Време на читање: 6 минути
(Последно освежено на: 16/09/2022)

Холандија е фантастична дестинација за одмор, нудејќи опуштена атмосфера, богата култура, и убава архитектура. 10 деновите на маршрутата за патување во Холандија е повеќе од доволна за да се истражат нејзините познати места и таа неверојатна патека. Значи, спакувајте удобни чевли, и бидете подготвени да возите многу велосипед, скитници, и истражување во најзелената земја во Европа.

ден 1 На вашето патување во Холандија – Амстердам

Доколку пристигнувате во Холандија со лет, најверојатно ќе пристигнете во Амстердам. Овој иконски европски град е почетна точка за секое патување во Холандија. Додека 2 деновите во Амстердам се далеку од доволно време за истражување на пазарите, канали, и шармантни населби, тоа е совршен почеток за а 10 дневен план за патување во Холандија.

Значи, одличен начин да уживате во кул вибрациите на Амстердам е да го започнете вашиот прв ден во Јордан и каналите, најстариот кварт на Амстердам. Со мали слатки кафулиња, локални бутици, и прекрасна холандска архитектура, оваа област е толку шармантна што ќе сакате да останете цел ден. Сепак, сè уште можете да се исцедите во посета на куќата на Ана Франк, музејот за лале и сирење, и посетете го вкусете ја познатата штрудла со јаболка во Винкл 43.

Иако може да звучи малку премногу, сите овие одлични места се на непосредна близина едно од друго, така ќе заштедите многу време и сепак ќе уживате во некои од најдобрите моменти на Амстердам.

Брисел до Амстердам возови

Лондон до Амстердам возови

Берлин во Амстердам возови

Париз до Амстердам возови

 

Viennese Coffee With Tiny Dessert

ден 2: Амстердам

Вториот ден во Амстердам треба да започне со посета на музеите’ област. Музејот на Ван Гог, Ријксмузеј, и музејот Моцо се наоѓаат околу истиот плоштад, што се нарекува и музејска станица на плоштадот на трамвајот во Амстердам. Moco е совршен за ентузијасти за модерна уметност, Ван Гог за љубителите на уметноста, и Rijksmuseum за оние кои сакаат да научат повеќе за холандската историја, културата, и уметност.

По завршувањето на уметничкиот дел од денот, може да се упатите кон пазарот Алберт Кујп за храна и шопинг. Овој уличен пазар нуди одличен избор на свежо овошје, локални јадења, сувенир, и секаков вид на шопинг. Пазарот Albert Cuyp е еден од главните моменти во Амстердам, затоа одвојте време за посета за време на вашиот 10 еднодневно патување во Холандија.

Бремен во Амстердам возови

Хановер во Амстердам возови

Bielefeld во Амстердам возови

Хамбург во Амстердам возови

 

Tulips Farmer's Market In Amsterdam

ден 3: Дневно патување до Волендам, Едам и Заансе Шанс

овие 3 шармантните села обично се дел од полудневното патување од Амстердам. Да се ​​доживее холандскиот начин на живот на село, патувањето до овие села е одличен начин да се помине 3то ден на 10-дневна маршрута за патување во Холандија. Можете да резервирате турнеја без да се грижите дали ќе стигнете до и од кое било од овие 3 села, и само седнете и се восхитувајте на погледите на зелените полиња, крави, и мали холандски куќички на патот.

Едам е познат по своите пазари за сирење, Волендам за каналите и старите куќи, и Zaanse Schans за ветерниците. Значи, за само неколку часа, ќе дознаете повеќе за холандската култура, животот, и историја, отколку да ги истражувате овие села сами со велосипед или изнајмен автомобил.

Брисел да Тилбург возови

Антверпен да Тилбург возови

Берлин во Тилбург возови

Париз во Тилбург возови

 

 

ден 4: Утрехт

Универзитетскиот град Утрехт е фантастична дестинација за еднодневно патување од Амстердам. Како и неговиот сосед, Утрехт нуди прекрасен поглед на каналот, па дури има и двокатни канали. во прилог, Утрехт е познат по својата културна сцена, за да можете да земете оброк од кој било од рестораните, најдете место во еден од шармантните канали и имајте незаборавно време седејќи и восхитувајќи се на атмосферата.

Патници на Gen Z ќе го засака овој град кој не може да се најде на патот и неговите млади вибрации. Најважно, Утрехт е лесно да се стигне од Амстердам со воз, па дури и директно од аеродромот Шипхол.

Брисел во Утрехт возови

Антверпен во Утрехт возови

Берлин во Утрехт возови

Париз во Утрехт возови

 

Holland Windmills

Пласман на патување во Холандија: Денови 5-6 Ротердам

Најмодерниот град во Холандија е само 40 неколку минути од Хаг. Зборува 2 деновите за истражување на Ротердам ќе ви дадат шанса да дознаете за помодерната страна на холандскиот живот и фантастичната архитектура. На вашиот прв ден во Ротердам, можете да земете велосипедска тура низ градот.

На вториот ден, може да се упатите кон историската страна на Ротердам, ветерниците во Киндердајк. Ако сте љубител на историјата, тогаш ќе ги најдете фасцинантни мелниците Киндердајк. Потоа можете да продолжите во поморскиот музеј за повеќе историски факти за подморниците.

Брисел во Ротердам возови

Антверпен, Ротердам возови

Берлин до Ротердам возови

Париз во Ротердам возови

 

10 Days Travel Itinerary Netherlands

ден 7: Полињата со лалиња (Само април-мај)

Прекрасните полиња со лалиња се единствената причина зошто некој патува Холандија за време на сезоната на лалиња. Полињата со лалиња се најубави на пролет во најголемата цветна градина во светот, градините Кеукенхоф. Билетите за Кеукенхоф обично се распродаваат неколку месеци однапред, но можете да се восхитувате на прекрасните полиња со лалиња во близина на Лисе или Лајден.

Покрај посетата на градините, можете да возите циклус, возење, и направете неколку застанувања за иконите слики на лалиња со ветерниците во позадина. Значи, ако цвеќињата се вашата страст, треба да земете барем 2 денови за уживање во чудесното полиња со лалиња во Холандија.

Брисел да возови Хаг

Антверпен на возови во Хаг

Берлин на возови во Хаг

Париз до возови Хаг

 

Tulip Tours In Holland

ден 8: Делфт

Delftware е еден од најубавите сувенири што треба да се вратат од Холандија. Делфт е местото каде што се прави прекрасната керамика, така што патувањето до Делфт ќе вклучи посета на Де Порселин Флес - последниот преостанат производител на Royal Dutch Delftware.

во прилог, Делфт има одлични цркви, историски музеи, и фантастични ботанички градини. Така, можете да изберете помеѓу учењето за културата и историјата до восхитувањето на одличното отворено што го нуди Делфт.

 

Delft Houses Architecture

ден 9: Тематски парк Ефтилинг

Тематскиот парк Ефтелинг е еден од европските 10 најдобри тематски паркови во Европа. Лесно да се стигне со воз од Амстердам, патувањето до Ефтелинг е прекрасно искуство за патниците од сите возрасти. Она што го издвојува овој тематски парк од сите други тематски паркови во Европа е неговата бајковита тема.. Браќата Грим и Андерсон, султански теписи, и магичните шуми се неколку од фасцинантните работи што ќе ги доживеете во Ефтелинг.

Брисел да Мастрихт возови

Антверпен Мастрихт возови

Келн со Мастрихт возови

Берлин во Мастрихт возови

 

10 Days The Netherlands Travel Itinerary

ден 10: Назад во Амстердам

Повеќето посетители на Амстердам обично го посветуваат својот последен ден на купувањето во последен момент на плоштадот Дам. Сепак, ако имате ноќен воз или лет, тогаш може да се притисне во посета на Амстердам Норд. Северно од Амстердам е потивко, со одличен парк каде што можете да возите велосипед, прекрасна црква претворена во ресторан, и локални кафулиња. Амстердам Норд е потценет, и ако сакате да го запознаете автентичниот Амстердам, планирајте да го поминете барем вашето последно утро во оваа област.

Дортмунд во Амстердам возови

Есен во Амстердам возови

Дизелдорф во Амстердам возови

Келн во Амстердам возови

 

Cycling In Amsterdam

 

Во крајна линија, патување во Холандија е незаборавно искуство. Во 10 денови, можете да ги посетите најубавите градови и да научите сè за холандската култура, архитектура, и сирење во неверојатната Холандија.

 

овде, во Зачувај воз, со задоволство ќе ви помогнеме да ја испланирате оваа 10-дневна маршрута за патување во Холандија со воз.

 

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост „10 Денови на патување во Холандија”На вашата страница? Можете да ги фотографирате нашите фотографии и текстот и да ни дадете признание со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука:

https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/mk/10-days-netherlands-itinerary/ – (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе ги најдете нашите најпопуларни линии за воз - https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml.
  • Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/es_routes_sitemap.xml, и може да ги смените / овите во / fr или / de и повеќе јазици.