Време на читање: 3 минути
(Последно освежено на: 12/11/2021)

Воз патувања во Италија нудат не само удобност, но некои импресивни погледи. Еден од најдобрите работи во врска со преземање на воз во Италија е можност да се погледне на убава глетка како што патуваат од едно до друго место. Во некои делови на Италија, постојат сценско железнички линии, кои се повеќе од само начини на транспорт. Овие сценско возови ќе се однесуваме кон вас крајбрежни пати, драматични планински предели, пенливи езера и многу повеќе. Еве ги 5 најживописните патувања со воз во Италија.

 

Дозволете ни да ја отворите листата на 5 најсликовитите воз патувања во Италија со – Леванто до Ла Специја – Пет земји

Железнички линии кои ги следат драматични крајбрежје на Италија се меѓу најпознатите пријатно. На Cinque Terre железничката им служи на петте села на италијанската ривиера во регионот на драматичен начин. Опуштете се зад панорамски прозорци и натопете прекрасни планини, тиркизно море, пасторален лозја, и маслинови градини. Земете воз меѓу Levanto и Ла Специја за една кратка, но прекрасна живописна патување. Откако сте достигнавме дестинација, тогаш може да поминат ден пешачење на неверојатни село.

Фиренца во Levanto возови

Фиренца во Ла Специја возови

Рим во Ла Специја возови

Ла Специја да Levanto возови

 

 

Погледнете го овој пост на Instagram

 

Пост споделен од Cinque Terre Италија (@cinqueterre_love)

Неапол да Соренто

Патувајте од Неапол до Соренто и поминете низ археолошките места Херкуланеум и Помпеја. Ова чудесно патување овозможува поглед на Везув и Неаполскиот залив на патот. Ова возење со воз е секако едно од најпрекрасните патувања со воз во Италија.

Милан во Неапол возови

Фиренца во Неапол возови

Бари во Неапол возови

Рим до Неапол возови

 

 

Римини за Катанија – заедно со источниот брег на Италија

Најдобар начин да се патува од Северна Италија до јужна Италија е долу на источниот брег со воз. Линијата тече паралелно со брегот за цела шест часа на неверојатна глетка. Со почеток во Римини, го дофати со седиште свртено нанапред и се на пикник со вас за прекрасен патување! На пат до Катанија, возот преминува лимон градини и лава, со запира на некои интересни станици во текот на патувањето.

Месина на Катанија возови

Сиракуза на Катанија возови

Таормина на Катанија возови

Палермо во Катанија возови

 

Венеција во Фиренца – 5 најживописните патувања со воз во Италија

Откријте двајца познати градови на Италија со прекрасен патување со воз во-помеѓу. На патувањето од Венеција до Фиренца ќе ве однесе заедно одзема здивот сценографијата и шармантно градови. Ова патување е долга само два часа, но е навистина збогатување искуство. Не постои подобар начин да патуваат помеѓу двата града.

Римини за возови во Фиренца

Рим на возови во Фиренца

Милан на возови во Фиренца

Венеција до возови во Фиренца

 

Милано до Болзано е нашиот последен избор за 5 сценската воз патувања во Италија

Искуство со прекрасен воз возење од Милан во Болзано. земајќи вас од модата главен град на светот на грапав и драматична рок планините кои го сочинуваат италијанските Алпи. Види Италија стари градови, прекрасен село и најубавите и фотографирани планини во Европа. Внесување Болзано е како напуштање Италија и влегуваат во Германија, овој мал град е германски во изгледот, бидејќи тоа е дел од Австрија пред Првата светска војна. овој живописен патување со воз е магична!

Тренто во Болзано возови

Милан во Болзано возови

Болоња во Болзано возови

Венеција во Болзано возови

 

Размислува за преземање на воз за вашиот омилен европски град? Да одиме во нашиот веб-сајт Saveatrain.com да ги проверите сите наши ексклузивни цени и да започнете да ја планирате вашата следна авантура!

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост на вашата страница, потоа кликнете овде: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2F5-most-scenic-train-journeys-in-italy-save-a-train-blog%2F%3Flang%3Dmk – (Движете се надолу за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/es_routes_sitemap.xml и можете да го промените / es да го / или / nl и на повеќе јазици.