Koha e leximit: 7 minuta(Modifikimi I Fundit Më: 07/02/2021)

Vendi i legjendave, Dinastitë, kulturave, dhe njerëzit që ndërtojnë Kinën e madhe magjike, shtëpia e 10 vendet më epike për t'u vizituar në Kinë. Çdo vend të lë pa frymë, duke treguar histori antike në çdo kalldrëm, urë, dhe ujë të pacenuar të 1000 liqenet.

Tjetri 10 vendet më epike për t'u vizituar në Kinë, kanë qenë udhëtarët magjepsës për mijëra vjet, kështu që jini të përgatitur për udhëtimin e jetës.

 

1. Vend epik për t'u vizituar në Kinë: Zhangye Danxia Landform

Një dukuri gjeologjike mahnitëse, Parku Kombëtar Zhangye Danxia në provincën Gansu është në krye të 10 vendet më epike për t'u vizituar në Kinë. Në 2009, Parku kombëtar "re e kuqe" Danxia u bë një vend i trashëgimisë botërore të UNESCO-s.

Përbërjet e parkut të 50 Kilometra katrorë, duke pushuar në këmbët e vargmalit Qilian. kjo mrekulli natyrore u deshën mijëra vjet për të formuar bukurinë që tërheq udhëtarët nga e gjithë bota. Zona që dikur ishte një oqean, shndërroi ngadalë formën e saj të tokës në maja dhe shtigje, nga portokalli në jeshile, absolutisht bukur të lë pa frymë.

Si të arrij te forma e tokës Danxia në Kinë?

Ju mund të fluturoni për në Zhangye nga Lanzhou brenda një ore, ose të marrë eko-miqësore mënyrë e udhëtimit me tren. Shtë vetëm 6 orë me tren.

 

China's Zhangye Danxia Landform

 

2. Vende epike për t'u vizituar në Kinë: Tarracat e Rajsit Yuanyang

Nëse jeni duke kërkuar aventura, atëherë një aventurë epike pret poshtë 3,000 hapat në tarracat me oriz Yuanyang. Këto tarraca të mrekullueshme me oriz do t'i gjeni në provincën Yunnan, në shpatet e malit Ailao. Njerëzit magjepsës Hani krijuan këtë peizazh të mrekullueshëm 2,500 vite më parë.

‘Skulptori i aftë” i punuar a Trashëgimisë Botërore të UNESCO faqe në duart e tyre të zhveshura, përgjatë lumit të Kuq në më shumë se 113 Kilometra katrorë. Nëntori është një nga momentet më të mira për të vizituar vendet e dyta më epike për t'u vizituar në Kinë.

Si mund të shkoj në tarracat e orizit Yuanyang?

i parë, duhet të arrini në qytetin Kunming, dhe më pas me autobus për në Yuanyang. Një tren plumb për në Jianshui do të jetë mënyra më e rehatshme për të udhëtuar, dhe më pas merrni autobusin për në Yuanyang.

 

Vende epike për t'u vizituar në Kinë: Tarracat e Rajsit Yuanyang

 

3. Vende epike për t'u vizituar në Kinë: Liqeni Qinghai

Liqeni më i lartë në Kinë, Liqeni Qinghai është vendi i tretë më epik për t’u vizituar në Kinë. Nëse vendosni të vizitoni këtë liqen që të lë pa frymë, duhet ta dini se Liqeni Koko Nor, është në verilindje të pllajës Tibetane. prandaj, Tibetianët dhe murgjit tibetianë e konsiderojnë të shenjtë.

Përveç këtij fakti, peisazhi sezonal që ndryshon, bëjeni liqenin Qinghai të jashtëzakonshëm dhe si asnjë vend tjetër në Kinë. Ju mund të vizitoni fjalë për fjalë Liqenin Qinghai në verë, vjeshtë ose pranverë, dhe zbuloni një liqen krejtësisht të ndryshëm çdo herë.

Si mund të shkoj në liqenin Qinghai?

së pari, merrni trenin për në Xining, dhe pastaj mund të merrni një autobus ose të merrni me qira një makinë në liqenin Qinghai.

 

Liqeni Qinghai është një vend epik për t’u vizituar në Kinë

 

4. Zhangjiajie – Shtyllat e përpikta

Formacione si shtylla, parku i mrekullueshëm pyjor Zhangjiajie është një mrekulli absolute e natyrës që zgjon frikën në Kinë. Zhangjiajie është një sit i veçantë i formacioneve ranore që nuk do të gjesh askund në botë. Ky vend epik për të vizituar në Kinë ka më shumë se 200 majat, spirale, dhe malet që ngriheshin vetëm nga toka.

veç, do të jeni me fat të takoni tre njerëz pakicë që jetojnë në këtë zonë të largët, dhe speciet e rrezikuara si dreri kinez i ujit dhe salamandri gjigand kinez.

Si mund të shkoj te formacionet Zhangjiajie?

Nëse jeni duke udhëtuar nga Pekini, Shanghai, ose Xian, pastaj merrni një tren për në Zhangjiajie.

 

Zhangjiajie - Shtyllat e përpikta në Kinë

 

5. Jiuzhaigou – Liqene Alpine shumëngjyrëshe

Ujvara të mahnitshme, liqenet, 9 Fshatra tibetiane, dhe më së shumti peizazh i bukur, e bëjnë luginën Jiuzhaigou një nga 10 vende epike për të vizituar në Kinë. Ju do të gjeni Jiuzhaigou në vargmalin Min Shan, dhe në të vërtetë është një Park kombetar.

Në kulmin e 2,472 m. do të gjeni Liqenin e Pesë Luleve. Ia vlen plotësisht një udhëtim falë ngjyrave unike, një rezultat i shkëmbit travertin në fund të liqenit, and colorful algae. këto 2 faktet krijojnë efektin e liqeneve Alpine të majave dhe ujit blu-bruz të rrethuar nga fauna mahnitëse.

Si të shkoj në Jiuzhaigou?

Do të duhet të shkoni në Chengdu, kryeqyteti i provincës Sichuan në Kinën Jugperëndimore me autobus dhe fluturimi.

 

Jiuzhaigou, Liqene Alpine shumëngjyrëshe në Kinë

 

6. Provinca Sichuan Perëndimore – Rezervat natyror Daocheng Yading

Nëse po planifikoni një arratisje në natyrën e bukur të Kinës, majat dëborë, liqene të pacenuar, dhe parajsë shëtitjeje, atëherë rezervati natyror Yading është ideal për ju. Ju do ta zbuloni këtë vend epik në provincën Sichuan në Kinë, dhe më mirë të bësh kohë për të paktën 2-3 ditë, për të zbuluar të gjitha mrekullitë e saj.

"Shangri-La i Fundit" është shtëpia e tre Chianrezig, Jambeyang, dhe malet Chanadorje, që formojnë një formacion trekëndëshi, dhe ku do të gjeni pamjet më të bukura në Daocheng. për më tepër, më mirë të jeni të përgatitur për të 1,000 liqenet, ndër të cilat janë liqeni i Errong "Qumështi", dhe liqeni mahnitës Pesë Ngjyra Danzhen në 4,600 metra.

Si mund të shkoj te Daocheng Yading?

Nëse jeni i shkurtër në kohë, pastaj fluturojnë për në aeroportin Yading, dhe më pas merrni autobusin e aeroportit për në Daocheng. Ju gjithashtu mund të merrni autobusin për në Shangri-La, dhe nga atje merrni një autobus ndonjë gjë për në Yading. megjithatë, nëse vërtet dëshironi të zbuloni këtë vend epik në Kinë, pastaj qëndroni brenda natës në Daocheng.

 

Epic China's Western Sichuan Province - Rezervat natyror Daocheng Yading

 

7. Vende epike për t'u vizituar në Kinë: Fenghuang, Provinca Hunan

Fenghuang është një nga vendet tradicionale në vendin tonë 10 vendet epike për t'u vizituar në listën e Kinës. Ky qytet i ruajtur mirë është ndërtuar në Dinastia Qing dhe e ka mbajtur atmosferën e saj antike dhe pamjet për më shumë 300 vjet.

prandaj, kur futesh në këtë qytet simpatik, do të ndieni se po shkoni prapa në kohë. Shtëpitë prej druri të qytetit, ura, tempujt janë të paprekur nga koha dhe krijojnë një atmosferë të mahnitshme ditë ose natë.

Sipas tregimeve, qyteti mori emrin e tij "Phoenix" kur 2 Phoenix nuk donte të largohej sepse ishte shumë e bukur, kështu që ata qëndruan për të parë atë.

Si të shkojmë në Fenghuang?

Ka vetëm autobusë për në Fenghuang, pa trena. Ju mund të merrni një autobus nga qytete të afërta në Hunan, si Changsha, dhe Zhangjiajie.

 

Vende epike për t'u vizituar në Kinë: Fenghuang, Provinca Hunan Natyrë skenike

 

8. Vende epike për t'u vizituar në Kinë: Muri i Madh i Kinës

Muri i Madh i Kinës është një nga mrekullitë e botës, kështu që padyshim që ajo përmban tonat 10 vendet më epike për t'u vizituar në Kinë.

Për mbi 2,300 vite Muri i Madh i Kinës dominon peizazhin e Kinës Veriore, dhe është pika kryesore e çdo udhëtimi në Kinë. për fat të keq, me kalimin e viteve për shkak të erozionit natyror dhe dëmtimeve njerëzore - 2,000 kilometra janë zhdukur nga kjo pikë referimi e jashtëzakonshme.

Duhet të keni parasysh se nëse po ëndërroni të ecni nëpër të gjithë murin, do të të marrë ty 18 muaj të paktën për të përfunduar shëtitjen e Murit të Madh të Kinës.

Si mund të shkoj në murin e madh të Kinës?

Ju mund të merrni një tren nga Pekini në stacionin e trenit Badaling, dhe më pas merrni autobusin falas në zyrën e biletave të Badaling Great Wall.

 

Muri i Madh i Kinës është sigurisht më i njohuri midis Vendeve Epike për t'u Vizituar në Kinë

 

9. Vende epike për t'u vizituar në Kinë: Liqeni Qiandao

Me më shumë se 1000 Ishujt, Liqeni Qiandao është një nga vendet më epike në botë, lëre më Kinën. Këtë liqen të mrekullueshëm do ta gjeni në vendin Chunan, Provinca Zhejiang, duke mbuluar një sipërfaqe prej 580 Kilometra katrorë.

Liqeni i një mijë ishullit është bërë nga njeriu dhe është krijuar pas krijimit të digës në 1959. Nëse jeni me fat sa të udhëtoni në liqenin Qiandao në Kinë, do të keni një kohë epike duke zbuluar liqenet e saj të shumta dhe parkun pyjor.

Si të Shkoni në Liqenin Qiandao?

The best way to travel to Qiandao lake is by taking the train from Hangzhou to Qiandaohu Station then take the taxi to Liqeni Qiandao.

 

 

10. Vende epike për t'u vizituar në Kinë: Lijiang Qyteti antik

Lijiang është qyteti i dytë i vjetër në tonën 10 vendet epike për t'u vizituar në listën e Kinës, dhe një nga 4 qytetet e vjetra më të ruajtura në Kinë. Tempujt e Lijiang, arkitektura unike Naxi e shtëpive të vjetra me çati me një oborr të mbyllur, janë mjaft pamje.

Ndërsa ecni nëpër Lijiang rrugët me kalldrëm, fenerë të kuq sipër, dhe zbuloni 354 ura, do të mahniteni dhe magjepseni nga kultura e popullit Naxi, dhe arkitekturës.

Si mund të shkoj në qytetin antik Fenghuang?

Mënyra më e mirë për të arritur në Lijiang qytet antik është duke marrë Tren kinez në stacionin hekurudhor Lijiang, pastaj me autobus ose makinë.

 

Vende epike për t'u vizituar në Kinë: Lijiang Qyteti antik

 

këtu në Save A Train, ne do të jemi të lumtur t'ju ndihmojmë të planifikoni udhëtimin tuaj në këto 10 vendet më epike për t'u vizituar në Kinë me tren.

 

 

Do doni të ngulitni postimin tonë në blog "10 Vendet më epike për t'u vizituar Në Kinë”Në faqen tuaj? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fepic-places-visit-china%2F%3Flang%3Dsq - (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)