Koha e leximit: 5 minuta(Modifikimi I Fundit Më: 05/03/2021)

Festimi Dita Mbretit në Holandë mund të jetë partia më e mirë në Holandë. në 27 prill, ata të festuar ditëlindjen e mbretit Willem-Alexander-së me muzikë, partitë e rrugës, tregjet pleshtat, dhe panaire fun. Vetë Mbreti udhëton nëpër vend me tij familje. Natën para ditës së Mbretit, Nata e Mbretit festohet me shfaqje muzikore në Hagë dhe qytete të tjera dhe pleshtat më të mëdha të kombit ('Lirë') Tregu në Utrecht. Gatshme për të gjetur se çfarë është e gjitha në lidhje me? këtu është arsyeja pse ju duhet të jetë Festimi Dita Mbretit në Holandë.

*shënim! King’s Day is only one month away. Now is the time to book your Amsterdam hotel for Celebrating King’s Day in the Netherlands. Vizitorët nga e gjithë Holanda, dhe gjithnjë e më shumë nga libri jashtë në fillim për të siguruar dhoma janë në dispozicion.

 

Çfarë është në një emër?

fillimisht, Dita Princess u festua në Holandë në ditëlindjen Wilhelmina-së (31 gusht), kur ajo ishte ende një princeshë. Partia kishte disa pjesë të saj, duke përfshirë; lojëra shumë fëmijë dhe rrugët dekoruar. Kur Wilhelmina u bë mbretëresha e re pas vdekjes së babait të saj, ajo është ndryshuar për Ditën e Mbretëreshës.

Juliana, mbretëresha e ardhshme dhe vajza Wilhelmina-së, festohet Dita e Mbretëreshës në 30 April with a parade on Soestdijk. Beatrix also celebrated Queen’s Day on 30 prill (ditëlindjen e saj vet është në janar) por në kundërshtim me nënën e saj, ajo mori të gjithë familjen e saj dhe udhëtoi në të gjithë vendin to visit several municipalities. Mbreti Willem Alexander e ka ndjekur këtë traditë. Ai u lind më 27 prill dhe kjo u bë ditën zyrtare në 2014 për të festuar Ditën e Mbretit në Holandë.

Bruksel për Trenat Amsterdam

London për Trenat Amsterdam

Berlin për Trenat Amsterdam

Paris për Trenat Amsterdam

 

 

ORANGE gjithçka në festuar Ditën Mbretit në Holandë!

Familja mbretërore holandeze mban emrin: Shtëpia e Orange. Kjo fjalë do të thotë portokalli ngjyra. Si rezultat, ajo është bërë me ngjyra kombëtare Holland. Në ditën e Mbretit, ju do të gjeni të gjithëve veshur portokalli në një farë mënyre ose forme. Kështu që, marr pazar!

Bruksel për Trenat Utrecht

Antwerp për Trenat Utrecht

Berlin për Trenat Utrecht

Paris për Trenat Utrecht

 

tregjet pleshti

Ndërsa Festimi Dita Mbretit në Holandë, njerëzit janë të lejuar për të shitur gjëra në rrugë pa kërkuar një leje. falas Tregjet e pleshtave mbahen në parqe dhe rrugë, me shumë njerëz duke ofruar pronat e tyre të padëshiruara, muzikë, ose argëtim tjetër për shitje. Mendoni se si një shitje garazh, por në një shkallë shumë më të madhe! në Utrecht, tregjet pleshtat filloni edhe një natë para ditës së Mbretit. Pra, të marrë këpucët në këmbë në.

Bruksel për Trenat Roterdamit

Antwerp për Trenat Roterdamit

Berlin për Trenat Roterdamit

Paris për Trenat Roterdamit

 

 

Le dolli për të festuar Ditën Mbretit në Holandë!

çdo banket kërkon një dolli! e drejtë? Në ditën e Mbretit, njerëzit bëjnë një dolli për mbretin portokalli i hidhur, një liker të ndritshme orange. Sigurisht, Kjo e mban me traditën e veshur portokalli, shumë! Pije u krijua në 1620 për të festuar fitoren e Prince Fredrick Henry. fillimisht, ai nuk ishte i njohur, por pas William të Orange u bë mbreti i parë, ajo është prodhuar edhe një herë. Që atëherë, Orange hidhur ka qenë i lidhur ngushtë me familjen mbretërore holandeze.

Bruksel për Trenat Tilburg

Antwerp për Trenat Tilburg

Berlin për Trenat Tilburg

Paris për Trenat Tilburg

 

Po ne çfarë jemi pijshëm? BEER, SIGURISHT!

Holland e do pije alkoolike e tyre dhe pas dekadave të marketingut zgjuar nga Heineken, krenarinë e tyre Dutch komerciale, të gjithë është i tëri në shkumëzuar nektar të ëmbël e perëndive gjatë ditës së Mbretit.

jo gotë birre është lënë i plotë, asnjë mendje është lënë i qartë. Nëse nuk është kurrë një ditë me të vërtetë të le flokët tuaj poshtë, kjo do të jetë ajo! Dhe kjo nuk është vetëm Dita e Mbretit, Night e Mbretit para se është gjysma e fun. Kjo është zakonisht si i zënë si Dita Mbretit minus fëmijët dhe familjet. That means even less inhibition to spill your beer, and slur your words.

Bruksel për Trenat Mastrihtit

Antwerp për Trenat e Mastrihtit

Liège për Trenat e Mastrihtit

Charleroi për Trenat e Mastrihtit

 

Family Fun

Festimi Dita Mbretit në Holandë nuk është vetëm për të rriturit. Ka shumë aktivitete që ndodhin në të gjithë qytetin për i ri dhe të rinj në zemër, duke përfshirë fytyrë-pikturë, lojëra, dhe sportiv ngjarjet. Check the King’s Day family fun page for more information.

Bruksel për trenat e Hagës

Antwerp për trenat e Hagës

Berlin për trenat e Hagës

Paris për trenat e Hagës

 

Night mbretit & Partitë ditë

Festimi Dita Mbretit në Holandë është një festë publike, por sigurisht jo një ditë pushimi. holandez, ish-pats, dhe turistët dynden në Amsterdam për një ditë kremtimi. Fun tradicionalisht fillon në prag të ditës së madhe (Night mbretit) me atmosferën e karnavalit që vazhdon në të gjithë qytetin në Ditën e Mbretit. DJ luajnë palët në sheshe publike, anije të zbukuruara me shkëlqim mbushin kanale, dhe muzika live derdhet në rrugë nga Cafe patios. Read more about King’s Day events.

 

Festimi Dita Mbretit në Holandë mbi Canals

Asnjëherë ka trafikut bllokadë qenë aq shumë fun! Në ditën e Mbretit, mijëra anije e dekoruar me shkëlqim paketë e kanaleve të ngushta Amsterdam. Hot Tip. Rezervoni një varkë më parë!

Celebrating King's Day in the Netherlands on the canals

Take part in the annual King’s Day in Amsterdam on an amazing 1.5-hour canal cruise through the city center. Marvel në anije dekoruar me shkëlqim dhe të gëzojnë pije të pakufizuar në bord.

Në lidhje me këtë aktivitet:
– kohëzgjatje 90 minuta
– Kaloni vijën
– Shtypura ose kupon celular pranuar
– konfirmim Instant
– Easy Anullimi

 

holandez, ish-pats, dhe turistët dynden në Amsterdam për të festuar Ditën e Mbretit në Hollandë. Sigurohuni që ju të mos humbas në fun, dhe rezervoni tani duke përdorur Save A Train with No hidden fees and easy as 1, 2, 3!

 

A doni të embed blog post tonë onto faqen tuaj, Ju ose mund të marrë fotot tona dhe tekst dhe vetëm të na japë një kredi me një lidhje në këtë blog post, ose klikoni këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fcelebrating-kings-day-netherlands%2F%3Flang%3Dsq - (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)