Koha e leximit: 6 minuta(Modifikimi I Fundit Më: 31/01/2021)

Ju mund të udhëtoni nëpër botë, por ju do të përjetoni më të mirën e çdo vendi përmes ushqimit. tonë 10 tregjet më të mira të ushqimit në të gjithë botën do t'ju tregojnë të gjitha sekretet për njerëzit e saj, kulturë, histori, dhe si ta përzieni atë, me çdo pickim nga makaronat, fruta yll, dhe salcice. veç, nëse kjo nuk është e mjaftueshme, gjithmonë mund të pyesni tezgat e ushqimit’ pronarët për këshillat e brendshëm, nga Evropa në Kinë.

 

1. Kurse Tregu i Ushqimit Saleya në Nisë

Tregu më i madh në natyrë në Nisë është tregu i ushqimit dhe luleve në Cours Saleya në Old Nice. Këtu do të gjeni ëmbëlsira të freskëta, djathë, barishtet për t’i sjellë përsëri si suvenire, dhe shijshme lokale.

Jo vetëm që do të kënaqeni me kuzhinën më të mirë të Francës, por do t’i përjetoni të gjitha në ajrin e pastër të detit. Lule qëndrojnë afër përfundojnë vendosjen për një përvojë e mrekullueshme e kuzhinës.

Tregu i mrekullueshëm i ushqimit të Bukur do t'ju presë çdo mëngjes, përveç të hënave.

Lyon në Nice me një tren

Paris në Nice me një tren

Kanë për në Paris me një tren

Kanë për në Lyon me një tren

 

Djathë i mahnitshëm në Tregun Ushqimor Cours Saleya në Nisë

 

2. Tregjet më të mira të ushqimit në botë: Tregu i rrethit në Londër

Londra është e njohur për tregjet e saj të mahnitshme në rrugë, lagje të bukura, dhe rrugët me dridhje unike. Asgjë nuk mund të konkurrojë me atmosferën e veçantë dhe të gjallë në tregjet e ushqimit të Londrës, dhe tregu i ushqimit Borough është më i miri.

Këtu do të gjeni ushqimin më të mirë në rrugë: Tostat e djathit Kappacasein, bukë Pasta dhe ëmbëlsira përpara, Znj. Byrek me Mish derri, dhe Great Goat’s akullore për ëmbëlsirë. Ky treg i mahnitshëm mirëpret vizitorët çdo ditë, për të fundit 1,000 vjet, dhe është një nga vendet kryesore të Londrës.

Amsterdami për në Londër me një tren

Paris në Londër me një tren

Berlin me Londër me një tren

Brukseli për në Londër me një tren

 

Tregu i rrethit në Londër

3. Tregjet më të mira të ushqimit në botë: Tregu Sanyuanli në Pekin

Fruta ekzotike dhe ushqime të rralla, Sanyuanli është një nga sekretet e fshehura të Pekinit. Tregu i ushqimit është vendi ku kuzhinierët vendas dhe perëndimorët vijnë për të blerë frutat e tyre të yjeve dhe ushqimin e freskët, dhe bimë të importuara

Kështu që, nëse ju pëlqen të eksperimentoni në kuzhinë, duhet të frymëzoheni, ky është vendi. Në tregun e ushqimit Sanyuanli mund të gjeni gjithçka, me çmime me shumicë, por paguani vetëm me para në dorë. Tregu i ushqimit Sanyuanli është në rrethin Chaoyang dhe hapet çdo ditë.

 

Ushqim me yje në Sanyuanli Market në Pekin

4. Tregu më i mirë i ushqimit në Mynih: E Viktualienmarkt

Nëse jeni një zog i hershëm, pastaj në 6 a do të përshëndeteni me kafen e freskët të përgatitur dhe aromën e pretzels. Stenda për pasta e Karnoll është një nga stendat e para të ushqimit që hapet në tregun e ushqimit Viktualienmarkt në Berlin.

Përveç kësaj specialiteti të Mynihut, në Viktualienmarkt do të provoni suxhukun e hollë të bardhë dhe pjatat e tjera bavareze. Në sheshin midis Frauenstrasse dhe Heiliggeistkirche, do të gjeni tregun e fermerit dhe vendin e takimit të Muncheners.

Dusseldorf në Mynih me një tren

Dresden për në Mynih me një tren

Nuremberg në Mynih me një tren

Bon në Mynih me një tren

 

Ndikues në Viktualienmarkt, Tregu i ushqimit në Mynih

5. Tregjet më të mira të ushqimit në Kinë: Tregu i lagur i qytetit Kowloon në Hong Kong

Me një numër të jashtëzakonshëm të 581 stalla, tregu i ushqimit Kowloon është tregu më i madh në Hong Kong. Këtë treg mahnitës do ta gjeni të hapur çdo ditë nga 6 jam në 8 pm, dhe vetëm 14 minuta në këmbë nga stacioni Lok Fu. Koha më e mirë për të vizituar tregun Kowloon është natën kur dritat janë të ndezura, dhe festimet e ushqimit fillojnë.

Tregu i lagësht i qytetit Kowloon ofron produktet më të mira të freskëta, nga prodhimet e detit tek perimet. Ky treg është kaq i madh, që do të të duhet një ditë e tërë për të mbuluar të gjitha 3 tregime, duke filluar me mëngjesin në Hong-Kong për drekë dhe darkë. Kjo përfshin provën e ushqimit Thai pasi popullata Thai këtu është më e madhja.

Këshilla jonë më e mirë për tregun Kowloon është të ndjekim turmat. kështu, tezgat dhe dyqanet më të njohura ofrojnë produktet më të freskëta, falë xhiros së lartë të produkteve.

 

Lagja Kowloon në Hongkong është një nga tregjet më të mira ushqimore në botë

6. Tregu ushqimor Quadrilatero në Bolonjë Itali

Me aromat mahnitëse të vajrave balsamike, llojet e makaronave, dhe mortadella, Tregu i ushqimit Quadrilatero është qielli absolut i kuzhinës. Do të jeni dakord për këtë Kuzhina italiane është një nga më të mirat në botë, dhe ushqimi në rrugë kryeson në listat e ushqimeve në të gjithë botën.

Nëse keni akoma vend, atëherë etiketimi i ftohjeve nga Romanzo do të jetë një festë për shqisat. Këtë treg hyjnor të ushqimit do ta gjeni afër Piazza Maggiore, e hapur nga e hëna deri të shtunën.

Venecia në Bolonjë me një tren

Firence në Bolonjë me një tren

Roma në Bolonjë me një tren

Milano në Bolonjë me një tren

 

Sandwitch me mish në tregun ushqimor Quadrilatero në Bolonjë Itali

7. KadeWe Tregu i Ushqimit Në Berlin

Tregu i ushqimit KadeWe është një nga tregjet më luksoze të ushqimit në tonë 10 tregjet më të mira të ushqimit në të gjithë listën botërore. Ky treg gjerman i ushqimit ndodhet në një nga dyqanet kryesore të Berlinit dhe përhapet në një kat të tërë.

kështu, megjithëse është një sallë ushqimi, do të gjeni një përzgjedhje të pashembullt të ushqimeve në tregun e ushqimit KadeWe. Për shembull, nëse ju pëlqen djathi, atëherë 1300 djathë të ndryshëm në zgjedhjen tuaj. ose, ëmbëlsira të hollë dhe pije tradicionale, si treg i ushqimit KadeWe, është për ushqimet më të mira dhe më të shijshme.

Frankfurt për në Berlin me një tren

Leipzig për në Berlin me një tren

Hanover për në Berlin me një tren

Hamburg për në Berlin me një tren

 

Ushqim special në KadeWe Food Market Berlin

8. Tregu i Ushqimit Bastille Në Paris

Darka në tregun më të madh të ushqimit në Paris është diçka që duhet ta bëjë çdo adhurues i ushqimit. Tregu i madh është emëruar në emër të Revolucionit të madh. Kështu që ju do të provoni me sytë dhe mendjen tuaj gjithçka që ofron Paris.

Dy herë në javë ju do të mirëpriteni me krahë hapur dhe elegancë franceze. Do të bashkoheni me vendasit dhe do të kënaqeni me pasta franceze, djathë i freskët, dhe salcice përrallore. Thjesht drejtohuni tek Bulevardi Richard Lenoir, dhe do të shihni numrin e mahnitshëm të stendave të ushqimit, aromat, dhe ngjyra.

Amsterdami në Paris me një tren

Londër për në Paris me një tren

Roterdam për në Paris me një tren

Brukseli në Paris me një tren

 

9. Tregu i Peshkut Rialto Në Venecia

Në brigjet e Kanali i Madh, do të shihni tregun më të vjetër të ushqimit në Venecia, Tregu i Peshkut Rialto. Emëruar pas urës qendrore në Venecia, tregu i peshkut Rialto ofron një larmi të mrekullueshme të prodhimeve të detit dhe përzierje të ngushtë me Venedikasit.

Tregu Rialto është i hapur nga 8 jam deri ne dreke, E martë deri të shtunë. Ju do të gjeni Pescheria dhe Erberia krah për krah, kështu që ju mund të merrni gjithçka që ju nevojitet për drekë, nga perimet e freskëta në fiston direkt nga deti.

Milano në Venecia me një tren

Firence në Venecia me një tren

Bolonja për në Venecia me një tren

Treviso për në Venecia me një tren

 

Rialto Tregu më i mirë i peshkut në Venecia

10. Tregu i Ushqimit Testaccio në Romë

Ditë të lagështa italiane ose fundjava dimri me shi, tregu i ushqimit Testaccio është vendi më i mirë i strehimit në Romë. Ky treg i mahnitshëm i ushqimit ndodhet në një sit arkeologjik romak, kështu që do të kafshoni një pjatë me makarona të freskëta të stinës me histori antike.

Tregu Testaccio quhet Nuovo Mercato që kur u zhvendos në vendin e tij të ri në lagjen Testaccio 80 vite më parë. megjithatë, do të gjeni akoma kutitë e vjetra të ushqimit në rrugë, Bites dhe sanduiçet e Valit në kuti 90, Pica e freskët në kuti e Casa Manco 22, dhe shumë më tepër.

Milano në Romë me një tren

Firence në Romë me Një Tren

Pisa në Romë me një tren

Napoli në Romë me një tren

 

Pica është gjithmonë një ide e mirë

 

këtu në Save A Train, ne do të jemi të lumtur t'ju ndihmojmë të planifikoni një aventurë të paharrueshme të kuzhinës në të gjithë botën me tren.

 

 

A doni të vendosni në faqen tuaj në internet postimin tonë të blogut "10 Tregjet më të mira të ushqimit nëpër botë"? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fbest-food-markets-world%2F%3Flang%3Dsq </s>avkanî- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)