Време на читање: 8 минути(Последно освежено на: 08/01/2021)

Еден од највозбудливите семејни одмори е одењето на возбудливо патување во еден од најдобрите тематски паркови во Европа. Само во Франција, ќе треба 3 неверојатни тематски паркови, и ние го одбравме рачно 10 најдобри тематски паркови во Европа за вашето следно семејно патување. Најдобрите возења со ролеркостер во светот, маѓепсани шуми, магични земји, самовили, и атракции што патуваат низ времето, ве чекаат, од Франција до Австрија и Велика Британија.

Железничкиот транспорт е на повеќето еколошки начин да се патува. Оваа статија е напишана за да се едуцираат за воз Патување и беше направен од страна Зачувај воз, Најевтините билети за воз во Европа.

 

1. Европа-парк во Руст Германија

Најголемиот тематски парк во Германија, Тематскиот парк Европа има повеќе од 100 атракции. Европа-парк е втор најпопуларен тематски парк во Европа, по Дизниленд во Париз. Ако вашите деца обожаваат тркалачки тркала, тогаш тие ќе имаат експлозија на 13 ролеркостери во паркот.

Ако планирате патување во Стразбур, тогаш треба да испланирате барем 2 денови за Европа-парк. Ова се должи на бројот на веќе споменати возбудливи атракции, и дополнителните фантастични претстави. Најмладите ќе уживаат во волшебното возење со елф, и патеката Биг-Боби-Кар за аспирантни возачи на трки, додека постарите деца и родители ќе бидат разнесени на Blue Fire Mega возот во исландскиот пејзаж.

Згора на тоа, ако навистина планирате долга посета, тогаш можете да престојувате во еден од хотелите на самото место. На овој начин можете максимално да ја искористите вашата посета на Парк Европа, и искусете ги сите тематски области: Од Авантурленд во Африка до волшебната шума Грим.

Како да стигнете до Парк Европа?

Европа-парк е околу 3 часови од Франкфурт, и може да го достигнете до воз патување низ Германија до Рингсхајм. потоа, можете да изнајмите превоз со автомобил или автобус.

Келн до Франкфурт со воз

Минхен до Франкфурт со воз

Хановер до Франкфурт со воз

Хамбург до Франкфурт со воз

 

Вода слајд Европа-Парк

 

2. Дизниленд Париз Франција

Тоа е веројатно најпознатиот тематски парк на нашите 10 најдобри тематски паркови во списокот на Европа, Дизниленд во Париз е омилен кај посетителите од сите возрасти. Шармантните ликови од нашите омилени приказни на Дизни за сите времиња, привлекуваат милиони посетители секоја година.

Дизниленд е во градот Шеши, во Франција. Тоа е дом на студиото Волт Дизни и паркот за атракции, каде што може да зачекориш во бајка, и сите твои соништа од детството се остваруваат. Светот на Волт Дизни оживува, во неверојатни атракции, и емисии како лавиринтот на Алис и 4D шоуто на Мики.

Оваа магија можете да ја проширите на цел викенд, и престој во хотелите на Дизни, или партнерски хотели кои се оддалечени само од бесплатниот шатл од Дизниленд.

Како да стигнете до Дизниленд?

Дизниленд е само 20 неколку минути од Париз. Можете да стигнете тука директно од аеродромот во Париз, или железничката станица Марн-ла-Вале / Шеси.

Амстердам до Париз со воз

Лондон до Париз со воз

Ротердам до Париз со воз

Брисел до Париз со воз

 

Замокот Париз Дизниленд

 

3. Виенски тематски парк Пратер во Австрија

Пратер Виена е најдобриот тематски парк во Австрија, и еден од 10 најдобри тематски паркови во Европа. Вашето семејство ќе има неверојатно време на многу диви ролеркостери, и атракции за виртуелна реалност, како д-р. Арчибалд.

во прилог, има колички колички, прогонувани замоци, и да се надополни сето тоа, гигантското панорамско тркало во Австрија. Ова големо панорамско тркало е отворено цела година и е едно од Врвни обележја на Виена.

Како да стигнете до тематски парк Пратер во Виена?

Пратерот забавен парк се наоѓа во 2-ри округ Виена, и можете да стигнете до него со такси или метро од центарот на градот.

Салцбург до Виена со воз

Минхен до Виена со воз

Грац до Виена со воз

Прага до Виена со воз

 

Виенски тематски парк Пратер во Австрија Големо тркало

 

4. Гардаланд Италија

Како што можеби претпоставувавте, Гардаланд се наоѓа во близина на езерото Гарда во Италија. Како тематски парк кој се наоѓа во близина на вода, тематскиот парк Гардаланд има многу забавни возења со вода, како бродот Колорадо, и брзаци во џунгла.

во прилог, Секако, Гардаланд има и аквариум за морски живот, на 13 тематски области, и 100 видови. Нема сомневање дека, вашите деца би биле апсолутно фасцинирани под морето, и никогаш нема да сака да замине.

Напротив, ако се занимавате со адреналин, тогаш би го обожавале возбудливиот ролеркостер Сино торнадо.

Како да стигнете до тематскиот парк Гардаланд?

Можете да возите со возот Трениталија од Венеција до станицата Пешиера дел Гарда, а потоа шатл до Гардаланд.

Милан до Венеција со воз

Фиренца до Венеција со воз

Болоња до Венеција со воз

Тревизо до Венеција со воз

 

Печурка за деца Гардаланд Италија

 

5. Ефтилинг Парк Холандија

Тематскиот парк Ефтелинг е еден од 10 најдобри тематски паркови во Европа. Бајките на кои сите пораснавме оживуваат во атракциите на Ефтилинг и волшебната шума, од Ханс Кристијан Андерсен до браќата Грим.

Фатата Моргана ќе ве однесе на Далечниот исток и земјите на Султаните, додека подвозјето за вода и подвозјето за пареа ќе ве однесе подалеку од вашите најлуди соништа. Светот на самовилите ве чека за возење на брод во мрачниот и мистериозен Друмвлухт.

Ниту еден збор нема да биде доволен за да се опише магијата на тематскиот парк Ефтелинг за целото семејство, така, едноставно мора да одвоите време за овој тематски парк на вашиот одмор во Холандија.

Како да стигнете до тематски парк Ефтилинг?

Може да се возите од Амстердам до Хертогенбош, а потоа автобус директно до тематски парк Ефтелинг.

Брисел до Амстердам со воз

Лондон до Амстердам со воз

Берлин до Амстердам со воз

Париз до Амстердам со воз

 

 

6. Тематски парк Леголанд во Виндзор Велика Британија

Кога сите атракции се целосно направени лего, овој тематски парк е уште еден рај за деца. Тематскиот парк Леголанд во Виндзор беше создаден за деца околу системот за играчки Лего.

Затоа, секој ролеркостер, брод, а возот е направен од огромни парчиња лего. Овој неверојатен тематски парк во Англија се наоѓа во Беркшир и на само половина час од Лондон.

Како да стигнете до тематскиот парк Леголанд во Виндзор?

Треба да возите од Лондон Падингтон до Виндзор & Етон Централ со врска, или директен воз од Лондон Ватерло. потоа, има автобуси од секоја железничка станица до Леголанд.

Амстердам до Лондон со воз

Париз до Лондон со воз

Берлин до Лондон со воз

Брисел до Лондон со воз

 

Тематски парк Леголанд во Виндзор Велика Британија

 

7. Тематски парк Астерикс во Франција

Во случај да не знаете, Парк Астерикс се базира на познатата серија стрипови на Алберт Удерзо и Рене Госкини, Астерикс. Затоа, блиску до 2 милиони посетители уживаат во чудата на вториот најголем тематски парк во Франција. Првиот е секако магичниот Дизниленд.

Во тематски парк Астерикс можете да го најдете грандиозниот Дискобеликс и да поминете супер време на вртење, запознајте ги делфините и другите животни во селото Галоис, и секако уживајте во другите возбудливи атракции.

Како да стигнете до паркирање на Астерикс?

Тематскиот парк Астерикс е само 30 минути од Париз на линија Б со возот РЕР од Париз Гаре ду Норд. Потоа ќе се симнеш во Шарл де Гол 1 аеродромот, и тргнете кон шатлот за парк.

 

Тематски парк Астерикс во Франција ролеркостер

 

8. Футуроскоп парк во Франција

Танцување со роботи, патување низ времето, и патување до 4 агли на земјата високо над, Тематскиот парк футуроскоп е надвор од овој свет. Овој неверојатен тематски парк се наоѓа во прекрасниот регион Нувел-Аквитанија во Франција.

Футуроскоп комбинира сензорни атракции со наука и ќе биде одлично забавно и едукативно искуство за целото семејство.

Како да стигнете до тематскиот парк футуроскоп?

Можете да стигнете до извонредниот тематски парк Футуроскоп од Еуростар до Лил или Париз, и промена во ТГВ.

Париз до Руан со воз

Париз до Лил со воз

Руан до Брест со воз

Руан до Ле Авр со воз

 

Тематски парк футуроскоп во Франција Стаклена зграда

 

9. Тематски парк Chessington World of Adventures во Велика Британија

Светот на авантурите во Чешингтон во Велика Британија е парк со тематика на сафари. Ова значи дека секоја семејна посета на забавниот парк Чесингтон се претвора во семејна авантура во мистериозниот и волшебнички свет на диви животни и низ Африка.

Покрај дивите авантури, можете да уживате во сместување во хотели со тематика Сафари и Ацтека, и продолжете го престојот. така, ако сте во диви авантури, ќе имате неверојатно време низ паркот на ренџерите на џунгла, Тигар карпа, и речни сплавови.

Светот на авантурите во Чешингтон е дизајниран за авантуристичкото семејство, и сигурно ќе имате време од вашиот живот.

Како да стигнете до светот на авантурите во Чешингтон?

Дивиот тематски парк Чешингтон е 35 минути од центарот на Лондон со воз. така, можете да ја поминете југозападната железница од Ватерло до станицата Чешингтон Југ.

 

Тематски парк Chessington World of Adventures во Велика Британија

 

10. Тематски парк Фантазијаленд во Германија

Во Фантазијаленд се остваруваат сите фантазии на децата 6 величествени светови. Во секој свет, можете да уживате во највозбудливите возења, и знаменитости на светлина и боја.

така, што ја прави Фантазијаленд еден од најдобрите тематски паркови во Европа? Кина град, Мексико, Африка, Берлин, Град Вузе, мистериозно кралство, и Рукбург, со неверојатна привлечност во секој свет. Од Црна мамба до славниот Тарон, овие возења ќе ве однесат.

Како да стигнете до Фантазијаланд?

Можете да земете шатл од железничката станица Брул. Fantasialand се наоѓа во Брул, на само 2о минути од Келн.

Да ја сумирам оваа забава, Најсветлите умови на Европа ги создадоа најневеројатните тематски паркови во светот. Без разлика дали патувате со мали деца или ги носите постарите деца на авантура, на 10 најдобрите тематски паркови на нашата листа имаат најдобри атракции за сите возрасти.

Берлин до Ахен со воз

Франкфурт до Келн со воз

Дрезден до Келн со воз

Ахен до Келн со воз

 

тука во Зачувај воз, ние ќе бидеме среќни да ви помогнеме да го испланирате вашето патување до “10 Најдобри тематски паркови во Европа”.

 

 

Дали сакате да ја вметнете нашата објава на блогот „10 најдобри тематски паркови во Европа“ на вашата страница? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fbest-theme-parks-europe%2F%3Flang%3Dmk </s>avkanî- (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе ги најдете нашите најпопуларни линии за воз - https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/ja_routes_sitemap.xml, и можете да ги промените / ja во / es или / de и повеќе јазици.