Време на читање: 7 минути(Последно освежено на: 07/02/2021)

Земјата на легендите, Династии, култури, и луѓе кои градат голема магична Кина, домот на 10 повеќето епски места за посета во Кина. Секое место го одзема здивот, раскажување антички приказни во секоја калдрма, мост, и чиста вода од 1000 езера.

Следниот 10 повеќето епски места за посета во Кина, биле фасцинантни патници илјадници години, затоа бидете подготвени за патување цел живот.

 

1. Епско место за посета во Кина: Landанге Дансија Земјината форма

Зачудувачки геолошки феномен, Националниот парк hangангје Дансија во провинцијата Гансу е на врвот на 10 повеќето епски места за посета во Кина. во 2009, „Црвениот облак“ Националниот парк Дансија стана светско наследство на УНЕСКО.

Паркови соединенија на 50 квадратни километри, одмарајќи се во подножјето на планинскиот венец Килијан. ова природно чудо биле потребни илјадници години за да се формира убавината што привлекува патници од целиот свет. Областа која некогаш била океан, полека ја трансформираше својата земјишна форма во врвови и патеки, од портокалова до зеленикава, апсолутно прекрасно убаво.

Како да дојдам до обликот на земјиштето Дансија во Кина?

Можете да летате до hangангје од Ланжу за еден час, или земете го еко-попријателски начин на патување со воз. Тоа е само 6 часа со воз.

 

China's Zhangye Danxia Landform

 

2. Епски места за посета во Кина: Yuanyang оризови тераси

Ако барате авантури, тогаш чека епска авантура 3,000 чекори во терасите со ориз во Јуањанг. Овие неверојатни тераси со ориз ќе ги најдете во провинцијата Јунан, во падините на планините Аилао. Фасцинантниот народ Хани ја создаде оваа прекрасна глетка 2,500 Пред години.

‘Вештиот скулптор“ изработен а Светското наследство на УНЕСКО место во нивните голи раце, долж реката Црвена на повеќе од 113 квадратни километри. Ноември е едно од најдобрите времиња за посета на вторите најепски места за посета во Кина.

Како да стигнам до оризовите тераси во Јуањанг?

прво, треба да стигнете до градот Кунминг, а потоа со автобус до Јуанјанг. Воз со куршум до ianијаншуи ќе биде најудобниот начин за патување, а потоа со автобус до Јуањанг.

 

Епски места за посета во Кина: Yuanyang оризови тераси

 

3. Епски места за посета во Кина: Езерото Кингхај

Највисокото езеро во Кина, Езерото Кингхај е третото епско место за посета во Кина. Ако одлучите да го посетите ова езеро што го одзема здивот, треба да знаете дека езерото Коко Нор, е на северо-исток од Тибетското плато. Затоа, Тибетанците и тибетските монаси сметаат дека е свето.

Во прилог на овој факт, променливиот сезонски предел, направете го езерото Кингхај извонредно и како ниедно друго место во Кина. Буквално можете да го посетите езерото Кингхај во лето, есен или пролет, и секој пат откривајте сосема поинакво езеро.

Како да стигнам до езерото Кингхај?

Прво, тргнете со возот кон Ксининг, а потоа можете да земете автобус или да изнајмите автомобил до езерото Кингхај.

 

Езерото Кингхај е епско место за посета во Кина

 

4. Hangангџијаџие – Врнести столбови

Формации слични на столбови, необичниот шумски парк hangангџијаџи е апсолутно природно чудо што го буди стравот во Кина. Hangангџијаџи е единствена локација на формации на песочник што нема да ги најдете никаде во светот. Ова епско место за посета во Кина има повеќе од 200 врвови, пајаци, и планини што само се издигаат од земјата.

во прилог, ќе имате среќа да запознаете тројца малцинства кои живеат во оваа далечна област, и загрозени видови како кинескиот еленски вода и кинескиот гигантски саламандер.

Како да дојдам до формациите Zангџијаџи?

Ако патувате од Пекинг, Шангај, или Ксијан, потоа со воз одиме во hangангџијаџие.

 

Hangангџијаџие - Врнести столбови во Кина

 

5. Jiиузаигу – Шарени алпски езера

Неверојатни водопади, езера, 9 Тибетски села, и најмногу убава глетка, направете ја долината uzиузаигу една од 10 епски места за посета во Кина. Jiе ја најдете uzиужаигу во планинскиот венец Мин Шан, и тоа всушност е национален парк.

Во висина на 2,472 m. ќе го најдете езерото Пет цвеќиња. Целосно вреди да се патува благодарение на уникатните бои, резултат на карпа травертин на дното на езерото, и шарени алги. овие 2 фактите создаваат ефект на алпско езеро од врвови и сино-тиркизна вода опкружена со зачудувачка фауна.

Како да стигнам до uzиузаигу?

Needе треба да стигнете до Ченгду, главниот град на провинцијата Сечуан во југозападна Кина со автобус и летот.

 

Jiиузаигу, Шарени алпски езера во Кина

 

6. Провинција Западен Сечуан – Природен резерват Даоченг Јадинг

Ако планирате бегство кон прекрасната природа на Кина, снежните врвови, чисти езера, и рај за пешачење, тогаш природниот резерват Јадинг е идеален за вас. Epе го откриете ова епско место во провинцијата Сечуан во Кина, и подобро да одвоите време барем 2-3 дена, да ги открие сите нејзини чуда.

„Последниот Шангри-Ла“ е дом на тројца Кјанрезиг, Ambамбејанг, и планините Чанадорје, кои формираат формација на триаголник, и каде ќе ги најдете најубавите глетки во Даоченг. Згора на тоа, подобро е да бидете подготвени за 1,000 езера, меѓу кои е и езерото Еронг „Млеко“, и неверојатното езеро Петка боја Данжен на 4,600 метри.

Како да дојдам до Даоченг Јадинг?

Ако сте кратки на време, потоа летајте до аеродромот Јадинг, а потоа со аеродромскиот автобус до Даоченг. Можете исто така да се возите со автобус до Шангри-Ла, и од таму со автобус за разгледување до Јадинг. Сепак, ако навистина сакате да го откриете ова епско место во Кина, потоа преноќи во Даоченг.

 

Epic China's Western Sichuan Province - Природен резерват Даоченг Јадинг

 

7. Епски места за посета во Кина: Фенгуанг, Провинција Хунан

Фенгуанг е едно од традиционалните места на нашето место 10 епски места за посета на списокот со Кина. Овој добро сочуван град бил изграден во Династија Кинг и ја задржа својата античка атмосфера и погледи за повеќе од 300 години.

Затоа, кога ќе зачекориш во овој шармантен град, ќе почувствувате дека буквално се враќате во минатото. Дрвени куќи во градот, мостови, храмовите се недопрени од времето и создаваат неверојатна атмосфера ден и ноќ.

Според приказните, градот го добил своето име „Феникс“ кога 2 Феникс не сакаше да замине затоа што беше многу убава, па тие останаа да внимаваат на тоа.

Како да стигнете до Фенгуанг?

Има само автобуси до Фенгуанг, нема возови. Може да се возите со автобус од блиските градови во Хунан, како Чангша, и hangангџијаџие.

 

Епски места за посета во Кина: Фенгуанг, Провинција Хунан Сценска природа

 

8. Епски места за посета во Кина: Кинескиот Wallид

Кинескиот Wallид е едно од чудата на светот, па очигледно го одликува нашиот 10 повеќето епски места за посета во Кина.

За повеќе 2,300 години Кинескиот Wallид доминира во пределот на Северна Кина, и тоа е врв на секое патување во Кина. За жал, со текот на годините како резултат на природна ерозија и човечко оштетување - 2,000 километри поминаа од оваа извонредна одредница.

Треба да забележите дека ако сонувате да одите низ целиот ид, ќе ве однесе 18 месеци барем да се заврши прошетката по Кинескиот Wallид.

Како да дојдам до Кинескиот Wallид?

Може да се возите од Пекинг до железничката станица Бадалинг, и потоа одете со бесплатниот шатл-автобус до билетарницата во Бадалинг Грејт Вол.

 

Кинескиот Wallид е секако она што најмногу знае меѓу епските места за посета во Кина

 

9. Епски места за посета во Кина: Езерото Кјандао

Со повеќе од 1000 острови, Езерото Кјандао е едно од најпознатите епски места во светот, а камоли Кина. Ова прекрасно езеро ќе го најдете во земјата Чунан, Провинција hejеџијанг, зафаќа површина од 580 квадратни километри.

Илјадното островско езеро е вештачко создадено и создадено по создавањето на браната во 1959. Ако сте доволно среќни да патувате до езерото Киандао во Кина, ќе имате епско време да ги откриете многуте езера и шумски парк.

Како да стигнете до езерото Кјандао?

Најдобар начин да патувате до езерото Кјандао е да земете воз од Хангжу до станицата Кјандахоху, а потоа да отидете со такси до Езерото Кјандао.

 

 

10. Епски места за посета во Кина: Антички град Лиџијанг

Лиџијанг е втор стар град на нашиот 10 епски места за посета на списокот со Кина, и еден од 4 најдобро сочувани стари градови во Кина. Храмови на Лиџијанг, уникатна архитектура Накси на стари куќи со покрив со плочки со затворен двор, се прилично глетка.

Додека шетате низ Лиџијанг калдрма, црвени фенери горе, и откријте го 354 мостови, ќе бидете изненадени и фасцинирани од културата на народот Накси, и архитектурата.

Како да стигнам до античкиот град Фенгуанг?

Најдобар начин да стигнете до Лиџијанг антички град е со преземање на Кинески воз до железничката станица Лиџијанг, потоа со автобус или автомобил.

 

Епски места за посета во Кина: Антички град Лиџијанг

 

овде, во Зачувај воз, ние ќе бидеме среќни да ви помогнеме да го испланирате вашето патување до овие 10 повеќето епски места за посета во Кина со воз.

 

 

Do сакате да го вметнете нашиот пост на блогот „10 Повеќето епски места за посета Во Кина”На вашата страница? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fepic-places-visit-china%2F%3Flang%3Dmk - (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе ги најдете нашите најпопуларни линии за воз - https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/de_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / де да / FR / или es и на повеќе јазици.