Време на читање: 7 минути
(Последно освежено на: 29/07/2022)

Тајни рецепти, восхитувачки вкусови, и многу алкохолизиран, светскиот најдобрите барови а клубовите им служат на овие 10 мора да пробате алкохолни пијалоци. Од Кина до Европа, некои од 10 алкохолни пијалоци за да се пробаат низ целиот свет се стари неколку стотици години. сепак, тие се толку популарни, и фаќање пијалок или 2, на вашиот одмор е искуство кое не смеете да го пропуштите.

 

1. Алкохолни пијалоци за да пробате низ целиот свет: Аперол Шприц Италија

Коктел базиран на вино, Аперол Сприц е вкусен и неговите состојки ќе бидат вкусни во вистинската количина пред да пристигнат главните курсеви. Сприц е класичен популарен аперитив во Северна Италија, прво потекнува од Венеција. Сприц е мешавина од Кампари, прозеко, и сода вода, на мраз, затоа е идеален за освежување на вашиот градски одмор.

Најверојатно ќе го видите пијалокот со портокалово-црвеникава боја во високи чаши за вино, на речиси секоја трпезариска маса во Италија. Аперол сприц е освежувачки и совршен за медитеранските топли летни денови, затоа едноставно мора да го пробате овој алкохолен пијалок кога вечерате во Италија.

Милан до Венеција со воз

Фиренца до Венеција со воз

Болоња до Венеција со воз

Тревизо до Венеција со воз

 

Aperol Spritz capture In Italy

 

2. Абсинт Франција

Откако беше забранет за 100 години во Франција, Зелената самовила повторно добива популарност. Овој зелен алкохолен пијалок беше омилен меѓу париските писатели и уметници во 19-20ти век, претежно во Монмартр. Абсинтот е еден од 10 најсилните алкохолни пијалоци што треба да ги пробате низ целиот свет.

Денеска, може да имате истрел од абсинт, но само шут бидејќи овој пијалок е многу јак, во многу барови во Париз. La Fee Verte, Лулу Вајт, Кафуле L’Absinthe, се неколку од најдобрите места каде што можете да го пробате најсилниот алкохолен пијалок во светот. Сепак, основните состојки што ќе ги вкусите во секоја форма на абсинт се анасон, цвеќиња од пелин, и сладок анасон.

Амстердам до Париз со воз

Лондон до Париз со воз

Ротердам до Париз со воз

Брисел до Париз со воз

 

Absinthe on fire In France

 

3. Сангриа Шпанија

Веројатно не сте знаеле дека „Сангриа“ потекнува од зборот „Сангре“, крв, на шпански. Нема што да се грижите за состојките на овој алкохолен пијалок, ова посебно име алудира само на силната црвена боја. Нема ништо подобро од чаша Сангриа попладне со јадење Паела.

Римјаните биле првите што ја создале Сангриа од грозје во средниот век. Пијалокот од грозје стана познат алкохолен пијалок по малку алкохол за да ги оддалечи бактериите. Традиционалната сангрија е направена од грозје Темпранило, расте во регионот Риоха, Шпанија. Сепак, можете да го пробате овој вкусен алкохолен пијалок насекаде во Шпанија и Португалија.

Неколку препорачани места со најдобрата Сангриа во Барселона: кава и црвена Сангриа во Аркано, лубеница со Сангрија во билети.

 

Sangria & Watermelon In Spain

 

4. Inин Англија

Firstинот за првпат пристигна во Британија од Холандија во 18 век. Причината е Gин е направен од диви бобинки, така inин е пијалок базиран на бобинки измешан со сода, вода, а понекогаш и засладувач. Gинот беше првиот пијалок што ги собра жените и мажите заедно во пабовите низ Англија. Причината е високото ниво на алкохол, исчезнување на сите инхибиции.

Денеска, Gин се меша со разни состојки: нане, парчиња лимон на скара, пипер, и сочно црвено-портокалово. Бидејќи inин е многу алкохоличар, ќе се напиете побрзо од брзината на светлината. Така, секогаш е препорачливо да присуствувате на барови во група. На овој начин вие сте безбедни од еден голема измама за патувања за да се избегне низ целиот свет, како пријателскиот локален маскиран.

Амстердам до Лондон со воз

Париз до Лондон со воз

Берлин до Лондон со воз

Брисел до Лондон со воз

 

Pouring Gin at a bar

 

5. Бечеровка Чешка

Иконскиот алкохол на Чешка е пиво. Пивото е поевтино од водата во Чешка, а не многумина знаат дека алкохолниот пијалок што мора да се проба е Бечеровска. Тоа е точно, високо алкохолниот пијалок Бечеровска е најпопуларен во зима. Овој пијалок се состои од повеќе од 20 видови билки, Со вкус на цимет, се меша со сок од круша или ананас. Ова се должи на силниот медицински вкус, и секако на 38% алкохол.

Најдоброто место за пробување на Бечеровска е во барот Бехер. Овој кул бар е именуван по Јозеф Витус Бехер, кој го трансформираше алкохолот од дигестивен лек, во горчливиот алкохол што е денес, Назад во 1807.

Нирнберг до Прага со воз

Минхен до Прага со воз

Берлин до Прага со воз

Виена до Прага со воз

 

 

6. Купот Пимм Обединетото Кралство

Посетувајте го годишното цветно шоу на Вимблдон или Челзи на вашиот англиски одмор? Веројатно ќе пиете повеќе од 1 чаша Пимм. Пимс е крајниот летен пијалок во летните настани во Англија, слатко, ледено, и се служи со овошје, совршено за жешките летни денови.

Сепак, немојте да го мешате овој овошен пијалок како само убав удар, бидејќи всушност содржи 25% алкохол. во прилог, Пиммите се базираат на џин, што го зголемува нивото на алкохол, па можеби нема ни да забележите како 1-2 пијалоците ве прават повеќе од луто во најголемите летни британски настани.

 

Pimm’s Cup In United Kingdom

 

7. Алкохолни пијалоци за да пробате ширум светот во зима: Глухвајн

Божиќното време е едно од најдобрите времиња за патување во Европа, и Божиќ пазари се најневеројатната атракција. Глухвајн е неверојатно варено вино, и можете да го вкусите на божиќните пазари во Германија, Австрија, и Швајцарија, само следете ги среќните толпи.

За разлика од црвеното вино, Глухвајн е послатка, се меша со цитрус, зачини, и цимет. во прилог, ќе го купите топло, така ќе ви овозможи слатка и утешна пауза од шетање наоколу во студената европска зима. За разлика од пијалоците за ладно време, Шнапс е убава алтернатива за алкохолни пијалоци со вкус што треба да ги пробате кога сте во Европа.

Дизелдорф до Минхен со воз

Дрезден до Минхен со воз

Нирнберг до Минхен со воз

Бон до Минхен со воз

 

Alcohol Drinks To Try Worldwide In Winter: Gluhwein night In Germany

 

8. Алкохолни пијалоци што треба да се пробаат во Кина: Алкохол Маотаи

Националниот кинески алкохол Маотаи се произведува во провинцијата Гуиџоу. Маотаи за првпат е произведен за време на династијата Минг во 16 век. Овој алкохолен кинески пијалок што мора да се проба е направен од жито во процес што трае неколку години додека оваа смеса за да може алкохолот да дише правилно.

Значи, ако сте патување во Кина, тогаш дефинитивно пробајте го овој уникатен пијалок Маотами. Најдобро е да го вкусите 20-25 степени температура, во специјално стакло во форма на лале. Ова ќе ви овозможи да ги вкусите богатите и концентрирани ароми на овој кинески алкохол со вкус на соја сос.

 

Alcohol Drinks To Try In China: Fancy Maotai Liquor

 

9. Грапа Италија

Можете да го вкусите овој вкусен бункер – ракијата од грозје е популарна во Северна Италија, Швајцарија, и Сан Марино. Додека пиете Аперол на ручек, грапа е пијалок после вечера, да помогне во варењето на тешките тестенини или оброци за пица. Затоа, за разлика од класичното вино, ќе пиете во високи чаши за вино, грапа ќе дојде во мали чаши од 1-2 унци.

во прилог, можете да ја пробате Грапа заедно со кратко еспресо, па дури и вкусете го помешано во коктели, Како и да е, ќе уживате да го пробате овој познат италијански алкохолен пијалок, и треба да го прикачите на вашата храна и пијалоци што мора да ги пробате во Италија.

Милан до Рим со воз

Фиренца до Рим со воз

Венеција до Рим со воз

Неапол до Рим со воз

 

Grappa by the river In Italy

 

10. Јеневер Белгија

Најстарите пијалоци во Европа, Eneеневер е потеклото на ин. Сепак, денес овие два пијалока се два многу различни алкохолни пијалоци. Кога сте во Белгија, можете да го пробате стариот и младиот Geneеневер, на младиот ген како аперитив, додека стариот Ген после-вечера како дигестивен.

Eneеневер е духот на Белгија повеќе од 500 години. Многумина патуваат во Белгија со цел да го вкусат најдоброто белгиско пиво. сепак, Eneеневер е традиционален алкохолен пијалок во Белгија. Доколку сакате да ја понесете белгиската Џеневер како сувенир, побарајте шише направено од глина, иконските рачно изработени бокали што го чуваат овој неверојатен пијалок.

Луксембург до Брисел со воз

Антверпен до Брисел со воз

Амстердам до Брисел со воз

Париз до Брисел со воз

 

Jenever In Belgium

 

овде, во Зачувај воз, ние ќе бидеме среќни да ви помогнеме да го планирате вашиот одмор низ целиот свет. Најдобрите барови, пабови, и места за да ги пробате овие 10 алкохолни пијалоци низ целиот свет се патуваат со воз далеку.

 

 

Дали сакате да го вметнете нашиот блог пост „10 алкохолни пијалоци за да пробате низ целиот свет“ на вашата страница? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fmk%2Falcohol-drinks-worldwide%2F– (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе ги најдете нашите најпопуларни линии за воз - https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml.
  • Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/ru_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / ru во / fr или / и повеќе јазици.