(Последно освежено на: 24/04/2020)

Постои многу работи Париз е познат по. Но Слободен нешта да се направи во Париз не е нешто што е познато за. Тоа е познат по тоа што еден од повеќето романтични места во светот. Град на модата и литературни рај дури! Париз има многу различни варијанти. И додека влез музејот може да се стрмни и фино јадење доаѓа на премија, главниот град на Франција, исто така може да биде евтин датум. Не ни верувате? Еве 10 Слободен Што да се прави во Париз!

 

1. Најдобра Слободен Што да се прави во Париз: Музејот Carnavalet

Прво на мојата листа на 10 Најдобра Слободен нешта да се направи во Париз е Музејот Carnavalet. Овој музеј е затворен за неколку години за реновирање, Сепак, тоа е официјално повторно отворање на декември, 20та 2019! Се наоѓа во историскиот соседството на Маре, Музејот Carnavalet е посветен на историјата на Париз. Од неговите почетоци до денес.

Посетителот ќе биде во можност да се откријат прекрасен колекции во врска со градот. Од Гало римски и средновековен објекти и архиви. Спомени од Француската револуција на многу видови на слики, скулптури, мебел и уметнички предмети од различни периоди на време!

Ако сте љубители на градот Париз и љубов да се збогати и културно и лично, you will thoroughly enjoy the Musee Carnavalet! Вие ќе бидете воодушевени од своите драгоцени колекции, неговата архитектура, и атмосферата, кои се типични за Париз!

Амстердам до Париз возови

Лондон до Париз возови

Ротердам во Париз возови

Брисел во Париз возови

Best Things To Do In Paris For Free

 

2. Нотр Дам во Париз

Дали е тоа само мене, или секој пат кога некој спомнува Нотр Дам, Јас само мислам на Виктор Иго незаборавно Hunchback во Нотр Дам? Без разлика дали сте љубители на филмот или не, катедрала е една посета. Не само што е еден badass средновековна католичка катедрала, но тоа е, исто така, најдобрите примери на француски готска архитектура надвор!

Витраж прозорци (особено Роуз прозорецот), употреба на архитектонски детали како летање buttresses и скулптури направи ова мора да се види слободна Париз искуство. За најдобра слика можности од катедралата се искачи на камбаната кули за птици око поглед на Париз. За преглед на самата катедрала, Квадратни Жан XXIII обезбедува добра гледна точка да се земе на задното поглед на убава споменик. Најдобро од сè? Тоа е на наша 10 Слободен Што да се прави во Париз. Зошто? Ти ја претпоставам. Тоа е слободен!

Париз до Марсеј возови

Марсеј во Париз возови

Убаво е да Марсеј возови

Марсеј Клермон Феран возови

Best Things To Do In Paris For Free

 

3. Најдобра Слободен Што да се прави во Париз: Пантеон

ова убава зграда беше првично изграден како место на обожување. Сепак, во денешно време тоа е претворена во мавзолеј. Таа има остатоци од неколку значајни парижаните; Виктор Иго, Марија Кири, Александар Дима за името, туку неколку! Иконите силуета пантеони и на куполата се качен на врвот на Montagne Sainte Genevieve, историскиот рид на Латинскиот кварт.

Од април до октомври, туристите можат да уживаат во во ред пати на главниот град од колонада на куполата. На неокласичната архитектура потсетува на Пантеон во Рим. Биле погребани во Пантеон се смета за една од највисоките почести припаѓа на граѓанинот. Натписот на ѕидот на влезот на погреб место носи сведоштво за ова чувство. За да големците, благодарни татковината.

Кога може да ги посетите за слободни? Мислев, дека ти никогаш не ќе побара! Земете слободен прием секоја прва недела во месецот од 1 ноември до 31 март. Слободен за оние кои се под 26 од земјите во Европската унија, како и основните и во средните. Бесплатни за посетителите со посебни потреби и придружник, како и лицата кои бараат работа и оние кои примаат француската држава придобивки. Тоа е исто така бесплатно за млади луѓе и деца.

Париз до Руан возови

Руан во Париз возови

Париз до Кале возови

Руан до Кале возови

The Pantheon

 

4. Канал Свети Мартин

Исто така во близина на врвот на мојот Слободен Што да се прави во Париз за слободни листа. Одење на должината на Канал Свети Мартин! Ова останува еден од моите омилени прошетки во овој град. Еден човек направи пловидба, каналот е околу 4.5 километри долга, поврзување Canal de L Ourcq на Seine. Првобитно изградена во 1802 од страна на Наполеон како од удар на реката Ourcq, со цел да се донесе вода за пиење вода на парижаните ишаран со потенцијални болести како колера и дизентерија.

Секој петнаесет години или така на каналот е dredged да го чисти, но во последно време на самата областа околу каналот претрпе ревитализација. Најди кошница на пабови и барови се шири по должината на каналот. Оваа област е исто така популарна висат од студентската популација. Во популарната култура, област на каналот беше прикажан во киното Амели како место за да го прескокнете камења.

Цените на возот Марсеј до Лион

Париз до Лион Цените на возот

Лион во Париз возови

Лион во Авињон возови

Canal Saint Martin

 

5. Најдобра Слободен Што да се прави во Париз за слободни: Des Buttes Chaumont Парк

Нашите првиот парк на нашата 10 Слободен Што да се прави во Париз листа! Оваа прекрасна градски парк се наоѓа во североисточниот дел на Париз. Карактеристики на овој зелен парк се состои од вештачко езеро со placidly патки пливање, карпест остров во средиштето на езерото се нарекува Иле де ла Белведере, Храмот на Сибила (во спомен на антички римски храм Веста во Тиволи) качен педесет метри над езерото. Најди мостови за поврзување на островот со остатокот од паркот, централниот шеталиштето да одиме, и истегне зелени тревници.

Ла Рошел на Нант возови

Тулуз во Ла Рошел возови

Бордо во Ла Рошел возови

Париз во Ла Рошел возови

 

 

6. Триумфалната капија

Уште еден супер познат место за посета тоа е, секако, слободен! Триумфална капија, инспириран од римскиот Триумфалната порта на Тит, овој споменик во чест на животот на француските националисти кои се бореа во француската револуционерна војна и Наполеонските војни. Под Триумфалната се наоѓа гробот на незнајниот јунак на Големата војна и се карактеризира со вечен пламен кој се гори од Денот на примирјето во 1921. Шест многу важни релјефи декорација на фасадите секој прикажува клучните моменти на револуционерни и Наполеон војна. Тие вклучуваат Општи Marceaus погреб, битките на Аустерлиц, Arcole, Jemappes, и Aboukir, и падот на Александрија.

Добивање на пристап до гледање платформа и при гледањето на Arc одблизу не чини пари, но еден поглед или слика на овој импозантен споменик од Шанзелизе или циркулираат автобус или автомобил е апсолутно слободен.

Париз во Ле Ман возови

Нант во Париз возови

Париз до Рен возови

Руан во Лил возови

Arc de Triomphe

 

7. Најдобра Слободен Што да се прави во Париз: Parc Monceau

Ова е јавен парк, кој првично беше купена од страна на Војводата од Шартр. Тој е роднина на кралот Луј XVI. Паркот е дизајниран да личи на Англиската градина од страна на Луис Carmontelle. Постојат многу впечатливи архитектонските карактеристики кои го красат градината. Тие вклучуваат мал ротонда на главната портата парк, минијатурен античка египетска пирамида, римски колонада, кинески тврдина, холандски ветерници и други интересни работи од целиот свет. Посета на паркот е како во посета на културни чуда на светот на сите во минијатура.

Дижон во Прованса возови

Париз во Прованса возови

Лион во Прованса возови

Марсеј Прованса возови

Parc Monceau

 

8. Слободен модни ревии На Галери La Fayette

Дали сте желни да се најде за она што е ново и се случува во стил главен град на светот? Тогаш не пропуштајте можност да присуствуваат на еден од бесплатни модни ревии се одржа во Галери La Fayette, секој петок 3 часот. Бидете сигурни дека ќе се направи вашата резервација онлајн, однапред да се обезбеди достапност на бараниот датум. исто така,, уште еден одличен слободна активност, ако сте во Галери La Fayette, е во посета на терасата на покривот за еден од најдобрите погледи на Париз. Дали некои прозорец шопинг потоа во шопинг аркада себе, ако имаш повеќе време.

Лион Тулуз возови

Париз во Тулуз возови

Убаво е да се Тулуз возови

Бордо Тулуз возови

Free Fashion Shows At Galeries la Fayette

 

9. Open Air киното во Паркот на Де Ла Вилет

Ова рецептот на Слободен нешта да се направи во Париз е долго не во текот на годината, но можете да уживате на отворено кино во текот на месеците јули и август (Четврток до недела) во еден од најголемите паркови во градот. На проекции се разликуваат од класичен кино на повеќе современи филмови. Книга лежалка и да бидат подготвени за некои филмски радост штом се стемни.

Лион Ница возови

Париз во Авињон возови

Убаво е да се Авињон возови

Марсеј во Авињон возови

Open Air Cinema At The Parc de la Villette

 

10. Гледајте Слободен светлосно шоу во Ајфеловата кула

во мракот, секој час на час за пет минути Ајфеловата кула осветлена и обезбедува светлосно шоу за сите гледачи, ова ќе остане крем де ла крем на Слободен нешта да се направи во Париз. Местото du Трокадеро ќе ви даде најдобро место за шоуто во градот.

Монпелје во Марсеј возови

Убаво е да Марсеј возови

Париз до Марсеј возови

Toulouse да Марсеј Воз

Watch The Free Light Show At The Eiffel Tower

 

Подготвени да го спаси вашиот паричник некои евра? Велики! Билети не се меѓу Слободен нешта да се направи во Париз, сепак, кога ќе го користите Зачувај воз тие се сигурно не се скапи!

 

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост “10 Слободен Што да се прави во Париз” на вашиот сајт? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://embed.ly/code?url =https://www.saveatrain.com/blog/free-things-paris/ </s>avkanî- (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/zh-CN_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / zh-cn да / FR / или де и на повеќе јазици.