(Последно освежено на: 06/03/2020)

Патување е крајната авантура, но треба да го направи тоа багаж бесплатно, особено за layovers или, ако само има слободен ден во една од Германија популарни градови. Ги имаме сите информации што ви треба за лево багаж локации во Германија за три од своите главни градови, Берлин, Минхен, и Хамбург.

Без разлика дали сте присутните Октоберфест во Минхен, стои во стравопочит на Бранденбуршката порта во Берлин или уживање во партијата атмосфера на Репербан во Хамбург, овие се најлесните и најзгодно начини да се осигура дека вашиот багаж е добро згрижени додека да истражуваат.

 

Лево багаж локации во Германија: Берлин

Берлин аеродроми

на Тегел аеродромот, ќе ги најдете на левата локација багаж во терминал А и тие се отворени секој ден од 5 сум за да 10:30 часот. The prices you will pay will vary from € 7.20 до €9.90 and depends on the size of your bag. Должината на времето за складирање е неограничен.

Кај Шенефелд аеродромот, ќе ги најдете на лево локација багаж на терминал D Пристигнување. Нивното време е недела до петок, од 7:30 сум за да 11:30 часот и во сабота 8 сум за да 6 часот. The prices range from €4 до €6 for hand luggage and €7 до €10 for normal checked luggage.

 

Berlin Airport Arrivals

 

На левата страна на багажниот локации железнички станици

Погодности на железнички станици за вас е дека тие се отворени 24 часа на ден, седум дена во неделата. Централната железничка станица (Главната железничка станица) е местото каде што ќе најдете гардероби и се наоѓа на паркингот пред главната зграда во областа C.

Во зависност од големината на шкафче што треба, they cost between €4 и €6 a day and the maximum storage period is 72 часа. Ако преферираш посета на канцеларија лево багаж, постои една отворена секој ден од 6 сум за да 10 pm and its about €5 per item.

Други станици со складирање шкафче вклучуваат Александарплац, Ostbahnhof, Постдамер плац и Zoologischer градина. Лесно да се најде левата локации багаж во Германија!

Франкфурт во Берлин возови

Лајпциг во Берлин возови

Хановер во Берлин возови

Хамбург до Берлин возови

 

DB Left Luggage Locations in Germany

 

Лево багаж локации во Германија: Минхен

Минхен аеродроми

Минхен аеродром е најдобрата опција кога сте во посета на градот. Центар за услуги на терминал 1 е отворена 24 часа и има втора локација во терминал 2 но работното време се од 5 наутро до полноќ на ден.

You will pay between €5 и €10, во зависност од големината на вашиот багаж, како и неговата содржина. Проверете на аеродромите’ веб-сајт пред да патуваат за најновите информации и други аеродроми за лево багаж локации во Германија.

 

Luggage inside Munich airport

 

Лево багаж локации во Минхен железнички станици

Складирање на багажот Минхен Централната станица ќе биде бриз за вас. Постои изобилство на гардероби и има знаци лесно да ги лоцира. A standard locker will cost you about €4 per day and for a larger, suit-case sized locker about €6 дневно. Сепак, постои ограничување на 72-часовен ограничување.

Многу други станици се опремени со истите објекти.

Дизелдорф во Минхен возови

Дрезден во Минхен возови

Нирнберг во Минхен возови

Бон до Минхен возови

 

Left Luggage Locations in Germany

 

Лево багаж локации во Германија: Хамбург

Хамбург аеродроми

вашата единствена опција е аеродромот во Хамбург. канцеларија на левицата за багаж е на терминал 2, Ниво 1 Заминувања и тоа е отворена од понеделник до недела од 4:30 сум за да 11 часот. You will pay between €5 и €25, сите зависно од големината на. Поголемите вашиот багаж, е повисок за плаќање, and the airport also charges €3 as a one-time processing fee per item.

Можете да ги чувате вашиот багаж тука за ограничен временски рамки и своето најдобро е да се провери однапред пред вашето пристигнување. Се соберат што повеќе информации како можете да пред да отпатува.

 

Hamburg Baggage Storage

 

На левата страна на багажниот локации железнички станици

Како и со многу од железничките станици во Европа, сте во среќа со гардероби кои сите се лесно достапни и се отворени 24 часа на ден. The average cost is €5 a day and there are no size restrictions. 

Берлин во Хамбург возови

Бремен во Хамбург возови

Хановер во Хамбург возови

Келн Хамбург возови

 

 

приватни услуги: The ‘AirbnbFor Luggage

Постојат неколку компании кои вработуваат систем многу слична на онаа на Airbnb, само за багаж. Вие само треба да го бара за локација, да се направи резервација, а потоа оставете ги куферите на уверение локација која е најзгодно за вас. Тоа е најдобар начин за наоѓање на лево локации багаж во Германија.

Осигурување е вклучена во цената и тие се разликуваат од компанија до компанија. Исто така, ќе има мир на ум дека вашиот кеси се во сигурни раце.

Stasher

Ова е многу реномирани складирање услуга која е лесна за употреба и е со цена доста разумно. You will pay a flat rate of €5 per bag per day. Your bag is also insured for over €800. Сето тоа е вклучена во цената.

Вие едноставно пребарување на нивниот веб-сајт за локација во близина на вас. You will then be able to choose your specific ‘StashPointand when you drop off your bags, покаже вашиот домаќин резервацијата и ќе бидете сортирани!

Слични услуги за ова се Nannybag и BagBnb. Овие услуги се всушност достапна низ цела Европа и лесно може да се користи за Германија.

Кога патувате и чување на багаж е потребно, тоа е секогаш најдобро да бидат подготвени. Двојно проверете ги сите детали и да се најде решение што е погодно за вас и каде ви се случува. Без разлика дали тоа е аеродроми, железничките станици или одјавувањето Вешта приватни услуги на интернет, сето тоа е на располагање на клик на копче. Среќен багаж и заштедите пари на вашиот билети за воз и употреба Зачувај воз!

 

 

Do you want to embed our blog post “Where To Find Left Luggage Locations In Germany?” на вашиот сајт? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://embed.ly/code?url = https://www.saveatrain.com/blog/left-luggage-locations-germany/ ‎- (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/de_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / де да / FR / или es и на повеќе јазици.