Време на читање: 6 минути
(Последно освежено на: 21/02/2020)

Како што сите знаеме, Венеција е повеќето уникатно прекрасен град во цела Европа, ако не и во светот. Италијанците го направи сосема надвор од каналите и мали пасуси, од кои сите се наоѓаат на островот. Ова го претвори градот во еден од најубавите места во Европа. Но, ние сите знаеме дека. Она што многумина не го знаат е фактот дека има повеќе надвор од Венеција. Затоа сакавме да подготвиме список со најдобрите дневни патувања од Венеција. Вие нема да бидете разочарани од било кој од овие дестинации и разгледување. така, Ако сте заинтересирани во посета на некои возбудливи локации преку воз, Чувајте читање 7 Најдобар ден патувања од Венеција во Италија!

 

1. Еден од најдобрите ден патувања од Венеција е: Верона

Верона е дека еден магичен град во регионот Венето, Северна Италија секој знае. Шекспир го прави вечен, кога тој одлучи да ја користите како локација од неговите познати игра Ромео и Јулија. денес, градот е многу популарен, и тоа има право да биде.

Ќе најдете Верона исклучително живописен, и тоа е една од најдобрите дестинации за еден ден турнеја од Венеција. Ако сакате да одите таму со воз, ќе најдете тоа да биде најдобар и најбрз опција кога се оди од Венеција.

Римини на Верона возови

Рим во Верона возови

Фиренца во Верона возови

Венеција во Верона возови

Верона најдобар ден патувања од Венеција

2. Фиренца

Оние кои ја сакаат Италија, знаеме дека Фиренца е еден од најдобрите места за посета. Тоа е исто така еден од најдобрите дестинации за посета на целосна ден патување од Венеција.

Многу луѓе се заборава дека тие можат да го достигне од Венеција, бидејќи тоа е малку подалеку. Сепак, може да се постигне Фиренца од Венеција во само два часа јава воз со голема брзина. Натаму, исто така ќе добие да се види многу од неверојатни пејзажи расфрлани низ земјата помеѓу Венеција и Фиренца.

Главните работи што ќе се дојде до искуство во Фиренца се атрактивни улици и светски познатиот Фиренца катедрала или направи Фиренца Дуомо. Кога сметате дека, Фиренца станува атрактивна дестинација за сите патници.

Џенова на возови во Фиренца

Парма на возови во Фиренца

Милан на возови во Фиренца

Венеција до возови во Фиренца

 

 

3. Еден од најдобрите ден патувања од Венеција: Падова

Не секој знае за Падова (италијански: Падова), но тоа се уште е дестинација за еден од најдобрите во ден патувања од Венеција. Тоа е затоа што во градот има се што голем италијански град треба да има. Ние сме природно зборува за одлична храна, прекрасни архитектура, и прекрасен плоштадите.

Одејќи од Венеција до Падова најдобро се постигнува преку воз како возење оди преку некои прекрасни места во Италија. Плус, тоа е исто така на повеќето удобно и најбрз опција на располагање на вас.

Кога ќе стигнете до Падова, Бидете сигурни дека ќе ја посетите центарот на градот Прато della Valle. Тоа е еден од главните плоштади на градот, а тоа е исполнет со прекрасни статуи не може да се игнорира.

Милан до Падова возови

Верона до Падова возови

Болоња во Падова возови

Венеција до Падова возови

Падова краток ден патувања од Венеција

 

4. езерото Гарда

Езерото Гарда е најголемото езеро во Италија. Исто така е еден од најпознатите. И тоа има сите причини да биде. Езерото е опкружен со целата природа на убавината може да обезбеди. Ќе најдете Magnolias, кипариси, лимон дрвја, маслинови дрвја, Доломит планини и многу повеќе околу езерото Гарда.

Можете да стигнете до неколку градови на брегот на езерото од Венеција. Сепак, сметаме дека двајца од најдобрите ден патувања од Венеција до езерото Гарда треба да ги вклучува градовите Peschiera и Sirmione. За да го постигне и езерото Гарда, може да се земе една од неколку возови дека заминат од Венеција секој ден.

Тренто до езерото Гарда Peschiera возови

Болзано Bozen до езерото Гарда Peschiera возови

Болоња во езерото Гарда Peschiera возови

Венеција до езерото Гарда Peschiera возови

Lake Garda

 

5. Еден од најдобрите ден патувања од Венеција: Сиена

Не секој знае за Сиена, но тоа не е град сакате да ја пропуштиме. Тоа е скапоцен камен на Тоскана и на повеќето згодна уникатно средновековниот град Дали некогаш сте ќе добиете за да ја видите.

Градот е мал, но тоа е познат по своите калдрма и прекрасен плоштад познат како Piazza del Campo. исто така,, особениот Magnia кула стои на истиот плоштад, и тоа е највисоката градба ќе видите во Сиена.

на воз вози е малку подолго како град е далеку. Сепак, од Сиена е мал, сеуште може да има неверојатен ден патувањето од Венеција, ако одлучи да оди таму.

Милан на Сиена возови

Фиренца на Сиена возови

Перуџа на Сиена возови

Венеција на Сиена возови

Сиена најдобар ден патувања од Венеција

 

6. Сан Gimignano

Сиена не е само прекрасен град во Тоскана. Сан Gimignano е уште еден. Двете од нив се локалитети на светското наследство на УНЕСКО, но само San Gimignano да ве шокира со своите хоризонтот направен од бројни средновековни кули. Тоа е навистина пред да се види и оној што нема да го заборават.

Секако, можете да ја посетите градот преку воз како што е најлесен и најбрз начин да се стигне до местото од Венеција. Што е повеќе, исто така ќе добие да се види од горенаведените блоковите на хоризонтот од удобноста на модерното Италијански воз.

Фиренца во Сан Gimignano возови

Арецо во Сан Gimignano возови

Пиза во Сан Gimignano возови

Венеција во Сан Gimignano возови

Сан Gimignano најдобар ден патувања од Венеција

 

7. Трст

Трст е главен град на регионот Фриули Venezia Giulia и лаги на границата со Словенија. Таа има единствена позиција во сите Италија и е дел од земјата за едвај 70 години. Поради ова, Трст е уникатна мешавина на неколку европски влијанија.

Сепак, таа мешавина е она што го прави посебен и прекрасен место за посета. Може да стигнат до градот лесно преку воз од Венеција. Целата возење е многу краток, но важен дел е тоа што таа преминува убава италијанскиот брег. Сето тоа дефинитивно е одлична дестинација за еден од вашите патувања од Венеција.

Венеција до Трст возови

Рим до Трст возови

Милан во Трст возови

Фиренца во Трст возови

Трст во Италија

 

Клучни За Најдобар ден патувања од Венеција

Се на се, Венеција е во единствена положба. Можеш да патуваат во многу интересни дестинации низ поголемиот дел на Италија со леснотија. Плус, истата локација овозможува сите овие патувања од Венеција и многу повеќе.

 

Ако не сте подготвени да се започне еден од овие авантури, се што треба да направите е да го изберете вашиот омилен дестинација. Тогаш сите што е лево е за вас да направите е да отидете на железничката станица. Ако имате било какви дополнителни прашања, се чувствуваат слободни да контакт Зачувај воз, и ние ќе бидеме среќни да им помогне.

 

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост “7 Најдобар ден патувања од Венеција во Италија” на вашиот сајт? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fbest-day-trips-venice%2F%3Flang%3Dmk </s>avkanî- (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/fr_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / fr да го / или es и повеќе јазици /.