(Последно освежено на: 07/06/2020)

Повикувајќи сите авантура наркомани! Сакате да знаете што е најдобар пешачење почеток поени и како да одам таму со воз? Тогаш сте на вистинското место!

 

БЕСТ пешачење СТАРТ ТОЧКИ: FIVE TERRE COASTAL TRAIL - ИТАЛИЈА

 

CINQUE TERRE Hiking Start Points

 

Пешачење во Cinque Terre е еден од најдобрите нешта да се направи во Италија, и еден од најдобрите пешачење почеток поени. Нејзините пешачки патеки се едни од најубавите во Европа и ако сте на отворено љубовник или само некој кој сака некои вежби помеѓу декадентен италијански јадења, таа е една од најпознатите наградува начини да уживате во Италија спектакуларен крајбрежје.

Но, кога ќе Крстоносните на Cinque Terre што треба да се подготви. Од разбирање на патеката тешкотии на пакување на правото работи и оди во точното време од годината, се добро информирани ќе ја направи разликата помеѓу живот-менување на Крстоносните и заморни бачкане.

Како да одам таму со воз:

Откако во Италија, со помош на Зачувај воз , возот се уште е најдобар начин да се постигне Cinque Terre. Има еден локален воз, на Cinque Terre експресен воз, која се протега по должината на брегот меѓу станици Centrale на Ла Специја и Levanto. Се запира на сите пет градови (Monterosso, Corniglia, Vernazza, Manarola, Riomaggiore), и ќе мора да се земе да се движи меѓу нив откако ќе се во областа (освен ако се одлучат да Крстоносните на често предизвик патеки). Како на летото 2016, цената на Cinque Terre Express е 4 € на патување. Во текот на оф-сезона, обично од ноември до март, цената се намалува на 1,80 €. Овој воз не нуди задржани седење.

• доаѓаат од Фиренца или Рим: Постојат неколку директни возови дневно од Новела станица Firenze Санта Марија во Ла Специја Centrale; други бараат да се промени возови во Пиза. Цени со почеток во 13,50 €. Во Ла Специја, промени на Cinque Terre Експрес.

Фиренца во Levanto возови

Фиренца во Ла Специја возови

Рим во Ла Специја возови

Рим за да Levanto возови

 

БЕСТ пешачење СТАРТ ТОЧКИ: EAGLES прошетка - АВСТРИЈА

на орел Прошетка е составена од 23 поврзани фази, кои ги следат на пат земање здив преку Tirol. Најдобар пешачење почеток места во регионот, многу делови лесно може да се пристапи од страна на жичарница и заврши како полноправна- или половина- ден турнеја. Ние би сакале да ве запознаам со нашиот омилен дел на овој блог.

Без разлика дали сте планира еден ден Крстоносните или авантура во мулти-недела планините, ќе ги најдете на орел Прошетка за да биде одличен отворено искуство. Тој нуди исклучителни можности да се истражуваат, се доживее и да се поврзете со природата.

Нашите Топ Трансферот: Езеро Zireiner Види

Половина- ден прошетка за повремени туристите. Од Kramsach во Долна Ин долина, се лифта во куќата Sonnwendjoch. А кратка прошетка води во идиличната Zireiner езеро, кој се наоѓа во долината речиси 1.800 метри надморска височина - одлично место за да се разладат во топла лето месеци. Прошетката продолжува да Zireiner Alm пасиште (1,698m) пред да се врати на врвот на лифта, овозможувајќи ви да се вози назад долу во долината Ин.

Како да одам таму со воз:

It’s easy to патува from the UK to Австрија со воз. Можете да одат од Лондон во Виена, Salzburg or Innsbruck in a single day by high-speed воз. Или да се ручек Еуростар од Лондон до Брисел, a Thalys high-speed воз до Келн и одличната Nightjet спанко воз во Инсбрук, Линц Виена или во текот на ноќта. Откако таму, добивање на Тирол е лесно со неговата сеопфатна мрежа на јавни транспорт. Тоа е лесно да патуваат низ регионот со користење на возови. Туристите кои сакаат да се земе на дел или сите на орел Прошетка да пристапите до почеток и крај поени на секоја фаза со користење на јавниот транспорт.

Лондон до Брисел возови

Брисел во Келн возови

Келн во Виена возови

Келн во Инсбрук возови

 

БЕСТ пешачење СТАРТ ТОЧКИ: CAMINO DE SANTIAGO – SPAIN

CAMINO DE SANTIAGO – SPAIN Trail

 

На Camino е познат на англиски јазик, како начин на Сент Џејмс. All Camino pilgrimage routes lead to Santiago de Compostela as this is where the remains of St James, (Сантијаго), беа откриени во деветтиот век. The pilgrimage was popular in the 10th, 11-ти и 12-ти век, а потоа полека опадна во популарност.

До 20-тиот век, речиси никој не одеше некој од патиштата. Then in the late 1970’s and early 1980’s the route became of interest to a few. They began to write and карта на патишта повторно.

Во 21-от век, идејата за аџилак е можеби необичниот. Сепак, напорот на одење за еден месец и да бидат исклучени до современи уреди е неизмерно ослободителна.

Camino правци:

 

Camino Spain possible Routes

 

Sarria е градот најпосакувана од страна на верниците како точка каде што тие се качат на Camino de Santiago. На повеќе од 300,000 верници, кои патувале во Сантијаго де Компостела во 2017, некои 60% избрале да го следат Camino Френсис. И повеќе од 80,000 од нив избра Sarria како почетна точка. Главните причини за изборот Sarria е тоа што нуди минималното растојание потребно за верниците да бидат доделени на Компостела (сертификат на аџија). Растојанието до Сантијаго можат да бидат покриени само пет фази и може да се пофали голем број на сместување опции и услуги за верниците. Sarria е лесно да се добие на јавниот превоз од различни делови на Шпанија.

Како да се дојде до Sarria со воз:

Возот е една од најпознатите удобно опции, ако се патува од Мадрид до Sarria. Постои директна врска која остава железничката станица Chamartín Мадрид, два пати на ден, со патување времето на околу шест часа. Згора на тоа, постојат различни возови кои се поврзете со Мадрид Сантијаго де Компостела и Луго, Галициски градови, од кои тоа е многу лесно да се дојде до Sarria, со неколку директни врски секој ден. Можете да се консултирате сите времиња и фреквенции со контактирање Renfe, националната железничка компанија на Шпанија.

Возот е, исто така, најдобра опција кога патуваат од Барселона. Секој ден има директни врски од Барселона (или може да се промени во Monforte de Lemos), со возови во текот на денот (ако се комбинираат AVE или високо-брзински воз со млазен опции) и во текот на ноќта возови. Просечното време на патување од Барселона е 12 часа. Возот од Барселона Sarria исто така се поврзува со други големи градови, вклучувајќи Тарагона, Леида, Сарагоса, Памплона, Виторија, Бургос, Palencia, и Леон.

Од Сантијаго де Компостела, Renfe нуди два дневни возови во Sarria: еден по 5 часот (време на патување два часа "); а во 6.07 часот (со време на патување од речиси четири часа).

од Луго, на воз is also the most comfortable option. Renfe нуди бројни дневни врски што ќе добиете за да Sarria од Луго во 30 минути.

 

БЕСТ пешачење СТАРТ ТОЧКИ: WESTWEG TRAIL - ГЕРМАНИЈА

WESTWEG TRAIL – GERMANY View

 

Може да се каже дека на патеката Westweg е потеклото на сите германски пешачки патеки долги. Тој стана првиот пат назначени од ваков вид во грбот 1900. Од тогаш, На патеката се зголеми за да се покрие растојание од 177 милји (285 километри) — starting in Pforzheim in the north and ending in Basel in the south.

За разлика од Mittelweg и Ostweg, на Westweg ќе ве однесе најмногу преку западниот дел на планините. И како да одиш, ќе бидат сведоци на природната разновидност на најголемиот германски ниско планински венец. густа ела и смрека шуми. Тоа е она што дава Планина своето име, на обезлесен пространства во северниот дел на Црна шума. Тивка планински езера, панорамски рок девијации, глацијални долини, и планини.

Помеѓу, ќе се искачи на највисоките врвови повторно и повторно. Можете да Крстоносните во текот на платото на Hornisgrinde и посета на Belchen и Hochblauen. Уживајте во погледот на Schliffkopf и се шета на високо Мур околу Hohloh. Вистински висока точка на вашиот Крстоносните, секако, ќе биде искачување на Feldberg. Највисоката планина во Шварцвалд.

Како да се дојде до Westweg со воз:

Повеќето пешачење се протега може да се подели во податлив растојанија. Тоа е затоа што повеќето села по должината пешачки патеки може да биде постигне и со воз. Голема помош за планирање на Крстоносните е општата мапа бесплатно на Schwarzwald Tourismus GmbH (Ludwigstrase 23, 79104 Фрајбург, www.blackforest-tourism.com). Тоа го покажува воз и автобус правци за KONUS во целиот регион.

во прилог, многу заедници имаат посебни совети за пешачење патувања и ден патувања за нивните KONUS гости. Ако планираш на подолг престој може да биде корисно да се добие SchwarzwaldCard како и. Оваа картичка е добра инвестиција ако користите попусти се приклучи на картичката интензивно.

Офенбург Фрајбург возови

Штутгарт со Фрајбург возови

Лајпциг до Фрајбург возови

Нирнберг во Фрајбург возови

 

 

Подготвени да се стави на вашиот планинарски чевли и уживајте во некои природа пешачење? Книга вашиот воз рок од неколку минути и без дополнителни трошоци на Зачувај воз !

 

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост на вашиот сајт, можете да земете нашите слики и текст и само ни даде кредит со линк до овој блог пост, или кликнете тука: https://embed.ly/code?url=https://www.saveatrain.com/blog/best-hiking-start-points/- (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/nl_routes_sitemap.xml и можете да го промените / nl на / де / или тоа и на повеќе јазици.