Време на читање: 4 минути
(Последно освежено на: 30/04/2021)

Со некои од најбрзите возови и повеќето во Европа сценско правци, Патување од најубавите езера во Северна Италија со воз е економичен, удобно, и директен, нудејќи увид во локалниот живот, често со голема пати фрлени во зделка.

Со малку такт планирање на трасата и флексибилен распоред, можете многу лесно може да го состави мозаикот за маршрутата која ќе го направи патувањето само како импресивен како дестинација.

 

Во посета на Северна Италија

Како и повеќето земји, Италија има свој север-југ со Северна Италијанците се пофали дека тие формираат економски 'рбетот на земјата и индустриски центар.

Од очила за модата на храна, северните региони на Италија сметка за над 50% на италијанската економија ... и покрај тоа што содржи помалку од половина од населението на земјата!

На 8 региони се:

  1. долина Аоста
  2. Пиемонт
  3. Лигурија
  4. Ломбардија
  5. Емилија Ромања
  6. Венето
  7. Фриули Венеција Џулија
  8. Трентино-Алто Адидже / Sudtirol

Снаоѓање низ Битола

Благодарение на два планински масиви, пет слатководни езера, ридови, и суета пристаништата, има многу разновидност во Северна Италија, дури и во кратки растојанија. Неделата на скијање можете да ја започнете во Доломитите, Лазе околу во езерото Комо и се стави крај на патување гозбите за морска храна во Пет земји!

Оние кои преферираат мода и храна нема да бидете разочарани или. Црвени покриви градови како Болоња се affectionately смета Италија градот гастрономски уживање додека Парма периферијата се производители од светска класа на пршута и пармезан.

потоа, секако, има два познати града на Милано и Венеција да се открие во северниот дел на Италија! Верувај ми, кога велам, секој посетител ќе се најде нешто да се сака тука.

За најголем флексибилност, ти би требало изнајмување на автомобили при патување да ја видите различни езера во Северна Италија. Ако сакате да се потпираат на јавниот транспорт, тоа е дефинитивно doable.

 

Езера во Северна Италија – езерото Комо

Lake como is so amazing

Спомнете езерото Комо на никого и шансите се, нивните очи ќе светне и ќе си речат "Џорџ Клуни!"

езерото Комо, исто така познато како Ларио, е трет по големина од езерата во Северна Италија, со максимална длабочина од околу 410 метри (448 дворови), Исто така е еден од најдлабоките езера во Европа.

брз Факт: Дали знаеше, нејзините карактеристична форма, потсетува на превртен Y, Резултатите од топењето на глечерите во комбинација со ерозивни акција на древната река Ада. Ова доведе до формирање на две јужни гранки, во средината на кои постои светот популарна Белаџо.

Се наоѓа во подножјето на Алпите, Езерото Комо нуди една од најпознатите живописен критичен во светот. Ако ви се случува да ја посетите на италијански езера, ќе бидат изненадени да научат за многу нешта да се направи во езерото Комо покрај славна личност Анѓелковиќ!

 

Јас сум на брод!

I am on a boat

 

Покрај фактот дека доаѓањето до Северна Италија со воз е прилично очекувано, ние ќе признаам hitching возење на брод е прилично кул исто така. Особено ако сакате да се Искуство Езерото Комо особено во своите најдобри.

Без разлика дали сте во посета на езерото Комо за еден ден или престојуваат подолго, Скокни на одборот на брод, се релаксираат и да го достигне вашиот омилен град: Белаџо, Варена, Што, или можеби една од историски вили на брегот на езерото.

Милан до езерото Комо возови

Торино на езерото Комо возови

Падова на езерото Комо возови

Венеција до езерото Комо возови

 

 

езерото Гарда

Lake Garda is among Lakes in Northern Italy

 

Езерото Гарда е еден од најголемите езера во Северна Италија и најголемите во глацијално езеро на Италија пет езера, преку глава од страна на Алпите на северот. Северно од Верона, Езерото Гарда е најстариот семејство – и вода спортски ориентирани Италија езера. Тоа е исто така најголемото езеро во Италија, достигнувајќи од стрмните алпски подножјето на северниот раб на долината Po.

На јужниот брег е наредени со плажи и поддржан од ниските ридови. Додека во северниот дел, планините и чиста карпи маргиналните езерото, особено по должината на западна на брегот. Нејзините теренот дава на езерото широка разновидност, широк спектар на атракции за спортски-љуби-сè туристи. Од постојан ветрови за едрење и сурфање на ветер на планините за качување, рапелирање, и планински велосипедизам, сите со поглед на езерото.

Уште подобра вест. локација на езерото Гарда дава целогодишна умерена клима каде маслинки и лимони расте и на север од нивната вообичаена опсег. Совршен за некои попладне G&Т! Додади долга песочна плажи и спојката на градови со поглед на езерото шеталишта. Вие имаат себе си совршен одмор дестинација!

Тренто до езерото Гарда Peschiera возови

Болзано Bozen до езерото Гарда Peschiera возови

Болоња во езерото Гарда Peschiera возови

Венеција до езерото Гарда Peschiera возови

 

Па, како да се чувствувам како прави случува да се види некои езера во Северна Италија? Сакате да заштедите време и пари додека Патување до Северна Италија со воз? Книга вашиот билети користење Зачувај воз во минути, без скриени трошоци!

 

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост на вашата страница, можете да земете нашите слики и текст и само ни даде кредит со линк до овој блог пост, или кликнете тука: https://вгради.ly/code?URL=https://www.saveatrain.com/blog/beautiful-lakes-northern-italy/– (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/ja_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / ja да / неа или / tr и на повеќе јазици.