Време на читање: 7 минути
(Последно освежено на: 03/12/2021)

Европа секогаш не потсетува на стариот Холивуд и кралското семејство. Така, пробивот на град во еден од зачудувачките градови во Европа е секогаш за убавите работи во животот. Добро јадење, културата, и историјата со посебен пресврт, и архитектурата која ни го одзема здивот, се само неколку од работите што ја прават Европа сон.

Од плажите на Ница до небото бар во Виена, нашите 10 Најдобрите градски паузи во Европа ќе ги надминат најголемите очекувања.

 

1. Најдобри градби во Европа: Виена, Австрија

Ако само за Сашерторте, традиционалната чоколадна торта, дефинитивно треба да размислите за Виена за вашиот градски пауза во Европа. Среден недела или долг викенд, Виена нуди многу знаменитости за да се восхитувате и гледиштата на градот што ќе ви го одземе здивот.

Започнете со Кахленберг од каде ќе можете да видите сè до Карпатите на Словачка. Потоа продолжете кон вештачкиот остров Дунав за пикник и во центарот на Виена до плоштадот Францисканкарплац да пиете виенско кафе во разгледница. Затворете го денот со коктели во небесен бар Дас Лофт и се мешајте со локалното население.

Ова се само неколку специјални работи што треба да ги направите во Виена ако сакате да го поминете вашиот град пауза во Виена како вистински Виенски.

Салцбург до Виена со воз

Минхен до Виена со воз

Грац до Виена со воз

Прага до Виена со воз

 

Best city breaks in Europe: Vienna Austria

 

2. Колмар, Франција

Се наоѓа помеѓу Швајцарија и Германија, близу до прекрасниот регион Рајна во Франција, Колмар е маѓепсан и живописен град. Ова е причината зошто овој мал град е една од најдобрите дестинации за пробивање на град во Европа. Благодарение на малата големина и богатото 1000 Европска историја која додава во нејзината магична атмосфера, сигурно ќе се за inубите на прв поглед и ќе се вратите на подолг престој.

Во моментот кога ќе пристигнете во Колмар, веднаш ќе се чувствувате како да сте зачекориле во детската бајка. Одличен начин да го поминете вашиот град пауза во Европа е скитници по улиците кон малата Венеција, застанете за чаша вино, специјалитетот во Алзас.

Колмар е совршен за пауза за Божиќ и е исклучително убав за пролетниот викенд.

Париз до Колмар со воз

Цирих до Колмар со воз

Штутгарт до Колмар со воз

Луксембург до Колмар со воз

 

Beautiful Colmar France Canal

 

3. Најдобри градби во Европа: Венеција, Италија

Мостови, необично и шарени куќи, мирис на пица и Аперол, направи Венеција а сонувачка дестинација за пауза во градот во Европа. Неговата мала големина, музеи, а знаменитостите ќе ве одржат зафатен за долг и краток одмор од викенд. Секогаш има мала плоча веднаш зад аголот од прометниот центар, каде може да седнеш, имаат капучино и панини, или третирајте се на вкусна пица печена на антички шпорет.

Ако планирате да попувате долг викенд, шармантните острови Бурано и Мурано се само прошетка со брод.

Милан до Венеција со воз

Падова до Венеција со воз

Болоња до Венеција со воз

Рим до Венеција со воз

 

Venice Italy Canal at night

 

4. Најдобри градби во Европа: Ница, Франција

Нема ништо поопуштено од брзото патување во француската ривиера во текот на викендот. Убавата Ница и неговото крајбрежје се одлична дестинација за незаборавна летна пауза во Европа.

Азурниот брег е локацијата на најдобрите плажи во Ница, а Ла Турд Беланда не треба да се пропушти за оние што личат на разгледници погледи и зајдисонце. Пауза во градот во Ница е за сите убави животи и убаво јадење. Значи, викенд во Ница ќе ве натера да се чувствувате како кралско семејство.

Лион до Ница со воз

Париз до Ница со воз

Кан до Париз со воз

Кан до Лион со воз

 

Best City Breaks In Europe: Nice, France

 

5. Амстердам, Холандија

Првото нешто што ми доаѓа на ум кога некој ќе помисли на пауза во градот во Амстердам е областа на црвените светла, велосипедизам, и канали. но,, овој мал европски град има многу повеќе да понуди.

Во пролетта Амстердам цвета во шарени бои и каде и да свртиш изгледа како разгледница. Канали, чамци, велосипеди, и цвеќињата чекаат да го обојат вашиот албум со фотографии. Започнете во музејот лале, а потоа стапнете во Jordордан, лавиринт од кафулиња и мали локални бутици, или паркови Оуст и Рембрант за А. пикник и релаксација.

Брисел до Амстердам со воз

Лондон до Амстердам со воз

Берлин до Амстердам со воз

Париз до Амстердам со воз

 

Amsterdam Netherlands Tulips picture with the city in the back

 

6. Најдобри градби во Европа: Пет земји, Италија

Cinque Terre е група на 5 шарени и сценско села и тоа дефинитивно ќе биде едно од најдобрите градски паузи што ги правите во животот. Во есен и зима, Cinque Terre е убавина за спиење, но летото е исто толку маѓепсан како и секој европски град. Најголемиот предност на Cinque Terre во споредба со европските градови е дека можете лесно да патувате и да ги посетите 5 села во помалку од 3 денови. Затоа, патувањето со воз во Cinque Terre е толку лесно и удобно што можете да патувате во кое било од селата во помалку од 20 минути.

Седи на карпи и со поглед на море со прекрасни плажи, Киник Тере е зачудувачки. Згора на тоа, има многу кафулиња, ресторани, гледишта, и пешачки патеки да одговараат на кој било вкус. Значи, ако сакате да се опуштите со чаша вино на локални лозја или станете авантуристички, тогаш паузата во градот во Киник Тере е идеална за вас.

Ла Специја до Манарола со воз

Риомаџиор до Манарола со воз

Сарзана до Манарола со воз

Леванто до Манарола со воз

 

Cinque Terre Italy picture from the sea

 

7. Прага, Чешка република

Пиво-градини, зелени паркови, зачудувачки гледишта, и улички да талкаат внатре, направи Прага совршена пауза на градот во Европа. Прага е дом на спектакуларни замоци, историја, локалните пазари, и кафулиња каде што можете да зграпчите кафе и тесто за да одите и да имате пикник во еден од неговите многу паркови. Исто така, има многу скриени и сценски места за истражување и избегнување на толпата туристи.

Прага е популарна дестинација за градски паузи во Европа, иако може да биде многу преполн во текот на целата година. но,, сè уште вреди да се посети краток викенд. Во моментот кога ќе излезете од возот, ќе се за inубите во оваа шармантна и живописен град.

Нирнберг до Прага со воз

Минхен до Прага со воз

Берлин до Прага со воз

Виена до Прага со воз

Prague Czech Republic and a swan swimming

 

8. Најдобри градби во Европа: Брисел, Белгија

Ако имате сладок заб, апсолутно ќе имате неверојатен годишен одмор во Брисел. Брисел има толку многу да сподели и да ви покаже, како нејзина исклучителна светски познато чоколадо и вафли. во прилог, повеќе од 100 музеите ве чекаат во Брисел. Откако ги посетивте најдобрите, би можеле да се упатите кон Данзарт за залак за јадење во најдобрите ресторани. Друг скапоцен камен во Брисел е шармантната плоштад Сент-Катерина и шик и културниот Шателен.

Брисел со задоволство ќе ве домаќини за краток или долг одмор за викенд. Тоа е космополитски град со шарм и стил на кој може да се однесува секој на која било возраст.

Луксембург до Брисел со воз

Антверпен во Брисел со воз

Амстердам до Брисел со воз

Париз до Брисел со воз

 

 

9. Хамбург, Германија

Вториот по големина град во Германија е една од најдобрите дестинации за градски пауза во Европа. Хамбург е дом на најголемото пристаниште во земјата и внатрешните и надворешните езера на Алстер, каде можете да уживате во прекрасно возење со брод.

Planten un Blomen е ботаничка градина со прекрасен поглед и места за слики. Значи, подобро да ја спакувате камерата и да се подготвите за некои одлични снимки што ќе ги споделите од вашиот неверојатен одмор во Хамбург.

Хамбург до Копенхаген со воз

Цирих до Хамбург со воз

Хамбург до Берлин со воз

Ротердам до Хамбург со воз

Hamburg Germany Cancal at sunset

 

10. Најдобри градби во Европа: Будимпешта, Унгарија

Една од најдобрите работи што треба да се направи во Будимпешта е да се прошетате со брод по реката Дунав. Најдобар начин да се восхитувате на градот и архитектурата во Будимпешта е со брод. Со одлични активности на отворено и затворено, главниот град на Унгарија постигна високо на нашиот врв 10 најдобри паузи во градот.

Истражување на мостовите, посета на традиционални термални бањи, и дегустацијата на унгарската кујна се работи што треба да ги направите за да се чувствувате како локален жител во Будимпешта. Исто така, Бидете сигурни да го посетите Матијас Црквата, Бастион на рибарот, и Собранието за зајдисонце поглед на градот.

Виена до Будимпешта со воз

Прага до Будимпешта со воз

Минхен до Будимпешта со воз

Грац до Будимпешта со воз

Best City Breaks In Europe: Budapest, Hungary

 

овде, во Зачувај воз, ние ќе бидеме среќни да ви помогнеме да ги најдете најевтините билети за воз до која било од прекрасните паузи за дестинации во градот што планирате да ги направите!

 

 

Дали сакате да го вметнете нашиот пост на блогот „10 најдобри градски паузи во Европа“ на вашата страница? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/best-city-breaks-europe/?lang=mk </s>avkanî– (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе ги најдете нашите најпопуларни линии за воз - https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/de_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / де да / FR / или es и на повеќе јазици.