Време на читање: 4 минути(Последно освежено на: 26/09/2020)

Постојат многу причини зошто луѓето сакаат да патуваат. Еден од оние што може да се слушне најчесто е способноста да имаат нови и возбудливи искуства. Она што ја прави патуваат толку убава е дека различни личности ќе бидат возбудени од страна на различни нешта. Наркоманите со адреналин земаат активни одмори, во потрага по возбуда на малку опасни ситуации. foodies ја посетите нови места за задоволство на нивните плочи со нови возбудливи вкусови. И за bookworms меѓу патниците, библиотеки и книжарници можат да бидат од најубавите места во светот. Ако се патува низ Европа и во потрага за најдобар книжарници во Европа да ја посетите со воз, имаме неколку предлози за вас:

 

Франција МБА книжарници – Шекспир & компанијата, Париз

Франција е прекрасна земја, и Париз е најпознат по неговата дестинација. Кога уметнички типови мисли на Париз, Нотр Дам доаѓа на ум, со убави фонтани и цреша дрвја во цвет. Тоа е токму поглед ќе најдете кога ќе ја посетите Шекспир & компанијата, заедно со фантастичен амбиент на книги во.

Многу големи писатели (вклучувајќи Ернест Хемингвеј и Волтер) имаат поминато време во пишување во оваа 17-от век. на сценографијата е составен од стари полици и книги, наредени во мноштво на мали соби и дупки. продавница книгата се протега на два спрата, и од надвор изгледа многу помали отколку што е. Шекспир & Компанијата, исто така е домаќин на вечерни настани и автор читања, што е нешто што нема љубител на литературата треба да се пропушти.

Дижон во Париз возови

Ремс во Париз возови

Лил во Париз возови

Патувања во Париз возови

 

Acqua Alta библиотека, Венеција

Libreria Acqua Alta е на листата на Стара книжарници во Европа

Венеција е една од најпознатите романтична во потрага градови во Италија, и тоа е исто така дом на една од најпознатите најдобрите книжарници во Европа. Libreria Acqua Alta е добро познат за складирање на книги во кади, па дури и гондола. Постојат и други места за складирање премногу, како што се кофи и други пловечки садови. Таа, исто така, располага со скалила изработени целосно од стари книги на грб тремот.

Со својот прекрасен ентериер, Библиотека во High Water Венеција е несомнено вреди да се посети и ќе го воодушеви секоја книга љубовник. Ако сакате да ја имаат за себе и да се изгуби во, вашата најдобра залог ќе има веднаш штом тоа се отвора во утринските часови.

Милан во Венеција возови

Падова во Венеција возови

Болоња во Венеција возови

Рим во Венеција возови

 

Selexyz Доминиканската црква книжарница, Мастрихт

Мастрихт во Холандија не може да биде на врвот на секоја листа на желби туристички. Сепак, тоа треба да биде, ако љубов книжарници и книги особено. Доминиканците или Selexyz Доминиканската црква во овој град е 700 годишниот структура изградена во различни стилови на готика архитектура.

Тоа е неверојатен на надвор и минималистички на внатрешноста. Dominicanen е, исто така, се потопуваат со мноштво на наслови, кои ќе го воодушеви секоја книга љубовник срцето. Можете да го зграби кафе во придружните кафе додека го читате книга. Алтернативно, можете да уживате во прекрасен поглед од горниот кат.

Брисел да Мастрихт возови

Антверпен Мастрихт возови

Лиеж Мастрихт возови

Charleroi Мастрихт возови

 

 

готви & Книга, Брисел, Волуве-Saint-Lambert

готви & Книгата е фасцинантна книга продавница и ресторан лоциран во Волуве-Saint-Lambert, Белгија. Додека голем број на најдобрите книжарници нудат некои Храна и пијалок, готви & Книга зема на концептот малку понатаму. Тоа ви овозможува да седнат за јадење опкружен со разни книги. Што го прави одлично место за оние кои сакаат да уживаат во двете добри книги и добра храна. Што е повеќе, тоа сигурно не е нешто што може да се доживее секој ден.

Луксембург, Брисел возови

Антверпен во Брисел возови

Амстердам возови во Брисел

Париз во Брисел возови

 

Подготвени да се посетат некои од најдобрите книга продавници во Европа? Може да се патува со воз во Париз и Венеција, како и во Холандија и Белгија. Книга влезници рано и да почне планирањето на вашата книга уживање на вашиот следен одмор!

 

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост на вашиот сајт, можете да земете нашите слики и текст и само ни даде кредит со линк до овој блог пост, или кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fcharming-book-stores-europe%2F%3Flang%3Dmk- (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/pl_routes_sitemap.xml, и можете да ја промените /pl да го /ja или /tr и на повеќе јазици.