Време на читање: 6 минути(Последно освежено на: 18/09/2020)

Фиренца е неверојатно место за престој и постојат тони да се направи. но,, ако сте во потрага за вложување надвор од овој град, ние добивме ти е покриен. Постојат некои прекрасни места за посета, кои се само воз вози далеку од Фиренца. Еве 10 Ден патувања од Фиренца со воз за да уживаат!

 

1. Ден патувања од Фиренца со воз: Пиза

Пиза е на повеќето патници кофата листи поради неговите познати Потпрен кула, Катедралата Санта Марија Assunta и други извонреден сајтови. Но, самиот град, широк и поделени со реката Арно, е достоен за еден ден патување на свој! Има добар број на мали музеи да се провери од, како и градини. Палацо Blu исто така, има монографски изложби на важни современи уметници (Шагал, Миро и неодамна Тулуз Лотрек). И се бара на последните фреска направено досега од страна на Keith Haring, наречен Tuttomondo.

Може да се очекува да одат на вашето патување. така, се сеќавам дека ако сте клаустрофобични или се плаши од височини качување Потпрен кула би можело да звучи привлечен за вас, но тоа е дефинитивно вреди да се види!

Ливорно во Пиза возови

Фиренца во Пиза возови

Lucca на Пиза возови

Арецо на Пиза возови

Pisa Day Trips From Florence By Train

 

2. Сиена

Еден од најпопуларните ден патувања од Фиренца од возовите е на Сиена. Тој е познат по своите Палио, кој е коњ трка која тече низ подеднакво познати Piazza del Campo. Тоа е исто така познат по своите убави средновековната архитектура меѓу другото,. Сиена е антички град исполнет со локалитети на светското наследство на УНЕСКО и е вреди да се посети!

Милан на Сиена возови

Фиренца на Сиена возови

Перуџа на Сиена возови

Рим на Сиена возови

amazing siena italy

 

3. Ден патувања од Фиренца со воз: Ливорно

Ова е една од најпознатите совршен ден патувања од Фиренца со воз за оние кои сакаат и на крајбрежјето и на градот. Тоа не е како историско или културно други тоскански градови. Сепак, тоа е еден од традиционалните одморалиште градови на Италија. Тоа е најдобро место за релаксација и истражете со свое темпо, со нешто за секого.

Арецо на Ливорно возови

Пиза на Ливорно возови

Фиренца Ливорно возови

Сиена на Ливорно возови

Livorno Day Trips From Florence By Train

 

4. Сан Gimignano

Се наоѓа меѓу Фиренца и Сиена, Сан Gimignano е еден од најживописните села во Тоскана. тоа може да се пофали 14 средновековни кули, калдрма улиците за да талкаат наоколу и се восхитувам на стара средновековна архитектура на зградите. Тоа е само еден час надвор од Фиренца.

Фиренца во Сан Gimignano возови

Арецо во Сан Gimignano возови

Пиза во Сан Gimignano возови

Lucca во Сан Gimignano возови

San Gimignano, Italy

 

5. Ден патувања од Фиренца со воз: Болоња

Иако надвор од Тоскана и малку повеќе скапи за да се постигне (освен ако не сакате да се земе многу бавно регионален воз), на брз воз ќе ве однесе до Болоња во нешто повеќе од половина час. (Бидете сигурни дека за да ја добиете вашата билети од Зачувај воз секако!) Болоња е една од најпознатите потценети градови во Италија и е многу убаво жариште на нашата 10 Ден патувања од Фиренца со воз. И покрај неговата убава историскиот центар, храна богата култура, и жив уште опуштена атмосфера, тоа е често се занемаруваат од страна на туристите на вообичаените Венеција, Фиренца, Рим пат.

Ова е срам колку што има толку многу нешта да се направи во Болоња од качување средновековни кули на забава патувања храна, и тоа го прави голем база за истражување други атракции во регионот. Ние помина една недела таму во април и сакан микс на елеганција и grittiness и, секако, сето тоа вкусни свежа тестенини.

Венеција во Болоња возови

Фиренца во Болоња возови

Рим во Болоња возови

Милан за Болоња возови

Bologna Day Trips From Florence By Train

 

6. штрајк

Еден мал град во регионот Chianti, Грив е скриен дијамант со многу историја, традиции, и голем број на вино култура. Грив е совршен ден патување од Фиренца да истражуваат и да се шетаат наоколу своите занаетчиски дуќани, кафулиња и кафулиња. Ако сте во потрага за релаксиран ден, Грив може да биде вашиот совршен избор.

Reggio Emilia на возови во Фиренца

Џенова на возови во Фиренца

Сестри Леванте во Рим возови

Парма на возови во Фиренца

Greve Day Trips From Florence By Train

 

7. Ден патувања од Фиренца со воз: Saturnia

Saturnia спа град во Тоскана во Северна Централна Италија. Совршена дестинација за да се релаксираат и развивам. на термални топли извори во Сатурнија се сулфурни извори во средината на една долина и тие се добро познати по своите терапевтски својства, нудат релаксација и благосостојба преку потопување во сите денови.

Фиренца за да Grosseto Возови

Perugia да Grosseto Возови

Viterbo да Grosseto Возови

Рим да Grosseto Возови

 

 

8. Orvieto

Откако основана од страна на Етрурците на врвот на еден стрмен рид направени од бигор (вулканска пепел камен). Градот Orvieto се зголемува драматично над туф карпи, кои се завршени со одбранбени ѕидови изградени од истиот камен наречен Туфа. Главните атракции кои не можат да одат невидена се Дуомо и резиденцијата на папата. Овој чуден град е совршен за лута наоколу и се восхитував неговата архитектура.

Фиренца во Orvieto возови

Сиена до Orvieto возови

Арецо да Orvieto возови

Перуџа да Orvieto возови

Orvieto Italy

 

9. Ден патувања од Фиренца со воз: Arezzo

Ако сте во Фиренца, бидејќи те сакам ренесансната уметност, хит до Арецо, еден час или така нешто на возот, за различни перспектива. Francesc Пјеро, чии портрети на војводата и војвотката од Урбино можете да видите во Уфици, насликани со висок капела во овој град црквата Сан Франческо. комплекс циклус фреско, претставува приказната на Вистинскиот Крст, е еден од највлијателните на почетокот Кватроченто, во кој уметникот работел манијакални неговите идеи за простор (врз основа на една точка перспектива), населени со спокоен фигури со јајце во облик на глави.

Остатокот од градот исто така нуди доволно за солидна полудневна посета (или повеќе). Ако уживате во народот, дојде на првиот викенд од месецот, кога речиси целата центарот на градот ќе стане гигантска антички пазар.

Фиренца во Арецо возови

Перуџа на Арецо возови

Болоња во Арецо возови

Сиена на Арецо возови

Arezzo Day Trips From Florence By Train

 

10. Венеција

Како можеме да се остави надвор Венеција на нашата 10 Ден патувања од Фиренца со воз листа? Венеција е една од повеќето романтични и популарни дестинации во Италија. Во кој илјадници канали, палати и готски стил згради. Венеција е сигурно еден од најубавите градови што некогаш ќе го видите. Иако тоа може да биде еден од најскапите. Еден ден патување може да биде еден од најдобрите опции, ако не се на помал буџет.

Милан во Венеција возови

Фиренца во Венеција возови

Болоња во Венеција возови

Рим во Венеција возови

Venice Italia

 

Подготвени да функционирам некои работи надвор вашиот кофа листа? Се надеваме дека нашите 10 Ден патувања од Фиренца со воз листа помогна да го стесните. Се сеќавам дека Зачувај воз понуди билети за воз, без скриени трошоци, и можете да книга за неколку минути!

 

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост “10 Ден патувања од Фиренца со воз” на вашиот сајт? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/day-trips-fr-florence/ </s>avkanî- (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/pl_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / pl да / FR / или де и на повеќе јазици.