(Последно освежено на: 24/04/2020)

Многу плажа празници започне со стресни летови, Автобуси, и фериботи, но постои полесен начин. Патувањето со воз има толку многу придобивките, да те оставам чувство опуштено before you’ve even started your vacation. Без разлика дали сте во потрага по вкусен оброк со поглед на море или студ семејството одмор, there are plenty of beautiful European beaches accessible by trains.

 

ИТАЛИЈА: Заливот на тишината, сестри Леванте
Најблиску железничката станица: Леванте станица сестри, 1.1км, на 14 мин пешки.

плажи достапни со возови и морето и убави бои
плажи достапни со возови и морето и убави бои

 

на шармантно Italian coastal town of Sestri Levante is one of the beaches accessible by trains and has long been celebrated for its го одзема здивот пејзажи и шарени куќи и морскиот брег одморалишта, сите богата со историја и култура. и плажата – сте во среќа. На мала плажа наречена Баја del Silenzio, или "Заливот на тишината" го добива својот прекар од мирните, кристално сини води на заливот, како и природна карпа формации кои го штитат плажа од ветер.

За да се избегне толпата, ние би препорачуваме посета на овој агол од рајот во текот на септември или октомври. Ова е по јули и август летувалците го направија својот пат кон дома.

Милан на сестри Леванте возови

Ла Специја на сестри Леванте возови

Возови во Џенова сестри Леванте

Парма на сестри Леванте возови

 

На плажите достапни со возовите во Шпанија: Плаја де ла Љоса, Cambrils
Најблиску железничката станица: железничката станица Камбрилис, само 1,2km или 16 мин пеш од железничката станица.

3 divers in the sea
3 нуркачи во морето

 

За разлика од повеќе познати шпански плажи на Ибица и Мајорка, Platja де ла Љоса е тивка плажа на брегот на мал град плажа на Cambrils. Совршен за семејства или двојки во потрага за релаксирачки одмор. Плаја де ла Љоса има голем број на ресторани и кафулиња во близина, како и за сонце и кресло за изнајмување, јавни бањи, и инвалидски колички.

Самата плажа има мали вештачки заливите со кои се ограничува бранови и бранови. Во комбинација со јасно сино топла вода, ова го прави пливањето и нуркањето многу релаксирачки.

 

ПОРТУГАЛИЈА: Meia Praia, Алгарве
Најблиску железничката станица: железничката станица Meia Praia, на 6 минути, 500m прошетка.

летно време со луѓе на плажа, на плажа достапни со возови
лето со луѓе на плажа, на плажа достапни со возови

 

Наоѓа на познатиот Алгарве брег, на Meia Praia е најголем во регионот Лагос и, исто така, нашата најголема плажи достапни со возови. Во споредба со другите, повеќе туристичко-полни делови на Алгарве, Meia Praia е четири километри долгата оаза на прекрасниот златен песок и мирна. Исто така, постојат кафулиња и барови dotted along the coastline. На западниот раб на плажа е малку busier поради неговата близина до Лагос.

Meia Praia е исто така популарната центар за вода спортски вклучувајќи и сурфање на ветер, змејот сурфање, и џет-ски. Посетителите може да се плати за лекции и да вработат опрема. За помалку авантуристички, натопи во свежа ладна вода и лага надолу на безделник под еден чадор, исто така достапни за изнајмување.

 

Нашиот последен избор за плажи достапни со возови, ФРАНЦИЈА: плажа Senix, Guethary
Најблиску железничката станица: Gare de Guethary само 2.1km далеку, лесно да се гази, но може да се земе брз такси до морето.

surfer looking at the sea
сурфер гледа во морето

 

Ситно, затскриено плажа на дивината, недопрен југозападен крајбрежјето на Франција, плажа Senix (исто така, понекогаш се нарекува Cenitz) е совршена дестинација за почетник сурфери, семејства или соло патници. Во срцето на земјата францускиот Баскиската, помеѓу Бијариц и Сен-Жан-де-Луз, Guethary е шармантна стара рибарски град.

Се наоѓа на најјужниот крајот на Guethary и тоа е зошто тоа е дел од нашата плажи достапни со возови, на бранови во Plage де Senix се малку помали од вас би се најдат по должината на брегот во Бијариц, кој е познат како сурфање град во Европа. Природната убавина и опуштена атмосфера го прават тоа совршено место за посета.

Бордо Бијариц возови

Нант во Бордо возови

Билети за Лион до Бијариц

Марсеј Бијариц возови

 

Дали сте во потрага да се купи билети за вашата посета на плажите достапни со возови без резервација такси? Посетете Saveatrain до пристап на повеќето достапни цени.

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост на вашиот сајт, потоа кликнете овде: http://embed.ly/code?url=https://www.saveatrain.com/blog/best-european-beaches-accessible-by-trains/ - (Движете се надолу за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/nl_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / nl да / FR / или тоа и на повеќе јазици.