако не ви се допаѓа Божиќ, тогаш ова дефинитивно не е место за живеење! Еден ден патување од Келн или Дизелдорф, оди види градот го осветлуваат на самрак додека nibbling на нивните подрачни Monschauer Dutchen spongecake и пие mulled вино пред да се упатат кон градот. Со својата калдрма улиците, снег покриена половина дрвени куќи, и ликвидација поток тоа не е ништо помалку од идилична.

Берлин во Ахен возови

Франкфурт во Келн возови

Дрезден во Келн возови

Ахен во Келн возови

 

 

3. Ротенбург Обдертаубер Reiterlesmarkt

Ова е дефинитивно една од најпознатите во Европа прекрасни средновековни градови. Тоа е толку живописен тоа повеќе личи на филмски сет. Ова е особено точно на Божик и се означени од страна на хостинг на некои од Божиќ пазари за најдобар во Германија.

Силуета на портата и одбранбени кули пренесува аура на бајка. Како што ги внесувате преку еден од старите порти, веднаш ќе се чувствуваат сигурни во време чест на ѕидовите на оваа романтична место. Ротенбург воспевање преовладува во текот на изминатата 1,000 години и продолжува да го дадат својот изговор кон странските посетители.

Од 15-ти век, прекрасен Божиќ пазар отсекогаш била одлика на празничната сезона Божиќ. Овој пазар може да се се погледне назад на 500 година традиција, и бидејќи овој пат тоа е мудро да се промени многу малку од неговите историски почетоци. Бројни културни настани се одржа во врска со овој пазар. Врв на пазарот, сепак, е појавата на Ротенбург Рајдери, кој исто така даде овој пазар своето име. Историското потекло на велосипедисти ни доаѓа од сонцето и далечното минато. Нашите предци се верува дека тие се гласници од друг свет, кој лебдеше низ небото со душите на мртвите во зимскиот период. Но, сликата на овој митски лик се менуваше со текот на вековите. Со оглед на тоа кој се користи да се тресе од страв пред оваа морничава слика, денес, млади и стари со нетрпение го очекуваат неговото враќање. Дивите коњаникот стана пријателски гласник.

Берлин да Ротенбург Обдертаубер возови

Штутгарт Ротенбург Обдертаубер возови

Минхен во Ротенбург Обдертаубер возови

Франкфурт на Ротенбург Обдертаубер возови

Ротенбург Обдертаубер Германија

 

4. Минхен Marienplatz Божиќ пазар

Кралот на Минхен Божиќ пазари и еден од Божиќ пазари за најдобар во Германија. Ова Christkindlmarkt може да се најде во Marienplatz, Минхен плоштад, со прекрасен тезги се излеваше во близина трговски улици исто така.

Поради нејзината централна локација во Минхен Старата Чаршија, ова е далеку од повеќето туристички и преполн пазар, но, тоа е многу популарна за причина: закочи по штанд на традиционалните рачно изработени занаети, прекрасен закуски да се купи и на сите премногу романтични позадина на Neues Rathaus. Бидете сигурни да патка во дворот на Ратхаус за да видите повеќе тезги и поштата Christkindl, каде што може да се добие посебна Christkindl печат за вашите разгледници / писма.

PS: За да се добие екстра магичен поглед, бидете сигурни да се искачи до St Peters Црква Кула по зајдисонце премногу!

Дизелдорф во Минхен возови

Дрезден во Минхен возови

Нирнберг во Минхен возови

Бон до Минхен возови

Munichs Marienplatz

 

5. Нирнберг Christkindlesmarkt

Нирнберг Christkindlesmarkt, или Нирнберг Божиќ пазар, е веројатно Germanys најпознатите Божиќ пазар. Божиќ пазарот на Nurembergs Главниот Пазарен Плоштад може да се проследи наназад до документи прво да се спомене во годината 1628, но Nurembergers веруваат дека тоа датира уште повеќе.

Чувањето на традицијата е од суштинско значење, и поголемиот дел од тезги продаваат своите производи ги продаваат работите кои се направени на регионално ниво. Дури и дрвени тезги самите се направени на регионално извори смрека!

Ќе најдете 180 дрвени колиби продаваат се, од традиционалните Режеш Мажите кои ги красат Nurembergers куќи во Christmastime на оригиналниот Nuremberger дека може да биде именуван само како такви доколку истите се произведени во границите на градот и прецизно се мери 23 грама.

Бремен до Нирнберг возови

Лајпциг до Нирнберг возови

Хановер во Нирнберг возови

Хамбург до Нирнберг возови

Нирнберг Christkindlesmarkt е еден од Божиќ пазари за најдобар во Германија

 

Подготвени да ја почувствувате магијата на Божиќ со посета на Божиќ пазари најдобар во Германија? Потоа главата на над да Зачувај воз и се резервира билет во минути!

 

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост “5 Најдобри Божиќни Пазари Во Германија” на вашиот сајт? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fbest-christmas-markets-germany%2F%3Flang%3Dmk – (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/de_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / де да / FR / или es и на повеќе јазици.