Време на читање: 8 минути
(Последно освежено на: 29/06/2021)

Низ сибирската тајга, нај античкото езеро Бајкал, дива Камчатка до Москва, овие 12 неверојатни места за посета во Русија ќе ви го одземат здивот. Само изберете го вашиот начин на патување, спакувајте топли нараквици или мантил за слабо време, и следете не во Русија.

 

1. Планини Алтај

Помеѓу Русија, Монголија, Кина, и регионот Казахстан Алтај е дом на 700 езера, шуми, и највисокиот сибирски врв на планината Белушка, на 4506 m. Алтај е едвај населен, така ќе го најдете недопрен од модерната цивилизација, и само најдивата природа и дивиот свет ќе ве поздрават.

во прилог, ако сте авантуристички патник, потоа патување до која било од 1499 глечерите во Алтај ќе ве воодушеват. Згора на тоа, рафтинг во најголемите реки Катун и Бија е епско искуство. Од друга страна, сафари со диви животни може да биде порелаксирачка опција. Може да добиете ретка шанса да се сретнете со снежниот леопард, коски, рис, и повеќе од 300 видови птици. Нема сомневање дека, Алтај е еден од најдобрите дестинации за диви животни во Европа и неверојатно место за посета во Русија.

 

Сценските планини Алтај во Русија

 

2. Казан

Казан е архитектонско небо во Република Татарстан, западна Русија. Центарот на татарскиот свет се наоѓа на бреговите на Волга, и реките Казанка, и се смета за петти по големина град во Русија.

Како што споменавме погоре, архитектурата на главните места во Казан ќе го привлече погледот со своите бели и сини бои и дизајн. на пример, Казањски Кремlin, светско наследство, Џамија Кул Шариф, Катедрала Водици, се само неколку од местата што би можеле да ги посетите за да дознаете повеќе за татарската култура.

 

Казан Русија Поглед

 

3. Неверојатни места за посета во Русија: Бајкалското Езеро

Најстарото езеро во историјата на светот, Бајкалското езеро е формирано 25 пред милиони години. Неговата ледена и огромна површина го прави Бајкалското езеро зимска атракција во Сибир, и во лето, можете да скокнете во најчистите води во Европа, или истражете го најреткиот див свет во светот.

Крстарење, воодушевувајќи се од патеката Бајкал пеш, или правење скара на брегот на најневеројатното езеро во Русија, ќе имате авантура која ќе ви го одвлече умот. Боровите дрвја наоколу, Тајгата и дивината се а патување со воз од најблискиот град Иркутск, друго фасцинантно место за посета во Русија. Да се ​​надополни сето тоа, вашата авантура во Бајкал може да ја започнете од Кина или Русија, преку транссибирскиот воз, лето или зима.

 

Замрзнати неверојатни места за посета во Русија: Бајкалското Езеро

 

4. Санкт Петербург

Градот Царци и легендарните палати, Санкт Петербург инспирирал поети и писатели. Ако не сте биле во Санкт Петербург, не сте ја виделе Русија, бидејќи овој град е една од најпознатите и најимпресивните икони во Русија.

Ермитаж, Кетрин Палас, зимската палата, и градините Петерхоф, само го одзема здивот. Секој чекор што ќе го направите ќе ве приближи до руска бајка и ќе ве маѓепса. Историјата и архитектурата на Санкт Петербург го прават тоа задолжително место за посета во Русија и секако една од врвните 12 најневеројатни места во Русија.

 

Neva River in Saint Petersburg Is one of Russia's Amazing Places to Visit

 

5. Камчатка

Диви, огромна, прекрасна, и изненадувачки, Камчатка ве чека скоро на крајот на светот. Полуостровот Камчатка е на крајниот исток од Русија, дом на скоро 300 вулкани, повеќето се активни, и најсјајните погледи на Тихиот океан и руската пустина. Многу малку знаат за чудата на Камчатка, така Камчатка е убедливо најневеројатното и најнеобичното место за посета во Русија.

Willе видите дека не е толку лесно да се достигнат чудата на Камчатка, поради неговата оддалечена локација. Сепак, кога ќе го направите тоа, ќе ве изненади примарната природа, природни чуда: на топли извори, реки, живиот свет, и секако вулкани. А експедиција на вулкани е една од најекстремните и највозбудливите работи што треба да се направат во Камчатка. на пример, Кlyучевскаја Сопка е највисокиот врв и активен вулкан, посакувана дестинација за многу патници во Камчатка.

 

 

6. Неверојатни места за посета во Русија: Сочи

На бреговите на Црното Море, опкружен со зелени планини и одморалишта, Сочи е крајната дестинација за летување во Русија. Сочи е толку популарен што градот привлекува 4 милиони луѓе секоја година, за нивните летен одмор крај морето.

Во прилог на сончање, Арборетумот во Сочи, или мала Италија, е совршен за панорамски поглед на Црното Море и Сочи, и лутајќи по градините воодушевувајќи се од пауните.

Да заклучи, нема подобро место за релаксирачки одмор, во стил на Русија, Русија отколку во Сочи. Затоа, не е изненадувачки што можете да патувате во Сочи од Москва и која било точка во Русија, како и од Централна Азија и Источна Европа, со воз.

 

панорамски поглед на морето на Сочи

 

7. Велики Новгород

Велики Новгород има почесно место кај нас 12 најневеројатни места за посета во Русија. Може да кажете дека големиот Новогрод е местото каде Русија се претвори во одлична земја денес. Назад во 9-ти век, Велики Новогрод беше местото каде што беше принцот Рурик, во 862 ја најави модерната руска држава и го направи Новогрод центар на трговија, демократија, и писменост меѓу Русија и Балканот.

така, ако сте во руската историја, Велики Новогрод треба да биде на вашата листа на кофи. Тврдината Новогрод Кремlin, Катедралата Св. Софија се само 2 на страниците што мора да ги видите во Велики Новогрод и кои ќе ве воодушеват. Застанат за 800 години, само помислете на приказните и настаните што се случија овде.

 

Мостот во Велики Новгород Русија

 

8. Неверојатни места за посета во Русија: Остров Олхон

Бајкалското Езеро е толку големо, дека мораше да додадеме уште едно неверојатно место што треба да се посети кога се наоѓа во Русија. Островот Олхон е најголемиот остров во Бајкалското Езеро, по големина слична на градот Newујорк. Островот е дом за размислување шуми, карпест предел, и само 150000 жители, за разлика од Newујорк.

Сепак, Островот Олхон е популарна точка за патниците до Бајкалското Езеро. Ова значи дека во текот на летото можете да дојдете да пливате во чистата чиста езерска вода и да се нурнете во најдлабокото езеро во светот. Во зима, од друга страна, може да дојдете да му се восхитувате на најстарото езеро во светот, во нејзината зимска облека, замрзнат и убав во бело.

Островот е траект далеку од Сакујуурта и се верува дека е од луѓето од Бурјат 1 од пет глобални пола на шаманската енергија. Всушност, можете да ги најдете карпите шаман во центарот на островот.

 

Неверојатното место на островот Олхон, Русија

 

9. Иркутск

Ако сте на вашето транссибирско патување, тогаш најверојатно ќе застанете во Иркутск, неофицијалната престолнина на Источен Сибир. 19руски цркви од век, куќи од дрвена кафеава и сина боја, Сибирска тајга, Иркутск е прекрасен историски град.

Згора на тоа, Иркутск некогаш беше место на прогонство на многу руски благородници и интелектуалци во Сибир, ако владејачката влада одлучи дека одат против моќта. така, Иркутск и сибирска тајга содржат многу руски поетски дела и литература. сепак, денес Иркутск е прекрасен град: блок 13 на дрвени куќи од 18 век, црквата Спасител, и галеријата Бронштејн се неколку од местата што треба да ги посетите.

 

Стара куќа во Иркутск Русија

 

10. Неверојатни места за посета во Русија: Столби природен резерват

На бреговите на реката Јенисеј, Природниот резерват Столби се наоѓа јужно од градот Краснојарск. Резервата не паѓа во убавина од врв 5 најубавите природни резервати во Европа. По долго патување со транссибирскиот воз низ Русија, ќе откриете дека лутањето околу резерватот го подигнува вашиот дух ги буди заспаното тело и душа.

Столби има 5 главни колоризирани патеки, па нема да се изгубите во многуте мали шумски патеки. Откако ќе стигнете длабоко во шумата, ќе го откриете потеклото на името на резерватот. Има 100 столби - карпести столбови од камен, impressive and tall clusters of stolby amidst the trees.

Посета на овој прекрасен парк за природа е да уживате во најдоброто од мајчината природа. Нема ништо како мирисот и погледите на руските шуми, во лето или зима. Сепак, ако планирате зимско патување, брз потсетник да носите многу слоеви, бидејќи Сибир станува многу ладен и снежен.

 

Неверојатни места за посета во Русија: Столби природен резерват

 

11. Москва

Шарен арбат, Кремlin и Црвениот плоштад, St. Катедрала Василиј, и реката Москва, функција во секоја разгледница, слика, и парче за Москва. Сепак, само додека не стапнете на овие прекрасни места, дека навистина ја цените нивната величина и убавина. Нема прашање за убавиот шарм на Москва. така, не е изненадувачки што главниот град е еден од 12 најневеројатни места за посета во Русија.

Додека Москва го одзема здивот, подземниот град на метро станиците е подеднакво прекрасен. Град обиколка во подземјето на Москва е една од најдобрите работи што треба да се направат во Москва. тука, ќе добиете тони информации за уметноста, дизајн, и историја на секоја станица, како и градот, од локалното население.

 

Ноќно време на Црвениот плоштад во Москва

 

12. Неверојатни места за посета во Русија: Островот Кижи

Дрвени цркви, октогонална саат-кула целосно од дрво, ја сочинуваат единствената Кижи Погост. Овој извонреден комплекс на дрвени конструкции го изработиле столари, на еден од островите во езерото Онега. Beе бидете изненадени кога ќе дознаете дека овој тип на модели бил популарен во античко време. Овие дрвени простори биле популарни парохиски простори во 16 век, а можеби и порано.

Додека црквите не се ретка глетка во Русија, дрвени цркви се. Островот Кижи е прекрасен пример за руски занаетчии. Островот Кижи е а Светско наследство на УНЕСКО, и едно од светските чуда, како целиот комплекс, величествено се вклопува во природниот пејзаж.

 

Дрвени цркви на островот Кижи

 

овде, во Зачувај воз, ние ќе бидеме среќни да ви помогнеме да планирате незаборавно патување до овие 12 неверојатни места во Русија со воз.

 

 

Дали сакате да го вметнете нашиот пост на блогот „ 12 Неверојатни места за посета во Русија “на вашата страница? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fmk%2Famazing-places-visit-russia%2F - (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе ги најдете нашите најпопуларни линии за воз - https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml.
  • Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/ru_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / ru да / FR / или де и на повеќе јазици.