Koha e leximit: 5 minuta(Modifikimi I Fundit Më: 05/12/2020)

Qendrat simpatike të qytetit të vjetër në Evropë janë një shembull i mrekullueshëm i fuqisë së historisë së Evropës. Shtëpi të vogla çuditëse, katedrale mbresëlënëse në qendër të qytetit, pallate të ruajtura mirë, dhe sheshet qendrore, shtoni magjinë e qyteteve evropiane. e 5 qendrat më simpatike të qytetit të vjetër në Evropë kanë mbetur të paprekura gjatë shekujve.

Ngjyrat, arkitekturë, dhe legjendat qëndrojnë dhe qëndrojnë në çdo qytet. Nga Praga në Colmar, Qendrat e qytetit të vjetër të Evropës ia vlen të vizitoheni plotësisht, dhe të paktën një fundjavë të gjatë.

 

1. Praga Qendra e Qytetit të Vjetër, Republika Çeke

Qendra e vjetër simpatike e qytetit në Pragë është jashtëzakonisht e bukur. Sheshi i qendrës së qytetit është mjaft i madh, me bistro bukuroshe, kafene, dhe tezgat e ushqimit. Sheshi është vendi i përsosur për shikimin e njerëzve, provë Birrë çeke, dhe sallam turshi ndërsa prisnin shfaqjen e orës astronomike. Pika kryesore e qendrës së vjetër të qytetit është, sigurisht, kulla astronomike. Kështu që mos u habitni kur shihni turma turistësh që mblidhen në shesh çdo orë të rrumbullakët.

Karakteristikë e veçantë e qendrës simpatike të qytetit të vjetër në Pragë janë ndërtesat e bukura me ngjyra. Stili barok kisha Shën. Nikolla dhe kisha gotike e Zojës në Shekullin 14 para Tyn, nuk duhen humbur. Qendra e vjetër e qytetit në Pragë është gjithashtu vendi ku Zhvillohet tregu i Krishtlindjeve, dhe qendra simpatike e qytetit shndërrohet në një përrallë mahnitëse.

Nuremberg në Pragë Çmimet e Trenit

Çmimet e trenave nga Mynihu në Pragë

Çmimet e trenave nga Berlini në Pragë

Vjena në Pragë Çmimet e Trenit

 

charming old city centers in Prague

 

2. Salzburg, Austri

Qendra simpatike e qytetit të vjetër në Salzburg jashtëzakonisht e bukur dhe unike. Një përzierje e arkitekturës italiane dhe gjermane, Stilet e moshës së mesme deri në shekullin e 19-të, krijoni një nga qendrat më simpatike të qytetit në Evropë. Salzburg, i njohur gjithashtu si Altstadt është një Trashëgimisë Botërore të UNESCO faqja dhe një udhëtim i mrekullueshëm ditor nga Vjena, të arritshme me tren.

Zemra e qendrës së vjetër të qytetit në Salzburg është shtëpia e vjetër e princit, shteti Residenz i 180 dhoma. Sheshi Residenz është ajo ku ju mund të gëzojnë të tregut të bukur Zalsburg së Krishtlindjeve, dhe koncerte të muzikës live. Gjithashtu, sigurohuni që të endeni nëpër qendrën e qytetit të vjetër, te Residenz Burim, Shtëpia e fëmijërisë së Mozartit, dhe Katedralja e Salzburgut.

Qyteti i Salzburgut ndodhet në veri të Alpeve, me spiralet, dhe kupola në sfond. Një lumë përshkon një nga qytetet e vjetra më të ruajtura në Evropë duke shtuar pamjet e kartës.

Mynih në Salzburg Çmimet e Trenit

Çmimet e Trenit nga Vjena në Salzburg

Çmimet e Trenit nga Graz në Salzburg

Linz në Salzburg Çmimet e Trenit

 

 

3. Bruges Qendra e Qytetit të Vjetër, Belgjikë

Brugge, ose siç e dimë të gjithë Bruges, është një qytet tjetër i mrekullueshëm me një qendër simpatike të qytetit të vjetër. Dikur shtëpia e vikingëve, sot eshte një nga perlat e fshehura të Evropës. i përdorur’ rrugica të ngushta dhe rrugët me kalldrëm, shtëpi me ngjyra, dhe kanalet e bëjnë atë një vend të trashëgimisë së UNESCO-s.

Kur endeni nëpër qendrën e vjetër të qytetit në Bruges, do të vini re dyqane të vogla që ofrojnë dantella të bukura. i përdorur’ dantella është e famshme në të gjithë botën, kështu që përveç sjelljes së fotove bukuroshe, dantella do të jetë një suvenir i mrekullueshëm që mund të sillni nga Bruges.

Bruges është i arritshëm me transport publik nga Brukseli, dhe ju mund të eksploroni qytetin me karrocë, ne kembe, ose boat Ride. Markt është një vend i shkëlqyeshëm për të filluar udhëtimin tuaj nëpër epoka, dhe vazhdoni në kambanaren e shquar të Bruges, dhe Kisha e Zojës tonë Bruges. Nëse doni të admironi qendrën simpatike të qytetit të vjetër nga lart, atëherë kulla e kambanores ofron pamje të jashtëzakonshme.

Çmimet e trenit nga Amsterdami në Bruges

Çmimet e Trenit Bruksel për në Bruges

Antwerp në Bruges Çmimet e Trenit

Çmimet e Trenit nga Gent në Bruges

 

Bruges Belgium canal and pretty houses

 

4. Colmar, Francë

Qendra simpatike e qytetit të vjetër të Colmar është një nga vendet më të bukura për t'u vizituar në Alsace. Qendra e qytetit të vjetër është një nga qendrat e qytetit të vjetër më të ruajtur në Evropë. Shtëpitë’ fasadat kanë ruajtur hijeshinë dhe bukurinë e tyre si kartolina nga kohërat mesjetare, dhe ju mund të dalloni elementët e hershëm të Rilindjes në arkitekturën shkëlqyese.

Colmar është i rrethuar nga vreshta, dhe karakteristikisht në qendrat e qytetit të vjetër, do të gjeni kishën e bukur Saint-Martin. Një tjetër gjë që nuk duhet humbur është Venecia e Vogël në Colmar, ku do të gjeni restorante të çuditshme, ura, dhe kanale për të eksploruar.

Ka shumë mundësi strehimi në qytetin e vogël të Colmar, por ju gjithashtu mund të shijoni qendrën e vjetër të qytetit në Colmar, on a day-trip from Strasburg. The wonderful vineyards are the perfect excuse for a French pushim i qytetit dhe largim fundjava.

Çmimet e Trenit nga Paris në Colmar

Çmimet e Trenit nga Cyrihu në Colmar

Çmimet e Trenit nga Stuttgart në Colmar

Çmimet e trenave nga Luksemburgu në Colmar

 

colmar old city center in the winter

 

5. Firence Qendra e Qytetit të Vjetër, Itali

Duomo i Firences, me kullën dhe Katedralen e saj, sundoni me hijeshi qendrën e vjetër të qytetit në Firence, madhështia, dhe bukurinë. Qendra e vjetër e qytetit në Firence është një nga 5 më simpatik dhe mahnitës i bukur në Evropë. Pika juaj e fillimit për në këtë sit të trashëgimisë botërore të UNESCO-s fillon Piazza del Duomo në Piazza Della Signoria.

Nëse jeni të etur të zbuloni më shumë Firence, atëherë duhet të vazhdoni në Galerinë Uffizi dhe Xhennete Boboli. Nuk ka mënyrë më të mirë për të mësuar rreth historisë dhe kulturës së një qyteti gjatë shekujve sesa përmes artit. Firence është një qytet i mrekullueshëm italian, ku mund të kapni një panini, mu jashtë Duomo. Nëse keni kohë, pastaj ngjituni në majë të Duomo, për pamje të lë pa frymë i një prej qyteteve më të bukura në Itali.

Qendra e vjetër e qytetit të Firences është një udhëtim ditor nga Venecia. megjithatë, duhet të përkushtoheni të paktën 2 ditë të plota për të eksploruar vendet dhe gurët e çmuar të Firences.

Florenca në Milano Çmimet e Trenit

Firence në Venecia Çmimet e Trenit

Milano në Firence Çmimet e Trenit

Çmimet e trenave nga Venecia në Milano

 

Charming Florence Italy

 

Nëse dëshironi të udhëtoni përsëri në kohë në epokën mesjetare dhe Rilindjen, atëherë këto 5 qendrat e vjetra të qyteteve në Evropë janë itinerari ideal. këtu në Save A Train, ne do të jemi të lumtur t'ju ndihmojmë të planifikoni udhëtimin tuaj në këto qendra më të bukura të qytetit me tren.

 

 

A doni të vendosni në faqen tuaj në internet postimin tonë të blogut "5 qendrat më të bukura të qytetit të vjetër në Evropë"? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fcharming-old-city-centers-europe%2F - (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)