Време на читање: 4 минути(Последно освежено на: 06/11/2020)

Дневните патувања со највисоко рангирање што треба да се направат од Берлин се задолжителни и покрај тоа што самиот Берлин е фантастично место за посета! Има доволно голема атракции во Германија капитал за да ви ги окупираа денови. Сепак, ден патувања од Берлин во соседните градови и села може да понуди одличен одмор од народот. Од убави палати и беспрекорен паркови Потсдам на природниот сјај на реките Хавел и Spree, Понуда на околината во Берлин многу атракции и нешта да се направи. Градот железничкиот и јавниот транспорт мрежи го прават тоа лесно да се излезе и за, и организираните тури овозможуваат полесно патување понатаму ако сакате.

 

Ден патување од Берлин: Потсдам

Нема бегање од Берлин добива повеќе внимание отколку Потсдам. Значи, ние не би можеле да имаат листа на ден патувања од Берлин без тоа. Причината е едноставна. Во рамките 40 минути ќе тргувате во метрополата за еден ден шетање меѓу градините и палатите на овој поранешен пруски кралски град.

Започнете ја вашата ден патување до Потсдам скитници кон Old Dutch кварт. црвена brick-увани холандски стил архитектура во Потсдам холандската населба е единствена, не само во Германија туку и во цела Европа. Дури и во Холандија, бараат сместена кои одговараат Јан Bouman креации 18 век во Потсдам е невозможно.

Берлин во Потсдам возови

Дрезден Потсдам возови

Магдебург да Потсдам возови

Хановер на Потсдам возови

 

 

Ден патување од Берлин: Muskau

Повеќето луѓе доаѓаат да го поминуваат времето дружење во Светско наследство на УНЕСКО сајт, Мускауер парк со своите прекрасни англиски градини и замокот на нео-ренесансна опкружен со мало езеро. Нешто посебно во овој парк е дека нејзината географија се протега и Германија и Полска! Така, една прошетка низ паркот вклучува посета на двете земји во еден истрел. Ние сакаме ефикасност! Таму не е многу да се направи настрана од ова, па во посета на Bad Muskau е најдобро во комбинација со други атракции во близина како Devils Bridge.

Берлин до Bad Maskau возови

Дрезден до Bad Maskau возови

Потсдам до Бад Maskau возови

Магдебург до Bad Maskau возови

Muskauer Park Germany

 

Ден патување од Берлин: Бремен

Добро, добро! Знам дека ова е малку водат како еден ден патување. Но, штом еднаш сте биле таму, ќе се разбере зошто не можев да го остави надвор на нашите ден патувања од Берлин листа! Работи што треба да го направи во Бремен вклучуваат вечера во пиво градина на брод, дружење во прекрасниот Schnoorviertel, одење на кратко растојание од 100 метри долга Bottcherstrasse, и релаксирачки со кафе и торта на база на ветерница. Мора Мора да го видите за себе!

Берлин до Бремен возови

Хамбург во Бремен возови

Хановер до Бремен возови

Потсдам до Бремен возови

Bremen is on Day Trips To Take From Berlin

 

конечниот избор: Дрезден

Дрезден го прави одличен ден патување од Берлин! Градот е околу два часа со воз од главниот град на Германија. Таа се наоѓа на половина пат меѓу Берлин и Прага, и тоа е сосема мал и лесен за навигација, што значи дека дури и со само еден ден ќе бидете во можност да се види сосема малку.

на реката Елба дели градот; од една страна, тука е Altstadt (или Стариот град), а од друга страна, постои Neustadt (нов град), Но, погоди што, на Altstadt е всушност поновите!

Дрезден бил бомбардиран на земјата на крајот на WW2 (бидете сигурни дека ќе го прочитате кланица Петка пред да го посетите, ако сте во историјата) и областа Altstadt била повторно изградена токму како што беше пред војната, но некои од објектите се само завршен по 2000.

Берлин до Дрезден возови

Хановер во Дрезден возови

Потсдам во Дрезден возови

Нирнберг во Дрезден возови

Dresden is on Day Trips To Take From Berlin

 

Подготвени да се пробие на Берлин за некои големи патувања? Фати возење таму со помош на Зачувај воз. На скриени трошоци, нема гужва, само забава!

 

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост “Најдобри ден патувања да се земе од Берлин” на вашиот сајт? Можете да земете нашите слики и текст и само ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://embed.ly/code?url =https://www.saveatrain.com/blog/ден-патувања-од-Берлин/ - (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/de_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / де да / FR / или тоа и на повеќе јазици.