Време на читање: 4 минути
(Последно освежено на: 28/01/2022)

Божиќ пазари со воз ви помага да се влезе во духот Божиќ со посета на еден од најдобрите градови во Европа. Патување со воз и да се направи вашето искуство на повеќето магичен некогаш! многу станици се наоѓа во срцето на центарот на градот, правејќи го патувањето со воз најлесниот начин да стигнете до вашата дестинација. Без разлика дали ви се случува да се магазин за подароци за семејството, примерок на mulled вино, или едноставно да уживаат во Божиќ атмосфера со вашите најблиски, вие сте сигурни да имате незаборавен одмор. Имаме составил неколку од Најдобрите европски божиќни пазари со воз дека нема да сакате да пропуштите.

 

Фиренца, Италија е нашиот прв избор за Божиќните пазари со воз

Еден од најпознатите магичен период од годината во посета на Италија за време на Божик. Со воз во Фиренца и да види како антички споменици осветлена со божиќни светилки и мирис на печење костени во воздухот.

Милан на возови во Фиренца

Рим на возови во Фиренца

Неапол да возови во Фиренца

Венеција до возови во Фиренца

 

 

Погледнете го овој пост на Instagram

 

А пост делат ⓒⓗⓘⓒⓐⓢenvoyage (@chicasenvoyage)

А популарен на пазарот за да посета во Фиренца е плоштадот Санта Кроче во Фиренца. Ова е исполнет со убави дрвени тезги и е познат по тоа што традиционалниот германски Божиќ пазарот. Плоштадот Санта Кроче е совршено место да ги собереш на уникатни подароци и локалните деликатеси.

 

Лондон, Англија

Го означи почетокот на овој Божиќ пазари со воз со патување со воз за Лондон. Лондон е полн со Божиќ расположи од ноември до јануари. Посетете Лондон зима на чудата во Хајд Парк и да видиме дрва украсени со самовила светла, голем отворен скијање лизгалиште, Ферис тркало, Керол пејачи и многу повеќе во рамките на пазарот. Постојат многу помали пазари да се избере од целиот национална историја во Лондон музеј каде што може да се задржи топло во остра зима воздух со чаша glühwein и некои празнична храна. Плус, со фантастични воз цени во Лондон, ќе имаат некои дополнителни заштеди за повеќе шопинг!

Амстердам до Лондон возови

Мастрихт во Лондон возови

Париз во Лондон возови

Брисел за Лондон возови

 

 

Берлин, Германија

Патување во маѓепсана Божиќ пазари со воз!! Берлин е лесно достапен со воз во Европа што го прави совршена дестинација. Откријте богата и интересна историја на германскиот главен град, како и нивните различни Божиќ пазари, со најдобар сезонски шопинг, настани, и кулинарски задоволства!

Минхен во Берлин возови

Франкфурт во Берлин возови

Хановер во Берлин возови

Хамбург до Берлин возови

 

 

Погледнете го овој пост на Instagram

 

Пост споделен од Луис Лиjестранд (@louiseliljestrand)

Endандарменмаркт мора да се види! Оваа поставка е препознаена како една од најживописните на божиќните пазари во Берлин. Вкусите некои локални третира како джинджифилово, печени костени, mulled вино, и колбаси за крајна Германски Божиќ искуство.

 

Прага, Чешка република

За разлика од некои поголеми пазари во Европа, Божиќните пазари во Прага со воз нуди повеќе автентичност и удобност. Секој пазар има незаборавна атмосфера. Минути подалеку од централната железничка станица се светло украсени дрвени колиби на Прага Плоштад на стариот град. Еве локалните жители и посетители се собираат за порибување полначи, дрвени играчки, Елка орнаменти, рачно изработени накит, и миризливи свеќи.

Изборот на храна и пијалаци се продаваат на пазарот е многу дарежлив. Посетителите може да со нетрпение очекуваме да традиционален Чешка храна, како barbecued свинско месо, Република мафини, Conkers, пиво, размислуваат, и други типични специјалитети од стара чешка кујна. Има нешто посебно во врска со пазарот Божиќ во Прага. Следете нè на Твитер и Фејсбук да се внимава од за нашите најнови понуди.

Франкфурт во Прага возови

Минхен во Прага возови

Берлин во Прага возови

Виена во Прага возови

 

Виена, Австрија е нашиот последен Божиќен пазар по воз на градот

Уживајте во пауза во градот до празнична Виена! Виена е град на носталгија и романтика и нуди најдобрите на Божиќ пазари во Европа. На железничка станица е само неколку минути со такси или автобус од центарот на градот, кој го прави Божиќ пазари во Виена со воз лесно да се постигне. Најпопуларен пазарот во овој главен град се одвива на Rathausplatz, каде што на плоштадот е добро осветлена од треперењето светла и своите спектакуларни елка.

Салцбург во Виена возови

Минхен во Виена возови

Грац во Виена возови

Прага во Виена возови

 

Обидете се вкусни удар и традиционални слатки како ќе се погледне од штанд на штанд за подароци и декорации, исто така секоја вечер концерти во живо на труба се вршат од балконот Rathaus, ова е одличен начин да се стави крај совршен ден.

 

Направи овој Божиќ еден да се запамети со посета на една извонредна Божиќ пазари во Европа со воз. Книга вашиот билет онлајн за користење на нашата билет Пронаоѓач и да се направи голема заштеда во однапред.

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост на вашата страница, потоа кликнете овде: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fbest-christmas-markets-by-train%2F%3Flang%3Dmk – (Движете се надолу за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/es_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / es да / го / или де и на повеќе јазици.