(Последно освежено на: 04/12/2019)

ах, Швајцарија, убава и мирна земја сместена удобно меѓу Италија, Франција, и Германија. Тоа е вреди да се посети за да се види зошто Швајцарија е постојано отценети еден од најсреќните земји во светот. Па што мислите, кога ќе размислите "Швајцарија "? Јас сум Сомневајќи snowcapped врвови, сирење, и чоколадо. Ќе има доволно време за чоколадо и Фромаж на вашиот швајцарски vacay, но бидете сигурни дека да се вклучат сите на културното, природно, и историски моменти на оваа земја има да понуди. Од еп воз вози и планински патеки на вилица-намалувањето архитектура, Швајцарија има нешто да понуди секој тип на патник во текот на секоја сезона. Ајде да се прекине некои од мора да дос за вашиот патување во Швајцарија.

 

Патување со воз

Воз патуваат е неверојатен начин да ја видите оваа мала земја. Изнајмување на автомобил и патот трипал може да биде подобро форма на транспорт во многу земји, но патување со воз во Швајцарија е иконски искуство! Возовите се чисти, за време на, и патуваат низ некои од најпознатите го одзема здивот сценографијата во светот. дополнително, некои правци возот се уште имаат многу добро сочувана, историски воз автомобили кои ќе направат да се чувствувате како да сте во еден стар филм! Некои од најпознатите патеки вклучуваат Jungfraujoch, на GoldenPass линија, и Глечер Експрес. Некои од овие правци се вклучени со Eurail Лозинка, и некои кои не се ќе нудат попусти на имателите Eurail Лозинка. Возови во Швајцарија не се секогаш евтини, па малку однапред планирање може да ви помогне да заштедите франци, без разлика дали сте патуваат крос-кантри или само земање на ден патување!

Базел во Интерлакен Возови

Берн да Интерлакен Возови

Луцерн да Интерлакен Возови

Цирих Интерлакен Возови

 

Научат да скија

Швајцарските Алпи се една од најпознатите иконски зимски спортови дестинации во светот. Размислете дена на падините, и ноќи завиткан со топол чај и топла чинија супа вулгарен. Ако сте од топла клима и никогаш не skied пред, зимски патувања како ова само може да се чини како нешто што да се види во филмовите. Можете да научат да скија во секое време во вашиот живот и Швајцарија има многу одморалишта кои се совршени за почетници, со ски лекции и зајаче ридови. Многу летувалишта нудат дури и лекции за деца, правење на Швајцарија одлично место за семејствата да оди на ски патувања!

Цирих во Сент Мориц возови

Зермат во Сент Мориц возови

Лион во Сент Мориц возови

Базел во Сент Мориц возови

 

Посетете Пештери:

пештери не првото нешто што мислев на тоа кога јас планираат своето патување во Швајцарија или. Сепак, Швајцарија има многу убави и интересни пештери за посета, особено за време на топлите летни месеци.

Цирих Зермат возови

Женева за Зермат возови

Берн да Зермат возови

Луцерн на Зермат возови

 

Gruebisbalm пештерата

Оваа голема пештера има езеро и банкет сала во внатрешноста, кои, всушност, може да се сместат околу 400 луѓе и да се изнајмуваат за настани како што вклучена вечери, партии, и свадби. Настани има функција диџеи, танчери, и музичари. Може да се земе историски воз од Vitznau на единствена дестинација. Нивниот веб-сајт е само на германски, но можете да го користите Google Chrome да се провери од било странски јазик веб-сајтови за повеќе информации за патување - можете да го вклучите автоматски превод!

 

St. Пазете се среќни

Свети. Beatus пештера е рацете одредување на еден од најимпресивните системи пештера во земјата. Отворен од првиот недела на март на првата недела од октомври, ова е совршена дестинација за поединци или групи во посета на западна Швајцарија во топлите месеци од годината. Можете да ги истражуваат пештерата сами, или да се приклучите во на една од водени тури што се случуваат редовно во текот на денот. Кучињата се добредојдени за да ви се придружат во пештерата, како и, но ќе треба да се купи влезницата за нив! Вклучено во цената влезот (само за луѓето, жал) е прием во пештера музеј St Beatus, која ќе ве научи историјата, фолклор, и геологијата на пештерскиот систем!

Швајцарија: Giessbach водопади и пештери Beatus

 

Titlis Глечер пештерата

Ова е за зимските месеци. Глечер пештерите, исто така познат како мраз пештери, ретко се достапни на овој. Посета на овој otherworldy пештера направени од античките мраз задолжително за секој скијање во близина Engelberg. Пакет во вашиот најтопла зима облека и одвај се влача преку сино-обоена коридори пештерата е целосно направено од мраз!

 

Посетете ја една од еден вид музеј

Секој голем град има историја или наука музеј кој се страшни за градот паузи и врнежливи денови. Сепак, некои дестинации имаат навистина уникатен музеи кои едноставно не треба да се пропушти. Луѓето доаѓаат од целиот свет да ја посетите H.R. Гајгер музеј во Gruyère.

H.R. Гајгер е познат швајцарски уметник кој е добро познат во целиот свет за грозни и футуристички своето дело. Може да го знаат како уметникот кој ја создал суштества во филм Alien. Ако ви се допаѓа чудно, чудат уметност Уживајте во Музејот Гајгер и следете го со коктел на Гајгер тематските бар продавница. Не се запознаени со неговата уметност? Земете една виртуелна тура на музејот пред да одите.

Лион во Женева возови

Цирих, Женева возови

Париз во Женева возови

Луцерн во Женева возови

 

Уживањето во Домот на Фромаж

Фромаж е еден од најпознатите јадења да излезе надвор од Швајцарија, и тоа не е случајно. Луѓето се јаде топено сирење од комунални сад за стотици години во западниот зборува француски, дел од Швајцарија. Сепак, во 1930 година Швајцарската Сирење унија агресивно на пазарот ова јадење на национално и на меѓународно ниво, најавувајќи дека националното јадење од Швајцарија, како начин да се продаде overabundance на земјата сирење. И ние сме среќни што тоа го правеа, кој не му се допаѓа топено сирење и леб? Спарите Вашиот Фромаж со сува бело вино, и бидете сигурни дека нема да се зголеми двојно натопи!

Базел во Цирих возови

Базел во Женева возови

Базел во Интерлакен Возови

Базел во Берн возови

 

Не заборавајте За чоколадо

Добро, тоа е време за вистински причина што се случува во Швајцарија-чоколадо! Швајцарија е доста познат по своите чоколадо, и можете да најдете многу луксузни чоколадо во уличните агли насекаде во земјата, сепак, Цирих е познат по своите бројни чоколадо патувања. Постои чоколадо турнеја за да ги собере сите буџет! Може да се земе во саботата наутро тура на која ги комбинира градот моменти со некои од најдобрите чоколади во градот. Можете да се обидете со земање на патување на една мала фабрика за чоколадо, и Искуство правење на своја сопствена чоколада. За вистински луксузен лето активност, земе чоколадо тура со брод до Lindt и Sprungli фабрика.

Интерлакен во Цирих возови

Луцерн до Цирих возови

Берн во Цирих возови

Женева, Цирих возови

 

Оди на врвот на Европа

Добро, сега дека сте полни и чоколадо и сирење, тоа е време да се движи повторно! Швајцарските планини не се само за зима скијањето! Има неверојатен летен скокање дека можете да отидете на сите низ целата земја, но Jungfrau регионот треба да биде високо на вашиот кофа листа. На Jungfraujoch е највисоката точка во Европа 3,454 метри (~ 11,330 нозете) и во поглед не треба да се пропушти. Постои железницата што ќе ве однесе таму во текот на годината, ако не сте голем турист, или ќе ја посетите во текот на зимата. Ако сте за предизвик проверете некои од овие правци во регионот. Многу од патеки имаат убава храна и пијалаци претпријатија на патот, па не се грижи, да не ќе треба да се груба тоа!

 

Дали имате било какви омилени локации во Швајцарија? Дозволете ни да знаеме и не заборавајте, најдобрите веб-сајт да се Цел возови билети е Зачувај воз

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост на вашиот сајт, можете да земете нашите слики и текст и само ни даде кредит со линк на овој блог пост, или кликнете тука: https://embed.ly/code?url=https://www.saveatrain.com/blog/best-experiences-switzerland-winter-summer/ - (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии -- https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/zh-CN_routes_sitemap.xml и можете да го промените / zh-cn да / ja / или во повеќе јазици.