Време на читање: 3 минути(Последно освежено на: 11/12/2020)

Патувајќи од земја до земја,, или до друг град, е навистина неверојатно искуство и voyaging со воз е еден од најдобрите методи за да го направите тоа. европскиот воз цените се базира главно на растојание, сепак, многу европски железнички компании сега се пресели во систем за динамично цените - како airfares - во која билет може да се менува во зависност од побарувачката, ограничувања, или како на почетокот да ги купите. Без разлика дали планирате да патувате во Австрија, Белгија, Велика Британија, Франција, Германија, or Italy, малку истражување пред да ви патување со воз навистина може да помогне да се водат вашиот буџет. Еве Топ совети на како да заштедите пари на воз цените на билетите за време на патувањето.

 

Книга однапред

 

Погледнете го овој пост на Instagram

 

Објава споделена од „Зачувај воз“ (@saveatrain)

 

Ако е достапен, advance train tickets typically go on sale 6 месеци пред време на патување. Сепак, резервации дури и само неколку недели пред да може да се уште ви заштеди доволно количество на пари, па не отпадот во секое време!

Нирнберг во Прага возови

Минхен во Прага возови

Берлин во Прага возови

Виена во Прага возови

 

Бидете флексибилни со време од годината сакате да патувате

Да се ​​биде флексибилен со кога сакате да патувате често може да резултира во големи заштеди. воз цените на билетите се зголеми во текот на врвот сезона во некои европски земји. Ова е обично околу лето месеци, особено во јули и август.

Ако имате можност да патуваат надвор од овие месеци, the tickets can be much cheaper to purchase. исто така,, holiday times such as Божиќ и Велигден, are peak times – check when училиште празници се на и обидете се да се избегнат овие.

Милан во Венеција возови

Падова во Венеција возови

Болоња во Венеција возови

Рим во Венеција возови

 

 

Rebook вашиот билет – заштедите пари на воз цени

Дали некогаш сте се резервира билет за воз само да се види дека цената падна наскоро откако ќе се направи вашиот начин на купувачите? Train ticket prices tend to fluctuate – често во ист ден. Во зависност од откажување политика на компанијата, обично треба да бидат способни да се откаже и повторно да книга вашиот воз на пониска стапка ако дејствува во рамките на 24 часа на вашата оригинална купување.

Бордо Бијариц возови

Париз во Бијариц возови

Лион да Бијариц возови

Марсеј Бијариц возови

 

 

Погледнете го овој пост на Instagram

 

Објава споделена од „Зачувај воз“ (@saveatrain)

Некои воз компании се пофлексибилни од другите со својата период откажување време. Во некои случаи, можете да го отстраните вашиот билет надвор од прозорецот на 24-часовна. Важно е да се провери од веб-сајтот на операторот да прочитате за своите политики, пред купување на уште еден билет. Осигурајте се да ја задржи потрага за нови цени воз и заштедите пари со rebooking вашиот билет по пониска стапка.

Нант во Бордо возови

Париз во Бордо возови

Лион да Бијариц возови

Марсеј во Бордо возови

 

Искористете ги попустите – Како да заштедите пари на воз цените на билетите

некои Европскиот железнички линии нудат значителни попусти за деца, студентите, и seniors travelers. Децата на возраст од три до единаесет, генерално, се добар процент надвор, додека децата на возраст под 3 typically travel free. Students and senior discounts may be available depending on the trains and destination you are traveling to. Тоа е важно да се има вашиот студент или високи карта на вас во сите времиња, ако ги купите на намалена билети.

Постојат голем број на билетите со попуст располагање во текот на различни европски железнички мрежи. Бидете сигурни дека секогаш да задржи потрага за најновите попусти од следниве нашите Фејсбук и Твитер страници.

 

Размислува за преземање на воз за вашиот омилен европски град? Оди до нашата веб страница saveatrain.com да се провери од сите нашите ексклузивни цените и да почне планирањето вашиот следен авантура!

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост на вашиот сајт, потоа кликнете овде: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fhow-to-save-money-on-train-fares%2F - (Движете се надолу за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/es_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / es да / го / или де и на повеќе јазици.