Време на читање: 4 минути(Последно освежено на: 24/03/2020)
Европа е познат меѓу другото по своите архитектонски и историски манастири кои имаат историско значење во светот.

 

Noravank, Vayots Dzor Провинција (Ерменија)

Noravank е една од најпознатите историски и иконите манастирски комплекси во Vayots Dzor покраината. Црквата е опкружен со остар црвени карпи, и драматични пејзажи е една од најдобрите причини да се истражуваат Ерменија. Историски Noravank била изградена во на 13та век и значи "Нова Манастирот" во ерменски. Манастирот стана културен и образовен центар на Ерменија.

Noravank-во-Ерменија

Tatev Манастир, Syunik Провинција (Ерменија)

Tatev е еден од накит на ерменски архитектура. Манастирот бил изграден во 9-13 век тоа беше образовен центар и има историско значење за ерменски историја. Името на манастирот е интересна потекло. Не е убаво и чувствително легенда за учител кој изграден манастирот. Тој беше љубопитен да го види своето ремек-дело од небото и кои сакаат да имаат крилја праша Бога да му даде крилја.

Бог ги слушаше неговите молитви и му дал пожелно крилја. Зборот "Tatev" е преведен како "дава крилја". Откако ќе го посетите манастирот ќе се почувствува вистинското значење. Манастирот е опкружен со длабоки клисури од сите страни. Ерменската црква одигра значајна улога во Ерменците религијата и културата. Мравка тип на ерменскиот регионалната турнеја, ќе ви даде можност да се истражуваат најстарите земја.

Крила-Tatev-во-Ерменија

Саграда фамилија, Барселона (Шпанија)

Саграда фамилија е најпосетуваните исконски црква во Шпанија. Изградбата на споменикот, официјално започна во 1882. Архитектот Франциско де Паула del Villar дизајнирани во класичен готски стил. но,, во 1883 Antoni Gaudi промени проектот и да се изгради модерната архитектура која е позната во светот. Изградбата може да биде завршен во 2026, за годишнината од Antoni Gaudi смрт.

Архитект планираше да се изгради 12 кули, посветена на Исус Христос и Апостолите, една на мајката на Исус, четири за да ја одбележат на Евангелистите. Моментално, имаат завршено осум кули. Во внатрешноста на црквата, Gaudi дизајниран колоните во облик на тенок дрво стебла кои го прават шумски стил. Од врвот на храмот, можете да ја видите импресивна ставови на градот.

Саграда-Familia-Барселона

Borgund Петолиние, Borgund (Норвешка)

Петолиние црква е повеќето страшни места во Норвешка. Тоа е изградена во 1180 и е посветен на Апостол Андреј. Овој тип на цркви се најважните исконски спомениците на Норвешка архитектура. Некои од нејзините деликатни атрибути се extravagantly врежан портали и крстови и carvings на змеј е шефовите на покриви. Овој стил беше шири во Скандинавија и се користи во велика Британија премногу.

Областа е опкружен со богата историско наследство. Vindhellavegen има наоѓа во близина на црквата и предлага убава одење можности. Овој историски патот беше доделена "Норвешка најубавите патека" од норвешката Јавни Патишта Администрација во 2014.

Borgund-Петолиние

Duomo, Милан (Италија)

Duomo се наоѓа во северниот дел на Милано, оваа најголемата катедрала е една од повеќето страшни и атрактивни структури во светот. Господ и Надбискуп на Милано желба да се изгради единствен Катедрала дека ќе направат народот да се почувствува слава на Бога и на градот врска. За изградбата на Duomo вклучени конструктори, занаетчии, и занаетчии од цела Европа. Секој работник е искуство и темелност, помогна да се создаде Меѓународна Готски Duomo.

Овој стил се карактеризира со висина и драматични декорација. Околу структурата се над 3400 статуи, 135 gargoyles, и 700 мермер фигури кои го карактеризираат Duomo. од највисок врв, каде што може да се искачи по скалите или да се укине, ќе видите згоден Madonnia, златна застапеност статуата на Богородица и на јасни дена можат да уживаат во воодушевувачки видено на Милано.

Џенова Милан возови

Рим во Милано возови

Болоња во Милан возови

Верона во Милано возови

 

Duomo-Милано

Hallgrimskirkja, Reykjavik (Исланд)

Hallgrimskirkja црква е највисок и најголемата зграда во Reykjavik и видливи во целиот град. Црквата има 74,5 метри висок и туристи може да влезе во црква и да уживате во монументалната видите. Зградата е изградба започна во 1945 и заврши во 1986. На модернисти црква е сличен на базалт лава тече кога лава cools во рок.

Hallgrímskirkja-Reykjavik

На цевки се оддалечен од четири прирачници и педалата. Има 102 редови, 72 запира, и 5275 цевки и е 15 метри високи, тежи над 25 тоновите. Зградата е моќен и способен за пополнување на светиот и голем простор. Изградба на орган е завршена во 1992 и се користи за голем број на снимки.

 

Дали сте подготвени да видите некои од Иконите на Цркви И Манастири Во Европа? Можете да добиете на сите овие дестинации лесно со помош на Зачувај воз ! Без скриени дополнителни трошоци, ќе имаат повеќе да трошат на страшни вози и добри времиња!

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост на вашиот сајт, можете да земете нашите слики и текст и само ни даде кредит со линк до овој блог пост, или кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Ficonic-churches-and-monasteries-in-europe%2F- (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/fr_routes_sitemap.xml и можете да го промените / fr да / де / или тоа и на повеќе јазици.