(Последно освежено на: 10/07/2020)

Европа инспирира уметници и режисери од целиот свет, па затоа не е изненадување што таа го привлекува филмаџии слично! Откријте 5 Познатиот филмски места во Европа и книгата вашиот одмор и активности Уживајте во омилените филмови за совршен одмор со европските најдобрите дестинации.

 

1. Познатиот филмски места во Европа: Notting Hill, Лондон, Велика Британија

Запомни Хју Грантови сини очи во филмот Notting Hill? Откријте Notting Hill, еден од најпознатите Лондон убави места и дом на повеќето типична британска ром-ком. Секое гледањето на овој филм не може да не направи да се чувствувам малку подобро ... Најдобриот дел за Нотинг Хил е дека голем дел од неа беше снимен во центарот на Лондон! Ова значи дека можете да ја посетите многу од иконите локации се прикажани во филмот!

Во отворање на сцени, Хју грантови карактер, Вилијам Thacker шета низ патот пазар Портобело. Овој светски познатиот пазар не е само вреди да се посети, бидејќи тоа е еден од најпознатите иконски Нотинг Хил Снимањето локации, туку затоа што на самиот пазар е едноставно убава и полна со чудат антиквитети само чекаат да бидат откриени.

Следна, Ви препорачуваме да минете во текот на Wills Книжарница, 142 Portobello Патот. Прекрасната мала книжарница во сопственост на Волја во филмовите се наоѓа во 142 Portobello Патот. Во времето на снимање, тоа е античкиот продавница. денес, адресата е дом на чевли продавница. Се вели дека во блиската книжарница со името на Патничкиот Книжарница врз основа на 13-15 Blenheim Затвори беше инспирација за чување на филмови.

Амстердам во Лондон возови

Париз во Лондон возови

Берлин до Лондон возови

Брисел за Лондон возови

Famous Film Places In Europe Notting Hill, London, UK

 

2. Хари Потер, Alnwick Замокот, Велика Британија

оваа икона 1,000 години средновековен замок е миленик на филмската индустрија, која е причината зошто ние не би можеле да го остави надвор на нашите 5 Познатиот филмски места во листа на Европа. Тоа е најмногу познат како локација за Хогвортс во Хари Потер. Alnwick Замокот не е само еден од најголемите замоци, населен во Англија и 1,000 години стар, но тоа е исто така нешто на една филмска ѕвезда во свој ред!

Овој живописен замокот е еден од најпознатите иконски во Велика Британија, ја направи настапи во популарни филмови и телевизиски емисии, како што се Елизабет, Робин Худ: Принцот на Крадците, на Downton Манастир Божиќ специјални, и неговата најпозната улога како Хогвортс Училиштето за Магии и Волшебништво во првите два Хари Потер филмови.

Тоа беше на замокот основа на тоа што Хари имаше својот прв Quidditch лекција (замокот сега е домаќин обука метла во текот на летните месеци) и на местото каде што Визлиеви летање Форд Англија несреќа слета на првиот ден на училиште.

Настрана од своите forays на големите и малите екрани, на прекрасен замок, исто така, има долга и богата историја. Таа била изградена околу 1096 и се наоѓа во англиската област на Northumberland. Денес тоа е дом на војвода од Нортамберленд и неговото семејство и е втор по големина населено замок во Англија по замокот Виндзор.

 

 

3. Познатиот филмски места во Европа: Хамлет, Dunnottar Замокот, Шкотска

Колку што замоци оди, тоа е тешко да се замисли повеќе оддалечени и драматичен локација од Dunnottar. Можеби со повеќето непроодни позиција на сите Шкотскиот замоци, оваа седи на врвот на свој карпа полуостров на патот кон Edinburgh, се бранат од сите страни од страна на силите на природата. Тоа е, се разбира, исто така познат за инспиративна принцезата Meridas семејниот дом во Дизни Pixars Храбар и двојно се зголеми за Елсинор во Franco Zeffirellis Хамлет!

Нејзината локација се рангира како еден од најдраматичните било каде и ќе го добиете шанса да го празникот на вашите очи на некои од најзначајните крајбрежје во Шкотска. Ветер зафати пасишта, слегување карпи, и пердах брановите сите доаѓаат заедно во еден многу романтично позадина.

Dunnottar, исто така, нуди увид во замокот одбрана и да има добра доза на легенди и мистерии. Whigs со стап ќе направи вашата коса да застане на крајот како ќе црквата (сега во урнатини) torched од Вилијам Валас.

Иако Dunnottar е зголемување на популарноста, тоа не е една од busier шкотски замоци. Плус, нејзината големина значи дека лесно може да се добие далеку од народот и да ужива во нејзината уникатна локација речиси на вашиот сопствен. Тоа е исто така добра застанам на Ангус крајбрежен пат, навистина сценско Шкотскиот патот патување.

Dunnottar Castle, Scotland

 

4. Основање, Париз, Франција

Кога мислите за Париз, Франција, вие автоматски се мисли на Ајфеловата Кула. И зошто да не би? Тоа е убава, и тоа е прекрасен, но сите го видовме тоа илјада пати во сите разгледници, постери, стока, вести и фотографии, бидејќи ние бевме деца. Но, има нешто навистина кул стои само камења фрлаат од Ајфеловата: на Почетокот мост.

Pont de Бир Hakeim е мост за премин на Реката Seine во Париз. Изградена пред повеќе од сто години и верно служи како точка на реката премин на локалното население, но, во 2010 тоа стана вистинска филмска ѕвезда. Тоа е кога Кристофер Нолан пристигна со неговиот екипаж, Вклучувајќи Leonardo DiCaprio, Елен Страница, и Џозеф Гордон Левит.

во 2010 нешто магично се случи на овој мост. Во отворање на сцени, Елен Страници карактер Аријадна учи како да се изгради соништата.

Амстердам до Париз возови

Лондон до Париз возови

Ротердам во Париз возови

Брисел во Париз возови

Inception Paris, France

 

5. Познатиот филмски места во Европа: La Vita e bella, Arezzo, Италија

Овој филм уште носи солза на окото кога јас дури и се мислам за тоа. Гледав овој познатиот филм на училиште пред многу години, и тоа никогаш не го остави мојата меморија. Ова е причината зошто јас лично нема да ја видите оваа познатиот филм место мене! Роберто Бенини 1997 оскаровецот Животот е Бела (Животот е убав) е ремек-дело! Постави во втората светска војна, тоа ја раскажува приказната за еден Еврејски италијански човек по име Guido Orefice. Тој ги исполнува и паѓа во љубов со убава Дора и тие имаат син, Giosue, заедно.

Приказната е за Guidos семејството и како нивните животи се превртува кога тие се земаат во концентрационен логор. Додека има, со цел да се засолниште на неговиот син од ужасите на неговата околина, Guido ткае елаборат приказна. Нивното време во кампот е само игра. Снимен во неколку групи централен дел на почетокот на филмот, сепак, е прекрасна Тоскански град на Arezzo.

Фиренца во Арецо возови

Перуџа на Арецо возови

Билети за Болоња до Арецо

Сиена на Арецо возови

Famous Film Spots in Europe La Vita e bella, Arezzo, Italy

 

Вие или се подготвува да ја преземете една од овие филмови да се види или следствено планирањето на патувањето веќе, да не си? Зошто да не се направи и! главата на над да Зачувај воз и се резервира билет во минути на еден од 5 Познатиот филмски места во Европа!

 

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост “5 Познатиот филмски места во Европа” на вашиот сајт? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://embed.ly/code?url = https://www.saveatrain.com/blog/famous-film-spots-europe/ – (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/it_routes_sitemap.xml, и можете да ја промените /да /fr или /de и на повеќе јазици.