Koha e leximit: 6 minuta(Modifikimi I Fundit Më: 02/05/2020)

Me të drejtë besohet se udhëtimi është një gjë që bleni për të qenë ose ndjeheni i pasur! Dhe nuk është gjithmonë e nevojshme që ju të ndaheni me paratë tuaja të fituara me vështirësi për të shijuar pasuritë. Ndërsa planifikonte të dilte jashtë në ishujt tropikale të puthur në diell, ose shpatet e skive të mbuluara nga dëbora, ose përndryshe shkretëtira e gjelbëruar, jeni duke bërë rezoluta të shumta vazhdimisht. Bëni ëndrrën tuaj të bëhet realitet duke mos e bërë të njëjtën shumë të ndërlikuar. Uluni me grupin tuaj dhe planifikoni brenda buxhetit tuaj. Bëni tërë udhëtimin një tru. Udhëtimet në grup janë një mjet i shkëlqyeshëm për të pasur miqësi të shkëlqyeshme. Por jo të gjithë lundrojnë pa probleme, nëse nuk planifikohet me përsosmëri. Mund të duket e paarsyeshme të mbash shënimet e shpenzimeve të udhëtimit, por ka shumë vezra të fshehura në të. Shmangni të gjitha atributet negative që lidhen me udhëtimet në grup dhe planifikoni në mënyrë logjike. Lexoni më poshtë gjashtë këshillat pa telashe që janë të lezetshme për të planifikuar një udhëtim në grup miqësor me buxhetin.

 

1. Vendosni për një buxhet udhëtimi

po! Keni të drejtë! Ju duhet së pari të vendosni për destinacionin për të marrë njohuritë mbi shpenzimet totale. Por ndonjëherë qëndron e ndërlikuar, pasi që të dy janë të ndërlidhura. Dhe është një çështje shumë e ndërlikuar gjithashtu. Megjithëse jeni duke planifikuar udhëtimin tuaj të rradhës me një grup miqsh, jo të gjithë mund të përballojnë në mënyrë të barabartë. kështu, merrni së bashku me një buxhet të kufizuar, vendosi unanimisht. I gjithë planifikimi do të bëhet i qetë, pasi shumica e grupit nuk do të duhet të ndjehen presion në shpenzimin e një shume të konsiderueshme. Gjithashtu, vendimmarrja drejt zgjedhjes së një destinacioni bëhet më e lehtë, veçanërisht me buxhetin fiks në mendje. në përputhje me rrethanat, ju, së bashku me anëtarët e tjerë të grupit, mund të telefononi në shpenzimet shtesë si fluturimet, Rentals, ushqim, outings, edhe me shume. Bashkëpunimi i plotë është ajo që kërkohet, ndërsa planifikonte një udhëtim në grup, për të ruajtur bashkësinë.

Biletat e Luksemburgut në Bruksel

Biletat e Antwerp në Bruksel

Biletat e Amsterdam në Bruksel

Biletat e Parisit në Bruksel

 

Këshilla të Kota për të planifikuar një udhëtim në grup në buxhet

 

2. Split-Up Shpenzimi i plotë në mënyrë figurative

Provoni të kuptoni se si të ndani shpenzimet. Vendosni për mënyrat dhe mënyrat e ndarjes së kostove totale midis anëtarëve të tjerë të grupit. për shembull, do të jeni përgjegjës vetëm për të gjithë prenotimin e dhomës së hotelit, ose duhet të ndani të njëjtën gjë në gjysmë? ose, a jeni i interesuar të merrni përgjegjësi si marrja në punë e kabinave dhe daljet ditore? Në shumë udhëtime në grupe, marrja përsipër e një detyre të veçantë është përgjithësisht e lavdërueshme. Zvogëlon komplikimet dhe barazvlerëson gjithë shpenzimet që lidhen me udhëtimin.

Nëse keni planifikuar për një udhëtim të buxhetuar së shpejti, provoni të vendosni një llogari individuale. Ju duhet të bëni të njëjtën gjë paraprakisht. Të gjithë të përfshirë në udhëtimin në grup mund të depozitojnë një shumë të veçantë, mujor, për të kursyer problemet e minutës së fundit. Shtë një veprim më i zgjuar i mbajtjes së hoteleve të mira, -ajrore fluturime, dhe kuzhinë e shkëlqyeshme.

Biletat e Mynihut në Cyrih

Biletat e Berlinit në Cyrih

Biletat e Bazelit në Cyrih

Biletat e Vjenës në Cyrih të Trenit

 

Split-Up Shpenzimi i plotë në mënyrë figurative

 

3. Besoni në fluturimet ekonomike dhe destinacionet magjepsëse miqësore me xhepin

Ndërsa ishte në zbavitje të planifikimit për një udhëtim në grup, tregohuni pak aktiv me paratë tuaja. Përqendrohuni në transportuesit tregtar. Ka shumë linja ajrore me kosto efektive, duke pritur një pjesë të paketave të udhëtimit. Planifikoni lëvizjen tuaj pasi të diskutoni nuancat e fshehura me shokët e grupit. për shembull, ju mund të tërhiqni planin tuaj të udhëtimit për në Romë, Athinë, dhe Stambolli përmes Maltës. Ose tjetër, duke filluar udhëtimin tuaj në grup nga Berlini në Pragë, Budapesti dhe Riga janë një zgjedhje e shkëlqyeshme! Dhe si për një udhëtim rrugor ose për të përjetuar një kamp një javë të gjatë në pyll me shokët e grupit tuaj? Shumicen e kohes, moti vepron si pengesë. Pavarësisht nga një përmbytje e rrëmbyeshme, diell i flaktë ose goditje me erë, duke udhëtuar në një makinë të ndihmuar tendë raft çati, është një bekim! Krijon në mbulimin e plotë dhe hijen e bagazheve të grumbulluara ndërsa bën të gjithë përvoja e udhëtimit një i qetë.

Biletat e Amsterdam To London Train

Biletat e Parisit në Londër të Trenit

Biletat e Berlinit në Londër të Trenit

Biletat e Brukselit në Londër për Train

 

4. Veproni zgjuar ndërsa porosisni ushqim

Një udhëtim në grup është përgjithësisht një i suksesshëm kur nuk ka polemikë ose argument lidhur me ushqimin, veçanërisht. po! Përçmimi i racave të grupeve Shumica e grupeve kur lind pyetja me preferencën ushqimore të secilit anëtar. Në situata të tilla, të menduarit pozitiv dhe ushqimi i shëndetshëm duhet të jetë motoja juaj. Ndarja e kontrollit në restorant garanton probleme dhe konfuzion në mesin e shokëve të grupit. për shembull, në një grup prej dhjetë, një person i vetëm paguan të gjithë faturën e një shishe vere, dhe më vonë personat e tjerë në grup paguan në interval, do të ndodhë një konfuzion i rëndësishëm. Kështu që, besoni në ndarjen e çekut gjithmonë. Ose tjetër, ju mund ta bëni atë përmes ‘palë-miqve.’ Kluboni pjesën tuaj me ndonjë individ tjetër në grup dhe shkoni përpara në pagimin e faturës.

Biletat Milano në Romë Train

Biletat e Trenit në Firence

Biletat e trenit Pisa në Romë

Biletat e Napolit në Romë Treni

 

Këshilla të Kota për të planifikuar një udhëtim në grup në buxhet

 

5. Jetë tërësisht llogaritës me shpenzimet

Dëshironi të jeni teknologjikisht të shëndoshë, dhe të qëndrojë si një individ i zgjuar në mesin e grupit? Merrni ndihmën e aplikacioneve të ndryshme në internet që kujdesen për të gjitha nevojat tuaja, në lidhje me shpenzimet. Vath për aplikacione si Splitwise ose Dokumenti Google, pasi që ata të dy lejojnë të gjithë të pranishmit në grup të hyjnë, shikoni dhe modifikoni, sipas kërkesës së tyre. Por ki kujdes për aspektet e tyre pozitive dhe negative të tyre individuale.

Ju krijoni një grup në këto aplikacione, ku anëtarët e grupit mund të regjistrohen shpejt dhe mund të ndajnë gjithë shpenzimet në përqindje. Alertët u dërgojnë kujtime miqësore njerëzve të ndryshëm të interesuar për pastrimin e faturës. Ndërsa planifikoni të llogaritni shpenzimet e udhëtimit në grup, shmangni mbajtjen e një pagese ose shlyerjen e pagesave me gojë. Mos harroni këtë për të përjetuar një paqësore udhëtim përpara.

Biletat e Amsterdam-Paris në Paris

Biletat London Train në Paris

Biletat e Roterdamit në Paris në Train

Biletat në Bruksel në Paris Train

 

 

6. Zgjidhni të gjitha detyrimet (Nëse ndonjë)

Pasi të shijoni udhëtimin tuaj në grup dhe të tokës për fat të mirë në shtëpi, është koha për të shlyer faturat tuaja të vjetra (nëse ndonjë)! Shtë më mirë të shlyhen çdo borxh të vjetër, gjatë afatit kohor që keni rënë dakord. ndryshe, ajo qëndron si bagazh! Shumë preferojnë të paguajnë përmes aplikacione të ndryshme në internet, pasi tingëllon tru. Dhe disa individë me mendje të kursyer pëlqejnë të paguajnë personalisht, në para të gatshme. Sigurohuni që të paguani brenda një jave apo më shumë. Ose tjetër, ju do të humbni ftesën për udhëtimin tjetër në grup.

Shih gjithashtu: https://www.saveatrain.com/blog/traveling-europe-budget/

Biletat e Brukselit në Amsterdam

Biletat e Londrës në Amsterdam të Trenit

Biletat e Berlinit në Amsterdam të Trenit

Biletat e Parisit në Amsterdam të Trenit

Zgjidhni të gjitha detyrimet (Nëse ndonjë)

 

përfundim

Nuk është asnjë, por një besim i gabuar në mesin e shumë që udhëtojnë nëpër botë nuk është kurrë e mundur pa një kartë krediti të pakufizuar ose fluks parash. Ose nëse dikush sponsorizon tërë udhëtimin! Por është më mirë të mos besosh në të njëjtën gjë. Shtë e sigurt që asnjë udhëtim nuk bëhet pa ndonjë shpenzim. Udhëzimet e përmendura më lart me siguri do t'ju mbajnë ju dhe bandën tuaj të larguar për shumë udhëtime të ardhshme. Jini të qartë me vendimet tuaja, dhe bashkëpunoni me shokët tuaj të tjerë të udhëtimit, atëherë udhëtimi në grup do të jetë jo më pak se një ëndërr!

 

Udhëtoni kontinentin me tren dhe libër me Save A Train!

 

 

A doni të tërheq vëmendjen tonë blog post “6 Këshilla të Kota për të planifikuar një udhëtim në grup në buxhet” onto faqen tuaj? Ju ose mund të marrë fotot tona dhe tekst dhe të na japë kredi me një Lidhje në këtë blog post. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fgroup-trip-on-budget%2F%3Flang%3Dsq </s>avkanî- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)

  • Nëse ju doni të jenë të sjellshëm me përdoruesit e juaj, ju mund të udhëzojë ata direkt në faqet tona të rrugës tren ulje.
  • Në linkun e mëposhtëm, ju do të gjeni rrugët tona më të njohura tren – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml, <- Kjo lidhje është për anglisht rrugëve faqet ulje, por ne gjithashtu kemi https://www.saveatrain.com/de_routes_sitemap.xml, dhe ju mund të ndryshoni gjuhët de në fr ose tr dhe më shumë gjuhë sipas zgjedhjes suaj.