Време на читање: 4 минути(Последно освежено на: 28/08/2020)

Откако ќе се Искуство удобноста, погодност и општи чудесна патување на возот, тоа е тешко да се врати животот пред железнички. Особено кога ќе зборуваме за најдобар европски железнички линии во текот на летото. А континент се одликува со сценско правци, драматични пејзажи и вишок на неверојатни дестинации да глупак во.

Воз патуваат е далеку од најпознатите сценско и удобно начин да се добие низ Европа, и има некои правци кои вистински ќе удар вашиот ум, особено за време на лето!

 

Најдобар европски железнички линии: Воз des Pignes, Франција

Provence is includes in the Best European Train Routes

 

Линиите Еуростар и други воз воведат почести услуги. и хотели добредојде на посетителите на off-врв стапки. Постојат славна сончеви денови, кога можете да се напијам нешто, па дури и јадење надвор.

Откријат овој приватни железнички, дека додава најубавите региони во Франција. Provence е познат по својата природа и живописен пејзаж, патувањето е навистина добра идеја, и секако еден од најдобрите европски железнички линии да се! На нејзиниот пат на возот поминува реките, мостови, мали прекрасни села како Свети Андре лес Алпи и Ентрева до својата крајна дестинација - Дин лес Беинс - главен град на регионот Алпс-де-Хаут-Прованса.

пат: Ница-Digne les Bains

времетраење: 3 часа, 145 км

Кога да се оди: пролет, лето, падне

 

Дижон во Прованса возови

Париз во Прованса возови

Лион во Прованса возови

Марсеј Прованса возови

 

Најдобар европски железнички линии: Западот Рајна Железничка, Германија

The West Rhine Railway, Germany

 

Рајна не е само еден од најубавите реки во Европа, но тоа е исто така еден од најважните патишта на континентот. Тече некои 1,320 километри од Швајцарија сите на патот до Холандија и Северното Море. Еден од најпознатите привлечен делови на овој силен реката тече низ Блискиот Рајна долина во Германија (Rheintal), на површина од извонредна природна убавина. Всушност, се протега на реката се протега од Манхајм во јужниот дел Кобленц во северниот дел може да се пофали сценографијата толку спектакуларен што голем дел, се нарекува Рајна клисура (Rheinschlucht), е прогласена за Светско наследство на УНЕСКО.

Благодарение на многу од нејзините замоци и историски градови, овој дел од реката Рајна со векови под влијание уметници, автори, и композитори, и е сигурно една од најдобрите европски железнички линии текот на летната сезона.

Возот патува покрај реката Рајна и ги открива живописните места на Германија. Карпести падини со лозови насади, стари замоци на врвот на нив - ќе може да се симне од возот и посетата легендарниот Lorelei рок во St. Goarshausen, што се издига 120 m над Рајна. А навистина убаво пат, додека патуваат во овие прекрасни германски градови.

пат: Келн-Бон-Кобленц-Бинген-Мајнц

времетраење: 185 км

Кога да се оди: лето, падне

 

Келн во Бон возови

Бон во Кобленц возови

Кобленц да Бинген возови

Бинген во Франкфурт возови

 

На Rauma Железничка, Норвешка

На Rauma Железничка станува се повеќе и повеќе станува популарен меѓу туристи, како што станува еден од најдобрите европски железнички линии во пролет. А патувањето на оваа железничка носи во близина на спектакуларен природата меѓу Åndalsnes и Dombås.

Патувањето помеѓу Dombås и Åndalsnes е 114 километри долга и трае 1 час и 40 минути. Возот поминува 32 мостови – вклучувајќи го и познатиот Kylling мост, 59 метри над реката Rauma – и поминува низ 6 тунели. Возот има големи прозорци, овозможувајќи ви да се потпреме назад и да уживате во прекрасната глетка. Возот, исто така, оди минатото познатиот Trollveggen – ѕидот Трол, Европа највисока планина нормално ѕид.

Пролет е најдобро време да се тргнеш. Возот тече бавно особено преку убава глетка. Се запира за слики на Kylling мост и од страна на ѕидот Трол, водич ќе ви даде информации преку звучници, и исто така ќе добијат брошура со информации за моменти на патување.

пат: Åndalsnes-Dombås

времетраење: 1.5 час, 114 км

Кога да се оди: лето

 

 

Bernina Експрес, Швајцарија во Италија

Bernina Express, Switzerland Train route

 

Надминување на Алпите во Bernina Експрес секако е еден од најдобрите европски железнички линии во посета на Европа,! По патот, на Bernina Експрес ролни холивудски стил во текот на 65-метри високиот Landwasser Мијо, структурата на потпис на Rhaetian железница и на УНЕСКО за светско наследство.
Се 'на возот минува низ 55 тунели и над 196 мостови на патот од Chur да Tirano. Патниците се третираат чудесни глетки за време на нивниот патување, како крива Montebello со поглед на масивот Bernina, глечерот Morteratsch, три езера lej Pitschen, Lej Наир и Бело Езеро, на Alp Grum и Brusio Кружни Мијо. Во лето, патувањето може да биде продолжен од Tirano на Лугано на бродот на Bernina експресен автобус.

пат: Chur-Thusis-Tirano-Lugano

времетраење: 4 часа, 123 км

Кога да се оди: лето

 

Chur да Thusis возови

 

Се подготвени да се за најдобар европски железнички линии? Зачувај воз може да ви помогне, со брз и лесен резервација со без скриени трошоци! Што бриз!

 

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост на вашиот сајт, можете да земете нашите слики и текст и само ни даде кредит со линк до овој блог пост, или кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fbest-european-train-routes%2F- (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/fr_routes_sitemap.xml и можете да го промените / fr да / де / или тоа и на повеќе јазици.