(Последно освежено на: 16/01/2020)

Тоа е тешко да се избере само 5 Лесно Ден патувања од Милан со воз да го споделам со вас. Италија мода капитал се сјајни, со можност за посета на туристички. Не само што е полна со модата, но тоа има неверојатна историја, архитектурата и убава глетка to write home about.

 

1. 5 Ден патувања од Милан со воз: езерото Комо

Нашиот прв лесен ден патување од Милан е во Италија, третата по големина езеро во текот на денот со воз, и да се доживее луксузни крстарење низ неговите води. Што подобар начин да се доживее неверојатен алпска сценографијата од лак на брод, како и добивање на можност да се земе еден подлец ѕиркаат во убава крајбрежје својства на своите брегови.

Централното подрачје на Езерото Комо е најпосетено дел од езерото, и иако на север и југ области на езерото, исто така, имаат нивните места на интерес овие генерално се помалку импресивни: секако, има сите главни атракции доста блиску е исто така погоден за посетителите со ограничено време.

Имајте на ум дека понекогаш градови се блиску, но разделени од страна на езерото! Нема проблем, постојат редовни траекти низ езерото, така да патува околу е лесно (автомобил фериботи се поретки и помалку да работат од ферибот терминали од патнички фериботи).

Фиренца на Комо возови

Милан на Комо возови

Торино на Комо возови

Џенова Како да возови

Lake Como is the best Day Trips From Milan By Train

 

2. St. Мориц, Швајцарија

Може да биде изненаден да научат дека Швајцарија е само еден ден патување далеку од главниот град на Италија. Хоп на Bernina Експрес од Tirano и ќе има само два и пол часа.

Самото патување е достоен за тоа: ова е најстрмните железнички патување во светот, растејќи од 429 метри до над 1800 in the Swiss mountains. The stunning alpine scenery viewed from the train window will mean you will not want to leave the train.

Ќе завршат во швајцарскиот град Сент. Мориц, еден од Швајцарија најпознатите планински центри. This is where the rich and famous spend their holidays or own a chalet.

St. Мориц не е типичен сценско алпски град. Сметаме дека луксузни е соодветен опис од прекрасна. Околината е убаво, иако и во комбинација со посебна атмосфера на градот, прекрасен одмор е апсолутно загарантирана.

St. Мориц прави совршена основа да се истражуваат на југот на кантонот Graubünden. Тоа не е добра основа за ден патувања во други делови на Швајцарија, како што би се премногу времето на патување. Е, сепак, еден од нашите врвни 5 Ден патувања од Милан со воз, иако! За разлика од ноќниот живот во градот, главните активности тука се отворено. Ако ви се допаѓа пешачење, велосипедизам или зимски спортови, можете да уживаш со недели во овој прекрасен регион.

Цирих во Сент Мориц возови

Зермат во Сент Мориц возови

Базел во Сент Мориц возови

Бергамо да Tirano возови

 

 

3. 5 Ден патувања од Милан со воз: Бергамо

Посета на Бергамо е често во комбинација со посета на езерото Комо, но тоа е добро вреди да се своето место на нашата 5 Ден патувања од Милан со воз листа! 

Со историски ѕидини протега на пет километри да се заокружи на стариот дел на градот, и обилен средновековната архитектура да се погледне, тоа има значајни интрига за туристи кои сакаат убаво место да го поминат денот.

Вози на жичницата од дното до врвот на градот, и да ги разгледаме во Bergamos значајни споменици, како што се Свети. Катедралата Марија Маџоре и Colleoni капела.

минатата, но не и најмалку, не заборавајте да се земе еден миг да го цениме Бергамо неверојатна опкружува, со ридови се протега за милји, на целиот пат до далечните езерото Комо.

Милан на возови Бергамо

Мантуа да возови Бергамо

Како да возови Бергамо

Возови Кремона до Бергамо

Bergamo is one of the Day Trips From Milan By Train

 

4. Franciacorta

Регионот Franciacorta нуди некои спектакуларни, наградуван вина за да примерок, во меѓу најпрекрасниот италијански сценографијата.

Добие шанса да се сретнат производители на вино се! Поставуваат прашања во врска со процесот на производство на вино, и она што го прави нивната одредена марка толку вкусни.

област Franciacorta DOCG е составена од околу 3,000 хектари винови лози ги опфаќа некои прекрасно сценско територија тркалање јужно од езерото Iseo во регионот Ломбардија Italys. Ова е во рамките плукање на далечина на многу други познати италијански вински региони, како Пиемонт на запад и Conegliano Valdobbiadene (домот на супер премиум Prosecco) to the east.

Оваа примарна локација прави Franciacorta совршена дестинација за романтичен одмор или во добро заслужена вино патување, само еден час патување од Милано, it is accessible and beautiful in equal measure.

На винарии на Franciacorta навистина не нудат нешто посебно, но шопинг е исто така одлично премногу! ѕидниот дизајн Franciacorta има многу поволни цени да понудат такт купувач, така погрижете се да ја добиете вашата раце на стоката тука.

Кремона на Бреша возови

Бергамо на Бреша возови

Милан на Бреша возови

Treviglio на Бреша возови

Franciacorta is one of the Day Trips From Milan By Train

 

5. 5 Ден патувања од Милан со воз: Венеција

Нашата листа на 5 Ден патувања од Милан со воз не би била комплетна без вклучувајќи Венеција! Што може да биде подобар од преземање на еден ден патување од Милан на еден од Италија најмногу ценети романтични градови, Венеција? Иако е тешко да ги собере сите на Венеција задоволства во само еден ден, сигурно може да се обидете.

Талкаат неговите кул, калдрма. Имаат кафе во познатиот плоштадот Сан Марко. Perhaps even stretch to riding a gondola through the canals for a truly special experience.

Вие несомнено ќе биде соодветно шармираше со пенливи лагуна. Уживајте во фантастична архитектура која ја карактеризира еден на Италија најпопуларните градови за туристите.

Ако сеуште имаш време, над главата на еден од Венеција околните острови. Мурано е симбол за стакло дува традиции, а можеби и купување на плаќаат бижу да се врати дома.

Милан во Венеција возови

Падова во Венеција возови

Болоња во Венеција возови

Рим во Венеција возови

Venice Italy

 

Подготвени да се доживее 5 Ден патувања од Милан со воз? Главата на над да Зачувај воз сега! Без скриени трошоци, без проблеми! 

 

 

Do you want to embed our blog post “5 Easy Day Trips From Milan By Train” на вашиот сајт? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://embed.ly/code?url =‎https://www.saveatrain.com/blog/day-trips-milan-train/ ‎- (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/zh-CN_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / zh-cn да / FR / или де и на повеќе јазици.