Време на читање: 3 минути
(Последно освежено на: 18/02/2021)

Најдолгиот воз патувања во светот се многу долго! Овие патувања може да потрае неколку дена и се покрива илјадници милји.

така, тука се и патувањата кои се најдолго во Европа, Азија, Австралија, и САД.

 

најдолгата железничка патувања во светот

 

1: Транс-сибирскиот експрес е најдолго патување со воз

далечина: 5,722 милји

времетраење: 6 дена +

Најдолгиот железнички патување во светот започнува во Москва и завршува во Владивосток. Најпрво, што е потребно во текот на 6 дена да се заврши. Патниците на овој Европската патување поминат низ повеќе временски зони. Пејзажи на ова патување вклучуваат Урал и Бајкалското Езеро. Возови за ова патување тргнуваат на секои 48 часа.

 

предели на долг воз вози
Бајкалското Езеро: најдлабокото езеро во светот

2: Источна & ориентални Експрес

далечина: 1,200 милји

времетраење: 3+ дена

ова патување патувања низ Југоисточна Азија од Бангкок во Сингапур. запира возот во реката Kwai и Kuala Kangsar. Времетраење на патувањето е или 3 или 4 дена. дополнително, патувања обично се места за време на викендите. Исто така, сместување е приватна и убаво декорирани. Бидејќи сместување е компактен што е најдобро одговара за соло патници.

Брисел во Лил возови

Антверпен во Лил возови

Париз во Лил возови

Лион во Лил возови

 

3: Канадскиот најдолгиот воз

далечина: 2,700 милји

времетраење: 3 дена

Најпрво, нема WIFI на овој трансконтинетални патување. така, бидат подготвени да потрошат време и гледа во сценографијата. Затоа што планините, шуми и други канадски пејзаж ќе го видите е неверојатен. Патувањето започнува во Ванкувер и завршува во Торонто. Уживајте во удобно спиење автомобили, додека вие ќе добиете глетка за лос, елени, па дури и мечки.

 

4: Калифорнија Зефир најдолгиот воз

далечина: 2,348 милји

времетраење: 51 часа

Ова патување е најмногу се спомене како што е најдолго во САД. Патувањето опфаќа пионерите, Карпестите Планини, и кањони. Клучот постојки на ова патување се Денвер, Солт Лејк Сити, Рено, и Сакраменто.

 

 

5: Индискиот Пацифик: Сиднеј во Перт (Австралија)

далечина: 2,704 милји

времетраење: 65 часа

Ова најдолго патување со воз има најдолг протега на директно железничката пруга во светот. Прво, Патниците се да се доживее ширината на Австралија. дополнително, сценографијата вклучува водопади, шуми и сини планини. Поради својата должина, постојат многу клучни запира на овој пат. На посети и Broken Hill, Аделаида, Barossa долина, Kalgoorlie, готви, и Rawlinna. билети за воз за ова патување се скапи, со цени почнувајќи од над $600.

 

6. Вивек Експрес: Dibrugarh да Kanyakumari (Индија)

далечина: 2,633 милји

времетраење: 82 часа

Слично на Индискиот Пацифик, овој воз е најдолго патување со воз во Индија. Поради тоа што патува по целата должина на Индија и има просечна брзина на 32 Километри на час. За разлика од други долги патувања воз билети за овој воз почеток во $10.

 

 

7: Париз-Москва најдолго експресен воз

далечина: 1,998 милји

времетраење: 48 часа

Додека овој воз е најдолгата трансевропските пат тоа трае само 2 дена да се заврши. Возот заминува од францускиот главен град и пристигнува во рускиот главен град. Поради ова патување патува низ Белорусија, ќе ви треба Белорусија виза да патува. дополнително, ви треба виза за да влезе во Русија.

Лион во Марсеј возови

Париз до Марсеј возови

Убаво е да Марсеј возови

Бордо во Марсеј возови

 

Книга најдолгото патување со воз со Зачувување на железничката

Резервации долго патување со воз не треба да трае долго време. Тоа е причината зошто на Зачувај воз имаме процес брзо билет купување.

 

Влези за да нашата веб страница сега и да 3 минути да се најде на Најевтиниот билет за воз за вашето патување. Билетите може да се купат со користење на кредитни картички и банкарски плаќања во реално време и многу повеќе опции за Зачувај воз веб-страница.

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост на вашиот сајт, потоа кликнете овде: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Flongest-train-journeys-world%2F%3Flang%3Dmk - (Движете се надолу за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/ja_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / ja до / или ru / tr и на повеќе јазици.