Време на читање: 4 минути
(Последно освежено на: 19/06/2020)

Постојат голем број на интересни и активни железнички станици во Шпанија. Ќе најдете голема брзина, средна далечина, регионалните, градските и хотел-воз патуваат низ целата земја. Од големите модерни станици за помалите опкружен со природата, овие се 10 од најфасцинантните железнички станици во Шпанија.

 

Барселона, Шпанија (Железничка станица Sants)

Оваа модерна станица е една од најпрометната железничка станица во Барселона. Тоа е главната железничка станица и за национални и меѓународни воз врски. Оваа станица е прилично голем и се наоѓа во центарот на градот. Се користи од страна на двете локалното население и туристи и ќе ви се поврзете со повеќето железнички станици низ Шпанија.

 

Мадрид (Железничка станица Puerta de Аточа)

Оваа станица е најголем во Мадрид и е околу за многу години. Тоа е убава станица и една од најпознатите Фасцинантен железничките Станици, каде што се сместени една убава тропски градина и желка светилиште во. На март 11, 2004, еден ден сега познат во Шпанија, 11-М, 191 лица загинаа во серија бомбашки напади. Тие се случија во четири воза и во оваа станица и во близина.

 

Фасцинантен станици воз во Шпанија, Мадрид

Севиља (Железничката станица Санта Justa)

Санта Justa е трет по најпрометните станица во Шпанија, со вкупно дванаесет платформи. Тоа е именуван по еден од омилените светци Севилја (сестра на Дедо Rufina). Зградата се наоѓа во источниот дел на центарот на градот Севилја. На чиста изработка и одличен дизајн се пример за модернизација планови на градот 1991.

 

Железничка станица Ronda

Ronda се вели дека е еден од најубавите градови во Шпанија. Овој шпански избор на Фасцинантен железнички станици е показател за ова, и, секако, мора да се види. Станицата е изградена уште во 1892, сепак, тоа е надграден и прекрасно се одржува во текот на годините. Станицата се уште има "англо" или колонијална Индија изглед иако. крошна од дрво реси е поддржан од ковано железо столбови опфаќа соседните платформа.

 

Железничка станица Puebla de Sanabria

Оваа станица се наоѓа во прекрасниот стар град на Замора. Таа е една од најпознатите железнички станици во Шпанија поради својата убавина што се должи на регионалните и традиционална архитектура, со чеша rooves, ashlar камења и голем централен лак упатство. Оваа станица е исто така познат за релевантноста го имаше на Рута де ла Плата како врска место.

 

Железничка станица Замора

Оваа станица се наоѓа во градот Замора во Кастилја и Леон и се смета за еден од најпознатите фасцинантен станици воз направен досега. Нејзината изградба треба да бидат сопрени во 1929 и конечно беше завршена во 1958. Таа има волшебна ренесансата инспирација со некои детали кои се потсетник на доцниот готски стил. Тоа навистина е земање здив.

 

Железничка станица Estación del Norte

Оваа железничка станица може да се најде во градот Сан Себастијан, една убава место и двете нудат неверојатен морето и планински. Оваа станица е атракција во себе како крошна покривање на платформи беше дизајниран од страна на Густав Ајфел, кој е истиот човек кој го дизајнираше Ајфеловата кула во Франција.

 

Железничка станица Canfranc Estación

Овој напуштен рецептот на Фасцинантен железнички станици може да се најде на границата меѓу Шпанија и Франција. Тоа беше отворен во 1928 и бил наречен "Титаник на планини."Тоа беше изграден за да ја зголемат трговската размена меѓу двете земји, но откако не се одржува и е напуштен од 1970. Станицата е паѓање на парчиња денес. Туристите се уште е во можност да ја видите големата сличност на тоа како што беше во својот ден. Повеќе шпански туристи ја посетија местото од 2013. Повеќе од бројот на луѓе кои некогаш сте посетиле станицата, а тоа беше отворен.

 

Железничка станица Естацио дел Норд

Ова е главната железничка станица во градот Валенсија. Таа била изградена во 1917 и стана симбол на современата европска архитектура. Тоа е една голема зграда со големиот часовник и орел скулптури во центарот, кои се некои од најрепрезентативните елементи на станицата денес. Ова рецептот на Фасцинантен железнички станици, исто така, се смета за изградба на културен интерес.

 

Железничка станица Algeciras

Оваа станица се наоѓа во горниот дел од Algeciras и на неколку километри од пристаништето поради историски услов што значеше тоа мора да биде надвор од опсегот на Гибралтар 100 тони топови. Овој воз се користи од страна на луѓе кои би сакале да ги посетите Рок на Гибралтар. Тоа беше прв пат се отвори во 1982 и се уште има старата школа изглед и чувство за тоа.

 

Иако постојат голем број од нив работат во Шпанија денес, овие се 10 од најфасцинантните железнички станици на Шпанија во посета на. Воз патуваат е голем дел од јавен превоз систем во земјата и тече непречено во одборот. Постојат голем број на прекрасен ден патувања како и преку ноќ авантури да се имаа со воз и тоа е во вредност од вашето време за да се направи употреба на железницата кога ќе посетите Шпанија.

 

Фасцинантен станици воз во Шпанија, VALENCIA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Најди ги најдобрите и најевтини билети во Европа Зачувај воз, Потребно е 3 минути сега да резервирате билет за воз за Зачувување на железничката. на повеќето фасцинантен железнички станици во Шпанија, Плаќаат со сите популарни начини на плаќање, вклучувајќи, кредитна картичка и Paypal.

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост на вашиот сајт, потоа кликнете овде: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2F10-fascinating-train-stations-spain%2F%3Flang%3Dmk - (Движете се надолу за да ја видите Вградување законик

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/es_routes_sitemap.xml и можете да го промените / es да / де / или тоа и на повеќе јазици.