Време на читање: 6 минути(Последно освежено на: 31/01/2021)

Можете да патувате низ целиот свет, но ќе го искусите најдоброто од секое место преку храната. Нашите 10 најдобрите пазари на храна низ целиот свет ќе ви ги кажат сите тајни за неговите луѓе, култура, историја, и како да се измеша, со секој залак од тестенините, звездено овошје, и колбаси. во прилог, ако тоа не е доволно, секогаш можеше да ги прашаш штандовите со храна’ сопственици за инсајдерски совети, од Европа до Кина.

 

1. Курсеви Салеја пазар на храна во Ница

Најголемиот пазар на отворено во Ница е пазарот на храна и цвеќиња на Курс Салеја во Стара Ница. Тука ќе најдете свежо пециво, сирење, билки да се вратат како сувенири, и локални деликатеси.

Не само што ќе се занесете со најдоброто од француската кујна, но сето тоа ќе го доживеете на чист морски воздух. Цветовите што стојат во близина го завршуваат поставувањето за прекрасно кулинарско искуство.

Неверојатниот пазар на храна во Ница ќе ве чека секое утро, освен понеделник.

Лион до Ница со воз

Париз до Ница со воз

Кан до Париз со воз

Кан до Лион со воз

 

Неверојатно сирење на пазарот за храна Курс Салеја во Ница

 

2. Најдобри пазари на храна во светот: Пазар на околија во Лондон

Лондон е познат по своите неверојатни улични пазари, убави населби, и улици со уникатни вибрации. Ништо не може да се натпреварува со посебната и жива атмосфера на лондонските пазари на храна, а најдобриот пазар на храна во околија е.

Тука ќе ја најдете најдобрата улична храна: Тостови кашкавал од сирење, леб Пред колачи и колачи, Госпоѓица. Пити од свинско месо од Кинг, и алчен коза сладолед за десерт. Овој неверојатен пазар ги поздравува посетителите секој ден, за последен 1,000 години, и е една од најдобрите обележја на Лондон.

Амстердам до Лондон со воз

Париз до Лондон со воз

Берлин до Лондон со воз

Брисел до Лондон со воз

 

Пазар на околија во Лондон

3. Најдобри пазари на храна во светот: Пазар Санјуанли во Пекинг

Егзотично овошје и ретка храна, Санјуанли е една од скриените тајни на Пекинг. Пазарот на храна е местото каде што локалните готвачи и западњаци доаѓаат да купат starвездено овошје и свежа храна, и увезени билки

така, ако сакате да експериментирате во кујната, треба да се инспирираме, ова е местото. На пазарот за храна во Санјуанли можете да најдете што било, по големопродажни цени, но плаќајте само во готово. Пазарот на храна Санјуанли е во областа Чаојанг и работи секој ден.

 

Starвездена храна на пазарот Санјуанли во Пекинг

4. Најдобар пазар на храна во Минхен: на Viktualienmarkt

Ако сте рана птица, потоа во 6 дали ќе ве пречекаме со свежо сварено кафе и мирис на геврек. Штандот за пецива Karnoll е еден од првите штандови за храна што се отвори на пазарот за храна Виктуелиенмаркт во Берлин.

Во прилог на овој специјалитет во Минхен, во Viktualienmarkt ќе пробате извонредна бела колбас и други баварски јадења. На плоштадот помеѓу Frauenstrasse и Heiliggeistkirche, ќе го најдете пазарот на фармерот и местото за состаноци во Мунхенер.

Дизелдорф до Минхен со воз

Дрезден до Минхен со воз

Нирнберг до Минхен со воз

Бон до Минхен со воз

 

Инфлуенсер во Viktualienmarkt, Пазар на храна во Минхен

5. Најдобри пазари на храна во Кина: Влажен пазар во градот Коулун во Хонг Конг

Со извонреден број на 581 тезги, пазарот за храна Коулун е најголемиот пазар во Хонг Конг. Овој неверојатен пазар ќе го најдете отворен секој ден од 6 сум за да 8 часот, и само 14 неколку минути пешачење од станицата Лок Фу. Најдобро време за посета на пазарот во Коулун е ноќта кога светлата се вклучени, и започнуваат свечености со храна.

Kowloon City Wet пазарот ги нуди најдобрите свежи производи, од морска храна до зеленчук. Овој пазар е толку голем, дека ќе ви треба цел ден за да ги покриете сите 3 приказни, почеток со појадок од Хонг Конг до ручек и вечера. Ова вклучува и дегустација на тајландска храна бидејќи населението во Тајланд е најголемо.

Нашиот најдобар совет за пазарот во Коулун е да ги следиме гужвите. Така, најпопуларните тезги и продавници нудат најнови производи, благодарение на големиот промет на производи.

 

Населбата Коулун во Хонгконг е еден од најдобрите пазари за храна во светот

6. Пазар на храна Квадрилатеро во Болоња Италија

Со неверојатни мириси на балсамински масла, видови тестенини, и мортадела, Пазарот на храна „Квадрилатеро“ е апсолутно кулинарско небо. Agreeе се согласите во тоа италијанската кујна е една од најдобрите во светот, и уличната храна е на врвот на табелите за храна ширум светот.

Ако сè уште имате простор, тогаш таглиерот за настинки на Романцо ќе биде празник на сетилата. Овој божествен пазар на храна ќе го најдете во близина Пјаца Маџоре, отворено од понеделник до сабота.

Венеција до Болоња со воз

Фиренца до Болоња со воз

Рим до Болоња со воз

Милан до Болоња со воз

 

Сендвич со месо на пазарот за храна Квадрилатеро во Болоња Италија

7. KадеWе Пазар на храна во Берлин

Пазарот на храна KadeWe е еден од најлуксузните пазари на храна кај нас 10 најдобри пазари на храна ширум светот. Овој германски пазар на храна се наоѓа во една од врвните стоковни куќи во Берлин и се шири на целиот кат.

Така, иако тоа е сала за храна, ќе најдете невиден избор на храна на пазарот на храна KadeWe. на пример, ако имате фенси сирење, тогаш 1300 различно сирење по ваш избор. или, Исклучителни десерти и традиционален Вурст, како пазар на храна KadeWe, е за најдобра и највкусна храна.

Франкфурт до Берлин со воз

Лајпциг до Берлин со воз

Хановер до Берлин со воз

Хамбург до Берлин со воз

 

Специјална храна во KadeWe Food Market Берлин

8. Пазар за храна во Бастилја во Париз

Вечера на најголемиот пазар на храна во Париз е нешто што секој lубител на храна треба да го направи. Огромниот пазар е именуван во името на големата револуција. Така, ќе пробате со вашите очи и ум сè што може да понуди Париз.

Двапати неделно ќе ве пречекаат со раширени раце и француски шик. Mе се мешате со локалното население и ќе се препуштите на француски колачи, свежо сирење, и прекрасни колбаси. Само одете на булеварот Ричард Леноар, и ќе видите неверојатен број на штандови со храна, мириси, и бои.

Амстердам до Париз со воз

Лондон до Париз со воз

Ротердам до Париз со воз

Брисел до Париз со воз

 

9. Рибарски пазар Риалто во Венеција

На бреговите на Голем канал, ќе го видите најстариот пазар на храна во Венеција, Рибен пазар Риалто. Именуван по централниот мост во Венеција, рибниот пазар Риалто нуди неверојатна разновидност на морска храна и блиско мешање со Венецијанците.

Пазарот на Риалто е отворен од 8 сум до ручек, Вторник до сабота. Sideе ги најдете Пешерија и Ерберија рамо до рамо, за да можете да добиете се што ви треба за ручек, од свеж зеленчук до раковини директно од морето.

Милан до Венеција со воз

Фиренца до Венеција со воз

Болоња до Венеција со воз

Тревизо до Венеција со воз

 

Риалто Најдобар пазар за риби во Венеција

10. Пазар на храна Тестачо во Рим

Влажни италијански денови или дождливи зимски викенди, пазарот за храна Тестачо е најдоброто место за дружење во Рим. Овој неверојатен пазар на храна се наоѓа на римско археолошко наоѓалиште, така ќе гризнете јадење со свежи тестенини зачинети со античка историја.

Пазарот Тестачо се вика Нуово Меркато бидејќи се пресели на својата нова локација во населбата Тестачо 80 Пред години. Сепак, сè уште ќе ги најдете старите кутии за улична храна, Каснувања и сендвичи на Вали во кутија 90, Свежа пица во кутија со Casa Manco 22, и многу повеќе.

Милан до Рим со воз

Фиренца до Рим со воз

Пиза до Рим со воз

Неапол до Рим со воз

 

Пицата е секогаш добра идеја

 

овде, во Зачувај воз, ние ќе бидеме среќни да ви помогнеме да планирате незаборавна кулинарска авантура низ целиот свет со воз.

 

 

Дали сакате да ја вметнете нашата објава на блогот „10 најдобри пазари на храна низ целиот свет“ на вашата страница? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fbest-food-markets-world%2F%3Flang%3Dmk </s>avkanî- (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе ги најдете нашите најпопуларни линии за воз - https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml.
  • Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/zh-CN_routes_sitemap.xml, и можете да го промените zh-CN на / fr или / de и повеќе јазици.