Време на читање: 4 минути
(Последно освежено на: 30/10/2020)

Често трае од долгата сенка на нејзиниот поголем сосед Лондон, Лутон во Bedfordshire е скриен дијамант тоа е добро вреди да се посети.

Основана по фаќањето на округот од Саксонците во шестиот век, тоа почна животот како "Тун" (порамнување) кој се појавува на брегот на реката Леа. Брзо нанапред неколку векови, и "Леа Tun" беше средни пазар град на некои 800 жители, кои преживеале главно од земјоделство и трговија.

Овие денови, мајчин Lutonites и посетителите имаат многу атракции за да ги задржиме зафатен - вклучувајќи жариштата како разубави градини и фасцинантни историски артефакти на Центарот за откривање на Стоквуд и повлажните ридови, долини, и пешачки патеки на ридовите Бартон Природен резерват.

И тоа е исто така лесно место за да се добие околу и брилијантен основа за авантури подалеку - па со тоа на ум, тука се и пет практични транспорт хакове за Лутон патници.

 

  1. автобуски линии

автобус со себе носи многу придобивки - тоа е брзо, Погодно, и може да остави помалку јаглероден отпечаток отколку патување автомобил (но не повеќе од возови, патувањето со воз сè уште се смета за најеколошки превоз).

И во Лутон, тоа исто така, отвора неверојатни можности да се запознаат локалното население, со што веднаш ќе направи да се чувствувате многу повеќе дома.

информации автобуска рута Лутон Советот Вреди да се консултира пред вашето пристигнување во градот.

Амстердам во Лондон возови

Париз во Лондон возови

Берлин до Лондон возови

Брисел за Лондон возови

 

  1. велосипеди

Ако сте со седиште во Лутон за некое време, купување велосипед е брилијантна идеја.

Постојат голем број на рурални локации да се истражуваат во близина и на две тркала транспорт прави навигацијата игра центарот на градот детето.

Циклус кралот 56-66 Dunstable патот во Лутон, има широк спектар на велосипеди, вклучувајќи и електрични, тандеми, па дури и пени-фартинзи - дефинитивно ќе најдете нешто соодветно.

Лил во Лондон возови

Келн во Лондон возови

Лион во Лондон возови

Луксембург во Лондон возови

 

  1. возови

Можете лесно може да патуваат во Лутон во удобноста на воз од дестинации како Лондон, Бирмингем и пошироко, па затоа не не е изговор да го сметаат за вашиот следен семеен одмор.

Погледни ги веб-страница станица Лутон Националниот железничко и ќе најдете богатство на информации за да дојдеме до и од станица, објекти како што се тоалети, и пристап до мобилност.

Има дури и рака на сајтот да се обезбеди да добиете вашата лежишта - брилијантен.

Антверпен во Лондон возови

Хаг во Лондон возови

Бордо во Лондон возови

Женева во Лондон возови

 

  1. такси

Кога сте планира да го наслика Лутон црвено, резервација такси за да ве однесе помеѓу наводнување дупки е мудра идеја.

Ќе најдете голем број на опции тротоарот такси, но goluton.com е еден од најголемите оператори на градот и можете да заштедите пари со резервации однапред онлајн.

Друга одлична работа во врска со такси превозот е нема потреба од одреден возач - така целата твоја група можат да уживаат во освежувања цела ноќ.

Лондон до Брисел возови

Лондон до Париз возови

Лондон во Лион возови

Лондон до Амстердам возови

 

  1. аеродром Паркинг

Лутон аеродром е одличен Launchpad за летови до спектар на возбудливи дестинации - вклучувајќи Абердин, Малага, и Цирих - па сонцето, морето, па дури и снегот е на само краток скок.

Ако сте повеќе удобно возење до аеродромот, SkyParkSecure.com има Лутон аеродром паркинг тоа е безбеден и прифатлива.

Со вашето возење складира безбедно, можете да го исклучите авион чувство целосно смирен.

Следете ги овие пет удобен транспорт хакове и ќе направи најмногу од Лутон - можете да ни се заблагодарам подоцна!

Тоа е нашата листа! Споделете ги вашите сопствени совети за патување во Лутон со споделување на овој пост на блогот на Твитер.

 

Да го добиете најдоброто за паркирање во Лондон употреба SkyParkSecure, но да го добиете најдоброто билети за Лондон, употреба Зачувај воз.

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост на вашиот сајт, можете да земете нашите слики и текст и само ни даде кредит со линк до овој блог пост, или кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2F5-handy-transport-hacks-for-luton-travellers%2F%3Flang%3Dmk- (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/zh-CN_routes_sitemap.xml и можете да го промените / zh-cn да / FR / или tr и на повеќе јазици.