Bestil en togbillet NU

Coronavirus Levende Opdateringer og kort

Her kan du finde information om Coronavirus Live-opdateringer og Coronavirus-kort og andre Coronavirus-nyheder.

 

Emner:1. Hvad er coronavirus
2. Hvad er de Opdatering Bekræftet Covid-19 Sager3. Coronavirus Levende Kort Og Corovnavirus Live-opdateringer
4. Hvad er symptomerne på coronavirus5. Skal jeg være bekymret coronavirus
6. Hvordan Er Corona virus spredes7. Hvordan at helbrede fra coronavirus
8. Hvad er forskellen mellem coronavirus og sæsonbestemte influenza9. Hvad er den største risiko med Corona virus
10. Hvad er den dødelighed på Covid1911. Coronavirus City Af City Kort
12. Skal Travel I løbet Covid-19 Udbrud13. Hvad er de bedste hjemmesider for coronavirus Nyheder
14. Hvad er grafen for coronavirus Spread15. Er der en vaccine mod coronavirus
16. Hvad vil der ske med Corona virus17. Hvad forårsagede Covid-19 til start
18. coronavirus Theory19. Sådan Løs coronavirus Pandemic
20. Kan du få coronavirus Twice21. Covid-19 Karantæne
22. Hvor gør folk bliver smittet med coronavirus23. Hvem skal bekymre Fra Covid19
24. Lande, hvor ingen coronavirus25. Hvad vil ændre sig efter Covid19 Is Over
26. Coronavirus Health Safety Lande Placering27. Coronavirus-testmetoder
28. Hvornår slutter COVID-19

 

Hvad er coronavirus?

EN coronavirus er en ny virus, der ikke tidligere er blevet identificeret. Den corona virus er også opkaldt COVID-19, i fortiden var der andre coronavirus, der almindeligvis cirkulere mellem mennesker og forårsage mild sygdom, ligesom en almindelig forkølelse eller SARS eller MERS.

En diagnose med coronavirus 229E, NL63, OC43, eller HKU1 er ikke det samme som et COVID-19 diagnose.

 

Hvad er de Opdatering Bekræftet Covid-19 Sager?

Hvis du ruller lidt ned du også vil have Worldwide coronavirus Levende Maps, ud over de covid-19 tilfælde nedenstående.

 

Coronavirus Levende Kort Og Corovnavirus Live-opdateringer

Overvågning af alle de nyeste udviklinger i coronavirus via coronavirus Levende Kort og coronavirus Live-opdateringer side af Gem A Train

* Hvis du ruller længere ned, vi har også en coronavirus By By City Kort for dig, være tålmodighed, det tager nogle sekunder for Corona live Kort til belastningen, og vi har 3 arbejder coronavirus kort til dig.

 

En nem at navigere Covid-19 Kort for dig at visning

Brug musen til at rulle ind og ud, Vær tålmodig, indtil det Coronavirus Live Map indlæses

Brug + og – tegn for at zoome ind og vores på Corona-viruskortet og derefter se de røde prikker, det tager flere sekunder at indlæse.

Kilde: ArcGIS og Johns Hopkins University

 

Inde i en togvogn er der mellem 20-48 jernbanepassagerbefordring i sammenligning med flyvemaskine, som luftfartsselskaber på 190-400 passagerer

Amsterdam til Paris Tog

London til Paris Tog

Zürich til Geneve Tog

Paris til Frankfurt Tog

 

Hvad er symptomerne på coronavirus?

Symptomerne på Corona-virus (COVID19) ligner en sæsonbestemt influenza, så hvis du er bekymret kan du ringe til relevante sundheds- organisationer i dit land.

Følgende symptomer kan forekomme 2-14 dage efter udsættelse for Corona-virus:

Feber
Hoste – Hoste, der kommer sammen med en snot er ikke et symptom på Corona-virus.
nysen
Stakåndet
Midlertidig tab af smag og lugt

Det fremgår, at symptomerne på Corona virus ser ud i de fleste tilfælde efter 5 dage.

 

Skal jeg være bekymret coronavirus?

Vores egen mening er, at i øjeblikket den coronavirus er ikke farligere end en sæsonbestemt influenza, Først deres var ingen data om virussen, så der var grund til at være bange, men nu ved vi, at det gør spredes hurtigt, men den samlede dødelighed er faktisk lavere end en sæsonbestemt influenza.

hvis du frygt ikke fra influenza, du skal ikke frygte eller ændre planer på grund af coronavirus, følge vores coronavirus live Kort og coronavirus lever opdaterer og se, hvordan virus skrider frem, og lave din egen beregnet risikovurdering.

Prøv så meget som du kan for at forblive positiv, sind påvirker krop og begge påvirke dit helbred.

 

coronavirus af alder

 

Hvordan Er Corona virus spredes?

Corona-virus, der forårsager COVID-19 synes at sprede nemt og bæredygtigt i samfundet. Corona Virus community midler, mennesker er blevet smittet med corona-virus kan inficere dig ved enten at trække vejret eller hoste, Vær sikker på at du slid masker! og beskytte dig selv på denne måde.

En anden måde, hvordan Corona-virus spredning er ved at berøre den samme overflade som dig, såsom døre eller klud eller legeplads, også forsøge ikke at bruge papir penge for at ikke blive smittet med coronavirus.

Til sidst, og dette er ikke en vittighed, Corona Virus spreder sig også gennem farts, dette lyder måske morsomt, men ifølge dette Australsk forsker, Corona-virussen kan sprede sig ved at pryde.

 

masks coronavirus study

 

Togrejser er stadig sikrere end flytrafikken selv under coronavirus gange, fordi hver vogn af passagertog har færre passagerer end et fly.

Rom til Firenze Tog

Milano til Geneve Tog

Hannover til Hamborg Tog

Rotterdam til Hamburg Tog

 

Hvordan at helbrede fra coronavirus?

Ifølge de seneste coronavirus lever opdaterer, Der er ingen officiel kur, og behandlinger er baseret på den form for pleje givet for influenza (sæsonbestemt influenza) og andre alvorlige luftvejssygdomme, kendt som understøttende behandling, ifølge Centers for Disease Control og Forebyggelse (CDC)., den seneste udvikling antyder, at efter testning på 100,000 patienter, plasmablod fra donorer, der allerede er helet fra Coronavirus, har positive virkninger på Covid-19-patienter.

Du bør hvile og drikke vand og hvis du stadig tror, ​​du har brug for ekstra hjælp, ringe til din sundhedsvæsen, ikke går direkte til hospitalet, som du kan påvirke andre, og hvis du tænker på at tage Advil eller ibuprofen til at behandle din feber, før du tager nogen form for medicin, tale med din læge, flere læger tyder på, at tage disse lægemidler kan have dårlig indflydelse og gøre tingene værre for dig hvis du bliver smittet med coronavirus.

Tjek venligst vores Er der en vaccine mod coronavirus afsnit, vi opdaterer konstant det med nye udviklinger.

 

Hvad er forskellen mellem coronavirus og sæsonbestemte influenza?

1. Dødeligheden fra sæsonbestemt influenza er typisk omkring 0.1% i USA, ifølge The New York Times, mens Dødeligheden for COVID-19 synes at være højere end den influenza.

2. Coronavirus er nyt og sæsonbestemt influenza kommer hver vinter.

3. Coronavirus og influenzavirus, mens ens i symptomer, er fra helt forskellige familier af virus.

4. Sundhed embedsmænd har sagt, at vaccine til COVID19 kunne være over et år væk, men i dag ser det ud til, at Covid-19-vaccine vil være meget hurtigere. Influenzavaccinen har været offentligt tilgængelig og fungerer i mange år nu.

 

coronavirus infografik

COVID19 Coronavirus Infographic

 

Hvad er den største risiko med Corona virus?

Den sande fare for Corona-virus er ikke dødstallet. Eksperter siger sundhedssystemer kunne nemt blive overvældet af antallet af sager, der kræver hospitalsindlæggelse - og, ofte ventilation til støtte vejrtrækning.

Nogle mennesker kan henvise coronavirus til Novel Corona virus eller eller Novel coronavirus eller Covid19 eller Covid19 eller Corona eller SARS-CoV-2, det er de potentielle navne for denne nye pandemi.

 

Passagerer tog ikke transportere last, derfor er der ingen risiko for animalske vira inde i togene.

Paris til Amsterdam Tog

Bruxelles til London Tog

Wien til Salzburg Tog

Marseille til Paris Tog

 

Hvad er den dødelighed på Covid19?

Dødeligheden for COVID19 eller coronavirus eller Corona som sin kendte er forskellig fra land til land, og der er grund til at tro mange mennesker rapporterer ikke Covid19 da de fleste mennesker har mindre symptomer.

I undersøgelsen blev offentliggjort den 18. februar det Kina CDC Weekly, Forskerne fandt en dødelighed fra COVID-19 at være omkring 2.3% i Kina, men andre kilder siger Dødeligheden af ​​Covid-19 er faktisk meget lavere i Kina. En anden undersøgelse af om 1,100 indlagte patienter i Kina, publicerede februar. 28 i New England Journal of Medicine, fundet, at den samlede dødelighed var lidt lavere, rundt om 1.4%.

Men en god note er, at i Sydkorea blandt alle befolkningsgrupper, at dødstallet fra Covid19 synes at være meget lav, fordi den offentlige lyttede til sundhedsorganisationer og sygehusene var hurtige til at reagere på denne nye Covid19 Pandemic.

 

Her er en kort liste over Dødsfrekvens efter land, der er opdateret til 30/4/2020 og under det andet Chart for dødsrate af alder.

bekræftede tilfældeAntal dødsfaldDøds rate (%)
Det Forenede Kongerige165,22126,09715.8
Belgien47,8597,50115.67
Frankrig165,09324,12114.61
Italien203,59127,68213.6
Holland38,8024,71112.14
Sverige20,3022,46212.13
Algeriet3,84844411.54
Ungarn2,77531211.24
Spanien236,89924,27510.25
Mexico17,7991,7329.73
Indonesien9,7717848.02
Egypten5,2683807.21
Brasilien79,6855,5136.92
Filippinerne8,2125586.79
Iran93,6575,9576.36
Slovenien1,418896.28
Canada52,8653,1555.97
Irland20,2531,1905.88
Forenede Stater1,038,91460,9085.86
Schweiz29,4071,7165.84
Rumænien11,9786935.79
Kina83,9444,6375.52
Grækenland2,5761395.4
Bolivia1,110595.32
North Makedonien1,442735.06
Argentina4,2852144.99
Polen12,6406244.94
Danmark9,0084434.92
Irak2,003924.59
Colombia6,2112784.48
Dominikanske republik6,6522934.4
Bulgarien1,488654.37
Finland4,9062064.2
Tyskland161,5396,4674
Portugal24,5059733.97
Cuba1,467583.95
Marokko4,3211683.89
Bosnien-Hercegovina1,677653.88
Østrig15,4025803.77
Ecuador24,6758833.58
Cameroun1,832613.33
Litauen1,375453.27
Indien33,0621,0793.26
Kroatien2,062673.25
Afghanistan1,939603.09
Japan13,9654253.04
Estland1,666503
Tjekkiet7,5792273
Nigeria1,728512.95
Moldova3,7711112.94
Panama6,3781782.79
Peru33,9319432.78

 

coronavirus death rate by age

 

Coronavirus City Af City Kort

Dette er en ny coronavirus kort der viser dig de coronavirus opdateringer og tilfælde, og også folk, der helbredte fra virussen City af byen Worldwide.

 

 

Skal Travel I løbet Covid-19 Udbrud?

I øjeblikket forsøger regeringerne at indeholde virussen ved at gøre restriktioner generelt og rejsebegrænsninger, men denne coronavirus eller Covid-19 udbrud vil ikke stoppe verden for længe.

Efter vores mening, hvis du planlægge din rejse på et senere år, du kan nyde gode rabatter, hvis du book din rejse nu.

 

Mange steder tog er den hurtigste måde at komme til din destination, da de rejser til midten af ​​byen.

Venedig til Milano Tog

Bruxelles til Köln Tog

Berlin til München Tog

Prag til Frankfurt Tog

 

Hvad er de bedste hjemmesider for coronavirus Nyheder?

1. Verdens Sundhedsorganisation.

2. Twitter coronavirus Hashtag.

3. Centres of sygdomsbekæmpelse og forebyggelse (CDC).

 

Coronavirus et overblik

 

Hvad er grafen for coronavirus Spread?

Her kan du finde coronavirus Graph, antallet af sager, vigtigst at antallet af folk, der allerede helbredt fra coronavirus, og desværre også hvor mange mennesker døde af coronavirus

 

Klik ordene Show Graph, og du vil se, hvad du søger

 

Her er en coronavirus udbrud graf i alle lande

coronavirus udbrud graf i alle lande

 

Er der en vaccine mod coronavirus?

Der er ingen officiel vaccine mod coronavirus, men der er flere lande og flere farmaceutiske virksomheder (AstraZeneca / Sinopharm / Moderne / Pfizer / CanSino Biologics / Sinovac) der arbejder på vaccine mod Coronavirus, i dette link kan du finde Vaccine til coronavirus progress tracker.

Australien hævder at være den første, der brugte kendte lægemidler til at helbrede en coronavirus patient, de brugte 2 kendte lægemidler, en for hiv og den anden for malaria og Læger siger, at patienterne reagerede meget godt til narkotika og gjort virus forsvinde i 48 timer, hvis dette bliver yderligere feedback fra andre steder i verden, dette kunne være de helbrede folk ventede på at løse denne coronavirus krise.

USA startede forsøg test for coronavirus Vaccine forbigå dyreforsøg og Israel Biologisk Research Institute har allerede erklæret, at den har fundet en kur, men ingen beviser bare endnu.

Læger verden over og FDA siger, at en kur kan findes inde blodet fra dem, der allerede helbredt sig fra coronavirus, en anden god link for at læse om at få en kur mod coronavirus fra blod af dem, der helbredte allerede.

Japan fundet et effektivt lægemiddel til coronavirus, der blev testet på over 300 patienter, navnet på lægemidlet er favipiravir og det er kendt for at arbejde på influenza i Japan.

En anden Live-opdatering på coronavirus kommer fra Frankrig, en læge ved navn Didier Raoult, lavet en cocktail af lægemidler, der omfatter hydroxycloroquine (det kommercielle navn for chloroquin) og azithromycin, hans eksperiment viste meget positive resultater på coronavirus.

Endelig, der er rapporter fra USA, som Gilead Sciences-selskabet havde en nylig succes med en behandling med remdesivir for at fremskynde din gendannelse fra Coronavirus.

 

Hvad vil der ske med coronavirus?

Selvom seneste opdateringer på Corovnavirus fra regeringer er, at corona-virus holder accelererende, Nobelprisvinder og Stanford professor og biofysiker, Michael Levitt siger, at Corona er faktisk langsommere,

Men lad ikke denne gode nyhed om Corona Virus narre dig, Michael Levitt også sige, at regeringerne er nødvendige foranstaltninger er at udrydde den covid19 som er det andet navn for coronavirus i Asien, efter at gå gennem statistikkerne for Covid-19 fra Hubei Kina, som Malcolm Levitt hævder dette er hvad han gør bedst (beregninger og statistik), da han ikke fandt en kur for coronavirus, Han forsikrer, at corona-virus er aftagende, men de offentlige behov for at lytte til vejledning i forhold til coronavirus fra regeringerne

Hvis du nået denne del af teksten, du læse hele artiklen om Michael Levitt og se, hvordan udviklingen i den coronavirus begyndte at ændre den 1. februar og den 7. februar.

Slutningen af ​​dagen vores Coronavirus Levende Kort og opdateringer, som vi opdateres regelmæssigt vil give den bedste udsigt over Hvad vil der ske med coronavirus.

 

Hvad forårsagede Covid-19 til start?

Den sidste forklaring og årsag til Covid-19, som nu er det videnskabelige navn på Corona Virus er stadig ikke bestemt, men første Covid-19 tilfælde er spores tilbage til november 17 2019, og rapporten nævner, at dyret navn Pangolin er relateret til begyndelsen af ​​det Covid-19 udbrud.

 

 

 

En anden mere kendt tese er, at det coronavirus begyndte i Wuhan våde markeder i Kina, og den nuværende dyr skylden er den Flagermus.

 

rejse Train er den mest Miljøvenlige måde at rejse, så husk, at når disse hårde slutter, og vi håber, at de vil ende snart.

Paris til Bruxelles Tog

Frankfurt til Genève Tog

Luxembourg til Strasbourg Tog

Amsterdam til London Tog

 

coronavirus Theory

Når der ses på Kina hurtigt stige og falde af coronavirus, en anonym forsker begyndte at raise den opfattelse, at måske alle i Kina faktisk fik coronavirus og 90% viste ikke nogen symptomer, 5% fik en influenza, og 5% nødvendig lægehjælp, men ikke alle indlæggelse, det mening på et vist niveau, men det forklarer også, hvorfor regeringerne beder om deres borgere til at forblive i lås ned, fordi denne måde, de kan sørge for sygehusvæsenet ikke sammenbrud og ikke mange mennesker alle på samme tid kommer til Hospital for coronavirus hjælp, I den moderne verden hospitaler har særlige vejrtrækning udstyr eller de kaldes Medicinske ventilatorer, men disse maskiner er ikke nok til alle alle på samme tid.

En anden Speciale for coronavirus aftagende i Kina, er, at fordi Kina er et diktatur, folk adlyde deres statslige anmodninger, og når folk fik at vide at blive hjemme og vaske hænder, de gjorde, hvad de blev bedt om, og det er nu kendt, at coronavirus Inkubationstiden er op til 14 dage så ved at låse offentligheden fra den udendørs, Det gjorde ikke tillade Covid-19 som dens kendt i Kina til spredning.

Efter vores mening denne coronavirus Teorier både giver mening, men for at være nøjagtig, du skal adlyde til, hvad din regering er at fortælle dig at gøre, og blive hjemme for 14 dage, at give mulighed for coronavirus til tilbagegang!

 

Sådan Løs coronavirus Pandemic?

Den 11. marts 2020, WHO erklærede coronavirus en pandemi, men der er flere lande, der allerede som ikke lider af denne virus, Hvordan har de håndterer coronavirus?

Der er flere teoretiske måder at håndtere det coronavirus Pandemic, såsom Britiske model, der adlyder alle elderlies til ophold i døren for 3 måneder, og lad størstedelen af ​​befolkningen modtager coronavirus og også helbrede fra det på sin egen.

Men der er den bevist måde at slippe af med coronavirus Pandemic, og det er Isolering og karantæne folk som Sydkorea gjorde, eller Lockdown som Kina gjorde, Disse 2 metoder i mindre end 2 måneder, væltet coronavirus i knæ i de 2 lande.

 

Kan du få coronavirus Twice?

Det er et godt spørgsmål, og svaret i henhold til de aktuelle data er Ingen, Undersøgelser konkluderer, at folk ikke kan blive inficeret af Coronavirus to gange, og det er ikke muligt.

 

social distancing

 

Covid-19 Karantæne

I mange lande rundt om i verden, når du vender tilbage fra udlandet, du bliver bedt om hjemmet karantæne af 14 dage på grund af det potentiale, som du holder virus af Covid-19, ræsonnementet bag det, er, at du som person ikke vil smitte andre uden at vide, du indeholder virus Covid-19 inde i dig, de fleste mennesker enten ikke får nogen symptomer, og resten som viser Covid-19 symptomer er afslørende det i løbet af en periode på 14 dage.

Ideen om selv karantæne kom fra den måde, de kinesiske og Korea myndigheder håndterede Covid-19 udbrud på deres egne lande, anden sætning bliver kastet i luften er Social distancering når folk taler om karantæne på grund af Covid-19.

 

Hvor gør folk bliver smittet med coronavirus?

Ifølge israelske medier, de steder, hvor mennesker bliver smittet fra coronavirus er:

1. Supermarked

2. Synagoge eller kirker

3. almindelige butikker

4. Restauranter

5. Medical Clinic

Nummer 1 har den højeste procentdel for hvor du er tilbøjelige til at blive smittet fra coronavirus, så vær forsigtig og være sikker.

 

Hvem skal bekymre Fra Covid19?

Folk med følgende sundhed baggrund bør bekymre fra Covid19:

1. Højt blodtryk

2. Hjerte sygdom

3. Diabetes eller diabetes mellitus

4. Astma eller andre Lungeproblemer

5. Kræft

6. Nyresvigt

7. rygere

Covid19 er en ny type influenza og meget smitsomme, alle mennesker bør bekymre sig om coronavirus, men folk med følgende sundhedsmæssige baggrund bør bekymre mest fra Covid19.

 

Lande, hvor ingen coronavirus

Ifølge de seneste coronavirus opdateringer, der er i øjeblikket 22 lande, hvor der ikke coronavirus er blevet identificeret.

 

palau micronesia

 

Hvad vil ændre sig efter Covid19 Is Over?

Flere ting vil ikke være den samme efter Covid19 er overstået:

1. Det kø til indvandring, når du indtaster et land vil være længere end nogensinde før.

2. Du får brug for mere end et pas til at rejse, f.eks certifikat af immunitet over for Covid-19.

3. Recovery fra Covid19 vil ikke være den samme i alle lande.

4. Folk vil ikke elske dig, når du er syg.

5. Folk vil vælge at bruge flere tog og landtransport.

6. Lande vil annoncere deres helbred og luftkvalitet.

 

Coronavirus Health Safety Lande Placering

En nylig rapport har annonceret Top coronavirus Health Safety Lande ranking, og her er højdepunkterne i rapporten

1. Israel

2. Singapore

3. Slovakiet

4. New Zealand

5. Hongkong

Du kan finde i følgende link resten af de lande,, og også Land Risk Level Under COVID-19 Pandemic

 

sundhed sikkerhed coronavirus

 

Coronavirus-testmetoder

Fordi vi allerede er flere måneder i Coronavirus-pandemien, der er allerede mange Coronavirus-testmetoder, Først er der testene for at finde ud af, om du er syg, men tester også for at finde ud af, om du havde Covid19-virussen, og om du har antistofferne.

Men den vigtigste del for at komme ud af denne Coronavirus-situation, og dette er WHOs budskab til alle lande i verden er, test test test.

 

 

Hvornår slutter Covid-19

Hvornår afsluttes Covid-19 er et spørgsmål, som alle stiller, og vi skal huske, at vi er retfærdige 3 måneder ind i denne Covid-19-pandemi, men et svar kan have dukket op af Singapore University of Technology and Design (SUTD).

Innovationslaboratoriet på universitetet brugte forudsigelige modeller blandt dem SIR (modtagelige-inficerede-genvundet) model for at forudsige, hvornår vil Covid-19 ende i hvert land baseret på forskellige datapunkter, som er forklaret i linket ovenfor, og her er nogle af deres fund – Resultaterne model 97% eliminering og 100% elimination, og hvis de har ret, er verden på vej til en meget hurtig bedring fra Covid-19-pandemien.

* Det tog 8 måneder uden at lukke hele verden, som vi har set med Covid-19, til slippe af med hovedparten af ​​SARS, og SARS-udbruddet varede mellem årene 2002-2003, så det ser ud til, at disse universiteter i Singapore kan være nøjagtige.

 

 

hvornår slutter covid19

 

Konklusion

Vi prøvede vores bedste for at tjene dig med de bedste live information om Coronavirus, som vi har samlet fra mange pålidelige kilder på internettet og forskningsinstitutioner over hele verden, vores information inkluderer Coronavirus live-kort, og det er vigtigt at understrege, at disse Covid-19-kort ikke er statiske og opdateres flere gange om dagen.

Derudover opdateres endda vores korona-relaterede links og Coronavirus-sektioner, når nye Coronavirus-oplysninger er på overfladen.

 

Vi ønsker ikke at skræmme dig fra coronavirus, fra vores forståelse sin anden vinter influenza, men du kan aldrig være for sikker, når du beslutter at rejse, huske dette coronavirus live-opdateringer og siden Kort og bruge vores tjeneste, Vi har den bedste og billigste togbillet Priser, Gem A Train.

 

Har du lyst til at integrere denne side på dit websted, kan du enten link til denne side som reference, eller klik her: https://embed.ly/code?url=https://www.saveatrain.com/blog/coronavirus-updates-map/- (Rul lidt ned for at se Koden)

Copyright © 2020 - Gem A Train, Amsterdam, Holland
Efterlad ikke uden en gave - Få Kuponer og nyheder !