Време на читање: 6 минути
(Последно освежено на: 20/08/2022)

Европа е полна со богата историја и разновидност. Всушност, без разлика каде и да одите, најверојатно ќе видите остатоците на минатото цивилизации. Понекогаш, овие локации се ненаселени урнатините. Од друга страна, овие локации можат да бидат места кои имаат преживеа тестот на времето, и да се интегрираат во современиот свет. Зачувај воз ќе ве однесе на патување на 10 најубавите средновековни градови во Европа. Подгответе се да видите прекрасни градови кои ги спојуваат историјата и модерниот живот со елементи кои датираат од средновековниот период.

 

1. Најубавата средновековниот град во Европа – Делфт, Холандија

Ако сте во потрага за еден град кој ги опфаќа средновековен се чувствуваат во современиот свет, не гледам подалеку од Делфт. Делфт може да ѕвони на камбана за секој кој ужива во уметноста, бидејќи тоа е тесно поврзано со Холандски сликар слика од Вермер. Всушност, ако некогаш ја посетите градот, ќе се чувствувате како да сте во сликарството себе. Сеуште можете да се чувствуваат суштината на сликата додека шетаат низ град. Кога станува збор за средновековна згради, има градско собрание во ренесансен стил и средновековна црква со импресивна кула наклонета. За разлика од значителното средновековна архитектура која ќе ви amaze, Delft, исто така, има безброј канали кои може да се оди низ градот и да се направи единствен амбиент.

Брисел до Амстердам возови

Лондон до Амстердам возови

Берлин во Амстердам возови

Париз до Амстердам возови

 

Delft The Netherlands is a Beautiful Medieval Town

 

2. Халштат, Австрија

Халштат може да изгледа познати за луѓето што ги следат живописен туристички дестинации на Instagram. Постојат бројни прекрасните фотографии од областа, и откако ќе го посетите градот, ќе знаеш зошто. Земајќи лоша слика ќе бара многу напор поради фантастична водата во градот има, која е неверојатен поглед. Исто така, целиот изгледаат и се чувствуваат на градот ќе ве остави во страв. Целата место има Барок чувствуваат за него, и тоа е толку импресивен дека тоа се смета за Светското наследство на УНЕСКО сајт. Искуство средновековниот се чувствуваат на Hallstatt на вашата следна патување во Австрија.

Минхен во Hallstatt возови

Инсбрук до Hallstatt возови

Пасау да Hallstatt возови

Rosenheim да Hallstatt возови

 

3. Најубавата средновековниот град во Европа – Ехтернах, Луксембург

навистинадне е најстариот град во Луксембург, и таа се наоѓа околу ѕидовите на Echternach Манастир. Тоа е дом на многу стари и импресивен историски места, како што се Црквата Свети Петар и Павле, на Базиликата на Свети Willibrord, пазар во стилот на готски стил, и Римската вила, кој датира од времето на римската империја. Шетаат низ улиците на Echternach ќе се чувствувате како да сте во средновековниот период. Сепак, тоа ќе ги имаат сите удобности на современиот свет и не среден век.

Антверпен на Луксембург возови

Брисел со Луксембург возови

Мец во Луксембург возови

Париз во Луксембург возови

 

Echternach Luxemburg

 

4. Каркасон, Франција

Каркасон е средновековен град кој е ограден надвор од остатокот на светот. На ѕидови и кули датираат од 13 век и навистина им даде на градот изгледаат и се чувствуваат на средновековен село. Во денешно време, Carcassonne е Светско Наследство на УНЕСКО, што ви дава чувство имате отпатува назад во времето. Оваа волшебна и магична атмосфера привлекува безброј туристи кои сакаат да се доживее на стариот свет атмосфера.

Narbonne да Каркасон

Тулуз да Каркасон

Монпелје да Каркасон

Ним да Каркасон

 

Carcassonne is a Beautiful Medieval Town in France

 

5. Најубавата средновековниот град во Европа – Хајделберг, Германија

Хајделберг се наоѓа во сосема inhabitable област. Всушност, областа е дом на луѓето за години. Во близина на реката Некар и поволна клима направија место добар почеток. Во текот на годините, Хајделберг е центар за лица. Всушност, ова е видливо во средината и архитектура на градот. Една исклучителна Барок центарот на градот и неверојатен замок се само две работи кои ви покаже богатството и големината на површината има имаше во текот на времето. Hieldberg не беше мета за време на втората светска војна, што значи дека уште носи многу на нејзината историја. Земете прошетка низ оваа неверојатна локација и да се види се што има да понуди.

Франкфурт Хајделберг возови

Штутгарт Хајделберг возови

Нирнберг во Хајделберг возови

Бон во Хајделберг возови

 

Heidelberg Germany Most Beautiful Medieval town

 

6. Берн, Швајцарија

Кога станува збор за средновековните градови во Централна Европа, Берн во Швајцарија е мора да се посети. Прекрасната, стариот град е еден од најубавите градови во Европа. Тоа е полн со арки кои датираат од средниот век и фонтани кои го прикажуваат различни уметнички фигури. Всушност, кога станува збор за уметноста, Берн, има една од најголемите светски колекции на уметнички дела од уметникот Павле Klee. За разлика од архитектонска убавина и историски објекти во градот, таму е исто така прекрасна река случува преку неа. Реката Aare оди низ градот и го прави исклучително живописна. Марк Берн е место за истражување на вашето следно патување во Швајцарија.

Цирих Берн возови

Женева Берн возови

Интерлакен да Берн возови

 

Bern Switzerland is one of the Most Beautiful Medieval towns

 

7. Најубавата средновековниот град во Европа – Сан Gimignano, Италија

Сан Gimignano е учебник ридот град од Тоскана. Тоа се базира во илјади посетители со нејзината средновековна италијански погледнете. Главната атракција во San Gimignano е панорама на здивот кули, кои датираат од 14 век. Кога област паднала под власт на Фиренца, сите, но четиринаесет на седумдесет и две кули биле уништени. Денес градот е Наследство на УНЕСКО, и мора да се види за секој што има интерес во богатата и фасцинантна историја на Италија.

Фиренца во Сан Gimignano возови

Арецо во Сан Gimignano возови

Пиза во Сан Gimignano возови

Lucca во Сан Gimignano возови

 

Most Beautiful Medieval Town In Europe - San Gimignano Italy

 

8. Искористени, Белгија

Многу се однесуваат на Искористени како Венеција на Северна. Тоа е целосна на канали, cobbled патишта, и живописните плоштади дека се опкружени од високите кули и цркви. Овие се само некои од атракции кои носат илјадници туристи на овој фасцинантен град. Прошетка низ Бриж ќе ве остават во стравопочит на мешавина на природата и архитектонски чуда. Постои недостиг на старите згради во градот, и можете да бидете сигурни дека посетата на овој град ќе ве остави воодушевени од убавините и мирот областа зрачи.

Брисел во Бриж возови

Антверпен во Бриж возови

Хали два воза Бриж

Гент во Бриж возови

 

Bruges Belgium Canal

 

9. Најубавата средновековниот град во Европа – Лилафурд, Унгарија

Лилафурд е совршен фузија на природата и средновековна архитектура. Се наоѓа веднаш до Езерото Hamori во Унгарија, тоа е локацијата мора да се посети. Тоа беше првично изграден како одморалиште од грофот Андраш Bethlen. Сепак, со текот на времето, тоа стана град и еден прекрасен хотел. Зачудувачкиот замок е опкружена со водопад, природни пештери, пешачки патеки, и дури и виси градини. Како што можеш да видиш, Lilafured е совршена дестинација за љубителите на природата.

Lillafured Most Beautiful Medieval towns in Europe

 

10. Монтепулсијано, Италија

Додека минувавте низ сончевиот и живописен тоскански ридови, може да дојде на средновековен град во планините – Монтепулсијано. Таа има сè што би можеле да сакаат од еден италијански село. Главните атракции вклучуваат работи како неверојатно вино, антички дворец ѕидови, вкусна храна, и дури и термички извори. Тоа е навистина поставен на место што ќе се сеќавам засекогаш. Осигурајте се да го запре од страна ако сте некогаш патување преку Италија.

Сиена на Montepulciano возови

Гросето на Montepulciano возови

Фиренца во Montepulciano возови

Рим за да Montepulciano возови

 

Montepulciano Italy old city

 

Кога станува збор за средновековни градови и градови, Европа е полн со нив. Преземање на време да ја посетите овие заливите на култура и историја ќе се збогати вашиот ставови за она што луѓето се способни за. Книгата Воз на време и посета на земјите кои најмногу се подготви вашиот интерес.

 

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост “10 Најубавите средновековни градови во Европа” на вашиот сајт? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fbeautiful-medieval-towns-europe%2F%3Flang%3Dmk – (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/de_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / де да / FR / или es и на повеќе јазици.