Време на читање: 5 минути
(Последно освежено на: 06/08/2021)

Значи сте конечно го направи. Си ставил за вашиот одмор на работа, купивте авионски билети, и се упати кон Унгарија на заслужен одмор. И додека тоа е добро и добро – после се, Будимпешта е прекрасен град – не се продаде кратко само лепење околу главниот град. Европа е добро поврзан континент со илјадници опции за патување воз, а тоа вклучува и Унгарија. Значи уште не сте виделе Szechenyi термални бањи и да ужива во едно пивце на пиво Спа, главата надвор од градот, на еден од овие 3 најдобар ден патувања во Будимпешта со воз.

 

1. Дебрецен, Унгарија

Вториот по големина град во Унгарија и, исто така познат како град на голема унгарска рамница, ова раздвижениот град е дом на 200,000 луѓе. Историски и убави, Дебрецен е само 2 часови и 15 минути од Будимпешта со воз. Негова близина го прави овој одличен кандидат за Будимпешта ден патувања со воз.

Големата црква во Дебрецен е фокусна точка на градот, и функции како симбол на протестантизмот во Унгарија. Исто така, постојат голем број на музеи за да ја посетите, како што се Музејот Deri, во која се сместени некои од најпознатите историски парчиња во сите на Унгарија.

Не заборавајте да го пробате некои од локална храна и вино, исто така. Ако сте вистински сомелиер, може да се одлучат за “Bikaner”, на локално произведени вино што преведува на “крв бикот”. Тоа е произведен во Унгарија, во познатата "Долината на убави жени" регион. Вкусно!

Ако сте фан на термални бањи, Дебрецен, исто така, ви се опфатени. Во заминување од традицијата, Aquaticum Spa е повеќе како затворен простор воден парк. Одликувајќи се со висок кубе таванот и шарени вода слајдови, овие термални бањи се забавни за целото семејство.

Debrecen, Hungary Monument

 

2. Најдобрите Будимпешта ден патувања со воз: Виена, Австрија

За следниот влез на Будимпешта ден патувања со воз, Тргнуваме Унгарија целосно и се упати кон Австрија, западен сосед Унгарија. Главниот град на Австрија, Виена е прекрасен град и дом на повеќе 2 милиони жители. Како и поголемиот дел на Унгарија, Виена се наоѓа по должината на Дунав. За разлика од малиот град, сепак, Виена е преполна полн со различни населби, музеи, атракции, и видови на храна.

Познат како центар на културата и уметноста, исто така има просперитетна сцена со кафе и ќе најдете стотици кафулиња долж неговите кривулести улици. Виена е исто така дом на Schonbrunn, летната резиденција на Хабсбурговците и една од многуте големи згради низ градот.

Ако патувате во текот на зимата, Виена е мора да се запре за својата Божиќ пазари. Овие фантастични пазари се ништо помалку од магичен самовила со треперењето светла, топла mulled вино, и пријатна удобност храна.

Иако патувањето е долго за еден ден патување од Будимпешта преку воз, постојат брзи опции на располагање со нон-стоп опции. Уште подобро, ќе добиете за да проверите друга европска земја одложи кофа листа.

Будимпешта во Виена возови

Минхен во Виена возови

Грац во Виена возови

Прага во Виена возови

 

Vienna is a must Budapest day trips by train

 

3. Најдобрите Будимпешта ден патувања со воз: Виенер Нојштад, Австрија

конечно, ние си дојден да нашиот последен влез, средна големина град се наоѓа јужно од Виена. Да, тоа е точно, додадовме уште еден австриски ден патување до оваа листа. Зошто е така? Па затоа Виенер Нојштад (освен што ќе имаат хумористични име), е раздвижениот град на околу 50,000 луѓе, и има сè во однос на работите што треба да се направат.

Се наоѓа на само 30 километри од Виена и многу блиску до унгарско-австриската граница е совршеното дневно патување во Будимпешта со воз, историјата на овој град е полн со битки за контрола од различни империи. И покрај овие битки- или можеби затоа што од нив – Винер Нојштад еволуираше во важен воен полигон за обука со изградбата на Воената академија Марија Тереза ​​во 1700-тите..

Оставањето на минатото зад себе, денес Виенер Нојштад е дом на многу различни активности, вклучувајќи и многу отворено пешачење и паркови. Можете да ја посетите Мира паѓа за некои чудесната пешачење, или главата на Gesaeuse национален парк да внесува свеж воздух.

Градот, исто така, има голем број на споменици, музеи, и галерии посветен илустрираат историјата на градот. Ако сето ова звучи како премногу за вас – не грижете. По цел ден на активности се упатат кон Therme Спа Linsberg Азија за шанса да се олади (или загревање!) и да се релаксираат.

Будимпешта во Виенер Нојштад

Салцбург во Виена возови

Виена во Виенер Нојштад

Прага во Виенер Нојштад

 

 

Бонус тема: Прага

Главниот град на Чешка е премногу далеку за Будимпешта ден патувања со воз, но овој град не е да се пропушти. Тоа е, ако љубов историја, архитектура, храна, и пијалаци. Иако е речиси 8 часа со воз од Будимпешта, ако сте во насловот на овој начин тоа е добра идеја да патуваат преку Виена (знаеш, дека страшни градот што споменавме погоре).

Генерално евтина и полн со стари згради, а добро сочуван средновековен плоштад, и најстарите во светот оперативен Астрономски часовник, Прага е-мора да се направи на вашиот европски одмор. Се земе тоа бавно тука и да уживате во шетање низ Карловиот мост, завршен во 1402. Или уште подобро, облечете ја вашата најдобра кралска униформа и одете во Вишехрад за тој ден за да ги проверите античките урнатини на поранешниот замок.

Нирнберг во Прага возови

Минхен во Прага возови

Берлин во Прага возови

Виена во Прага возови

 

Prague is a long Budapest day trips by train

 

Крајна линија

Будимпешта ден патувања со воз и Будимпешта е прекрасен град за посета. Од неговата убава булевари на неговите познати термални бањи, градот не е еден да се пропушти. Но себе си се направи корист и главата секој еднаш во некое време да се истражуваат некои од повеќе локални магија за себе. Без разлика дали сте пие крв вино некои бик или прескокнување надвор во нова земја заедно, видите место на вашиот одмор.

Еден од најдобрите начини да го направите Будимпешта ден патувања со воз – уживаат во удобноста и безбедноста на патувањето со воз и употреба Зачувај воз!

 

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост “3 Најдобрите Будимпешта ден патувања со воз” на вашиот сајт? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/best-budapest-day-trips-train/?lang=mk </s>avkanî- (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/pl_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / pl да / де / или es и на повеќе јазици.