Време на читање: 6 минути
(Последно освежено на: 13/11/2021)

Страсни патници знаат колку е важно да се има добар маршрутата. Со добар поглед на мапата, солидна план за превоз, и што е најважно, прекрасни активности - вие сте во собата за вашиот 10 дена патување во Швајцарија. И кога ќе патувате низ Европа, возот може да ве однесе речиси насекаде. Оние кои сакаат да истражуваат во Швајцарија треба да имаат план, бидејќи земјата е полна со воодушевувачки глетки. Ако ви треба помош или инспирација доаѓа со свој, ајде да ги разгледаме во 10 дена Швајцарија патување маршрутата:

 

ден 1 на Вашата 10 Дена Швајцарија патување маршрутата – Женева

Местото каде што започне своето патување ќе се разликуваат, но, исто така, го постави тонот за остатокот од вашиот престој. Повеќето патници препорачуваат започнување или во Женева и Цирих, бидејќи големите градови се транспорт центри. Што повеќе, можете да се обидете тој пат назад, ако сакате - она ​​што е важно е да се забавуваат!

Ако прво слетате во Женева, има мноштво на работи кои треба да се види на вашиот прв ден во Швајцарија. Ние препорачуваме обиколка на Стариот град и центарот на градот. дополнително, на Treille шеталиштето и седиштето на Обединетите нации се, исто така, одлично место.

Лион во Базел возови

Цирих до Базел возови

Париз до Базел возови

Луцерн Базел возови

 

ден 2 – Женевското Езеро

Lake Geneva

Почнувајќи во Женева ви нуди единствена можност да се држи околу езерото Женева малку подолго. На вториот ден во Швајцарија, тоа би било идеално да го посетат градот Montreux, сместена во близина на езерото.

Тоа е само на кратко возење со воз далеку од Женева, и тоа е вреди да се види. Што повеќе, оние кои ја сакаат средновековни замоци ќе бидат воодушевени од Chateau de Chillon, и љубителите на природата несомнено ќе уживаат во езерото.

Chur да Thusis возови

 

ден 3 – Зермат – Алпите, Швајцарија

Трошење на време во Швајцарија без да се види во природните убавини на Алпите ќе биде како да одат на гурмански ресторан и не нарачување храна. И не постои причина да го пропушти кога раните утрински воз може да ве однесе Зермат. Од таму, Вашата авантура во Алпите може да започне.

Има многу да се направи во Зермат ако времето е фино. Ние препорачуваме на 3-час Крстоносните околу пет езера, со почеток во Blauherd. Тоа е една убава Крстоносните и одличен начин да се започне вашиот Алпите Искуство.

Базел во Интерлакен Возови

Женева за Зермат возови

Берн да Зермат возови

Луцерн на Зермат возови

 

ден 4 – Зермат – Повторно на ден 4 На 10 Дена Швајцарија патување маршрутата

Можете да ги преземат вашиот четвртиот ден да се истражуваат Зермат целосно, бидејќи ова е еден од оние поставен Швајцарија планината градови. Има прекрасната река за да ја видите, и Матерхорн за да ја видите. Во случај да не сте поискусен турист, можете да ги искористат попладне за да ја видите Чарлс Kuonen висечки мост.

За тоа, ќе треба да се оди на Randa, каде Крстоносните до мостот започнува. Тоа е за 2 часа пешачење до мост. Тоа не е лесна патека за да се заврши, и самиот мост не е за оние со слабо срце. Сепак, види тоа е вредно за проблеми.

Цирих во Сент Мориц возови

Зермат во Сент Мориц возови

Базел во Берн возови

Возови од Базел до Сент Мориц

 

ден 5 – Матерхорн Глечер

Целосно да се доживее на Алпите, треба да ја искористам можноста да се добие на повисоки надморски височини. Зермат е одлична почетна точка за тоа, како што може лесно да се постигне и на Матерхорн Глечер рајот и Gornergrat од таму.

Таа ги зема некои лифтови да се достигне врвот на Матерхорн Глечер рајот или воз вози да Gornergrat. И двете овие ден патувања нудат фантастичен поглед на Алпите, и има некои истражување да се направи еднаш сте таму, премногу.

 

ден 6 – Шилторн Швајцарија

Schilthorn day 6 of 10 days Switzerland travel itinerary

На шестиот ден од Швајцарија маршрутата, тоа е време да се фати некои спектакуларни погледи од Шилторн. Фати жичарница Schilthorn од Murren и уживаат во сето она што има да понуди. Ротирачки ресторан, многу гледање платформи, па дури и Бонд Светската сите може да се најде тука.

Schilthorn е доволно за да се пополни целиот ден, но ако сте чувство авантуристички, проверете Lauterbrunnen како и. Тоа е пешачење низ прекрасна долина полна со мало село постојки и погледи на планински водопади.

Базел во Интерлакен Возови

Берн да Интерлакен Возови

Луцерн да Интерлакен Возови

Цирих Интерлакен Возови

 

ден 7 – Jungfrau регионот

ден 7 ќе биде совршен за продолжување на вашата посета на Jungfrau регионот и да ја задржите истражување на Алпите. Постојат некои популарни пешачки патеки може да се земе од Grindelwald. А жичарница може да ве однесе првата планинска, каде што можете да изберете една од многуте достапни пешачки патеки.

Еден од најпопуларните е несомнено Bachalpsee Езеро планинари, кој е кружен кој трае околу 2 часови. Сепак, на почетокот има многу други активности, така погрижете се да се запознаат со оваа област и.

Минхен во Цирих возови

Берлин во Цирих возови

Базел во Цирих возови

Виена, Цирих возови

 

ден 8 – Венген

На основа на вашиот осмиот ден од денот на 10 Дена Швајцарија Патување истражување може да биде Венген, мал планински град. Додека во областа, можете да истражуваат Mannlichen со преземање на жичарница до планината и пешачки патеки. Постојат некои интересно име оние, како што се на Кралскиот прошетка.

Панорама Трага од Mannlichen да Kleine Scheidegg е веројатно најсликовитите еден. Тој нуди ставови на долината подолу и три познати планини - во Jungfrau, Монч, и Ајгер. Од Kleine Scheidegg, земете воз назад во Венген.

Цирих Венген возови

Женева за Венген возови

Берн да Венген возови

Базел во Венген возови

 

ден 9 – Луцерн

Во близина на крајот на вашиот 10 Дена Швајцарија патување маршрутата, ќе сакате да бидете на вашиот пат назад во градовите. На 9-ти ден, ние препорачуваме посета на Луцерн, како што е совршен град за да се истражуваат на ногата. По сите пешачки, тоа се случува да се третираат да се шета на улици во потрага по место како Црквата на Свети. Леодегар, Музегмауер, и споменикот на лавот.

Луцерн има голема riverfront и многу убави знаменитости. Понатаму, тоа е голема станица на вашата посета на Цирих, каде што ќе се стави крај на вашиот посета.

Лион во Женева возови

Цирих, Женева возови

Париз во Женева возови

Луцерн во Женева возови

 

ден 10 – Цирих и нашиот последен ден од 10 Дена Швајцарија патување маршрутата

Вашиот краен ден треба да биде целосна една, и Цирих е идеално место за да го поминат во. Искористи го времето за да ја видите многу од нејзините историски место, како што се цркви на Grossmunster и Fraumunster.

Цирих, исто така, има свои познат шопинг-улица да понуди, така погрижете се да се купи нешто во Bahnhofstrasse. Прошетка низ стариот град и да уживаат во истражување пред да се враќаат дома.

Што и да одберете да се направи во Швајцарија, ви се случува да имаат време на твојот живот. Само не заборавајте да се планираат вашите активности, транспорт, и должината на престојот внимателно. Тоа ќе осигура дека вашите одмор е кавга-бесплатно и навистина релаксирачки, како што треба.

Базел во Цирих возови

Базел во Женева возови

Возови од Лион до Сент Мориц

Цирих Зермат возови

 

Швајцарија е убава земја секој патник треба да се доживее. подготвени за Дали сте 10 Дена патување во Швајцарија? Книга вашиот билети за воз сега и нека си бидат избришани од страна на убавината!

 

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост “10 Дена Швајцарија патување маршрутата” на вашиот сајт? можете да земете нашите слики и текст и само ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2F10-days-switzerland-itinerary%2F%3Flang%3Dmk– (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/de_routes_sitemap.xml и можете да го промените / де да / FR / или тоа и на повеќе јазици.