Време на читање: 4 минути
(Последно освежено на: 01/01/2021)

Ако не сте сигурни, од кои забавни паркови во Европа се најдобри, тогаш не гледам подалеку. Оваа статија е листа на некои од најдобрите забавни паркови можете да ја посетите во Европа во моментов! Ние ќе ви даде детален опис на секој и тоа како може да се дојде до нив со воз. Значи, да почнеме со список!

 

Најголемиот забавен парк во Европа - Дизниленд во Париз

Ако не сте го посетиле, несомнено слушнале за Дизниленд во Париз. Паркот вклучува сè што може да се најде во оригиналниот Дизниленд во САД. Плус, тоа вклучува две тематски паркови и вкупно седум хотели на самото место! Вие, најверојатно, ќе треба неколку дена, ако сакате да го посетите сето. Исто така, исто така можете да ја посетите Волт Дизни Studios кој е во право до паркот.

Кога станува збор за постигнување на паркот, тоа е релативно лесно да се дојде таму со воз. Еден од најпознатите централен хабови воз во Франција е веднаш до Дизниленд. Центарот во прашање е железничката станица Marne-la-Vallée / Chessy, а вие може да се постигне тоа лесно од било каде во Франција или надвор од неа. Што повеќе, Дизниленд е не се наоѓа премногу далеку од Париз.

Париз во Дизниленд Marne-la-Vallée возови

Брисел во Дизниленд Marne-la-Vallée возови

Лион во Дизниленд Marne-la-Vallée возови

Лил во Дизниленд Marne-la-Vallée возови

Забавен парк Најпопуларни во Германија - Europapark

Europapark е најголемиот и најпопуларниот парк во цела Европа, веднаш по Дизниленд. Сепак, тоа не е причината зошто ние го одбра. Тоа е еден од најдобрите забавни паркови во Европа во нашето мислење, бидејќи на ролери coasters. Getе возите толку многу од нив и многу вистински уникатни. Ќе мора да се провери Артур – најновите ролери, поднос за вино, кој е комбинација на внатрешна / надворешна еден со темно возење, како и!

Можете да го најдете ова неверојатен тематски парк во Руст, град во близина на Фрајбург и Стразбур. Тоа значи дека може да се постигне Europapark прилично лесно со воз, од било кој град. на железничка станица некои 4 километри подалеку, па потоа може да одиме до влезот, или да преземе еден од редовните Автобуси кои одат во парк.

Стразбур да Ringsheim возови

Штутгарт Ringsheim возови

Базел во Ringsheim возови

Офенбург да Ringsheim возови

 

На бајката град на Европа - Efteling забавен парк

Забавни паркови Најдобар, Efteling Холандија

 

Многу луѓе од цела Европа не знаат за оваа земја од соништата за сите бајка љубовници! Сепак, паркот е најголем во сите три земји од Бенелукс. Што повеќе, Efteling е местото каде што сите познати приказни доаѓаат на живот! Многу од класичните бајки на Ханс Кристијан Андерсен, Шарл Перо, и браќата Грим дојде на живот овде. Тие се одликуваат со широк асортиман на вози, авантури, и повеќе. Се на се, ќе треба најмалку два дена во посета на сето!

Можете да ја посетите Efteling прилично лесно преку воз. Се наоѓа во помеѓу сите поголеми градови во Холандија. Тоа го прави на паркот достапен од целиот Холандија и пошироко. Со право на воз врски, може да стигнат до паркот од било каде во Европа. Тоа е уште една причина зошто Efteling е меѓу најдобрите забавни паркови во Европа!

Брисел да Тилбург возови

Антверпен да Тилбург возови

Берлин во Тилбург возови

Париз во Тилбург возови

 

Се на се, овие три се нашите врвни зема. Постојат многу други во Европа, тоа е одреден, но сметаме дека само овие три навистина се најдобри. Ти можеш Контактирајте не Ако сакате да знаете повеќе за паркови и вози возот да ги. исто така,, се чувствуваат слободни да ги разгледаме во нашиот блог. Ние обично се пишува за многу места и воз вози вреди да се посети и преземање на сите во Европа!

 

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост на вашиот сајт, можете да земете нашите слики и текст и само ни даде кредит со линк до овој блог пост, или кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fbest-amusement-parks-europe%2F%3Flang%3Dmk- (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/de_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / де да / FR / или pl и на повеќе јазици.