Време на читање: 5 минути
(Последно освежено на: 28/08/2021)

Амстердам е прекрасен град за посета. Ете го толку многу да се види и не тука дека ќе веројатно никогаш не се досадуваат. Сепак, тоа, сепак, ќе биде голема за да се измеша работите. Тоа е затоа што во Амстердам е одлична почетна точка за неколку неверојатни патувања.

Значи, ако сакате да одите на некои од најдобрите ден патувања од Амстердам, што треба да го изберат правото место. Во овој напис, ние ќе ги покрие првите пет ден патувања може да се земе од Амстердам. Исто така, ние ќе ви ги даде сите информации што ви треба за и како да стигнат до овие места со воз. До крајот на парче, ќе имате се што ви треба за да започнете неверојатна авантура во Амстердам!

 

1. Лондон: Еден од најдобрите ден патувања од Амстердам!

Кога се одлучува да оди на еден ден патување од Амстердам, повеќето луѓе се одлучат за нешто во близина. Она што ми доаѓа на ум се градови во Холандија, Белгија, и можеби во Германија. Сепак, тие ретко се одлучуваат да оди во Лондон.

Според наше мислење, ова е еден од најдобрите ден патувања од Амстердам може да се земе. Зошто? Тоа е затоа што на оваа посета е често се занемаруваат. Поради таа причина, ќе може да има уникатно искуство без да се расправаме на премногу туристи натуткани вашиот простор.

Згора на тоа, Лондон е голем град со многу возбудливи нешта да се гледаат и не. Плус, тоа е полн со историја и прекрасни архитектура. Ако не е сето тоа, исто така ќе добие шанса да помине под познат Англиски Канал.

Ако одлучите да се оди, тука е малку информации што ви треба за возење со воз. Тоа трае околу четири часа за да стигнат до Лондон преку воз. Тоа е малку подолго, но како што многу луѓе патуваат во оддалечените области подеднакво од Амстердам, тоа е повеќе од возможно. Сите што треба да направите е да се започне на почетокот и да се врати кон крајот на, и ќе има до крајот на целиот ден во Лондон.

Амстердам во Лондон возови

Париз во Лондон возови

Берлин до Лондон возови

Брисел за Лондон возови

London Best Day Trips from Amsterdam

 

2. Искористени: Каде бајката Започнува

Ние сите знаеме дека убавината на Амстердам главно лежи во своите канали и архитектура. Сепак, знаете ли дека сето тоа постои во Бриж, Белгија? После се, Бриж е тоа што тие го нарекуваат Венеција на северот, не Амстердам!

Што е повеќе, Бриж не само што има сето тоа, но е еден од најдобрите бајка градови во цела Европа. Тоа го прави патувањето има еден од најдобрите решенија за вашиот ден патувања од Амстердам.

Ако одлучите да одите на Бриж, Вие ќе добиете можност да се восхитуваат на некои од најубавите средновековни згради во цела Европа. И ако тоа не е доволно, Бриж може да се пофали некои од најпознатите вкусни рачно изработени чоколадо!

Кога одите од Амстердам до Бриж, можете лесно одат со воз. На целото патување е многу евтини, и тоа ќе ве однесе помалку од три часа за да стигнат до магичен град.

Амстердам до Бриж возови

Брисел во Бриж возови

Антверпен во Бриж возови

Гент во Бриж возови

Bruges: Where The Fairy Tale Begins

 

3. Хаг: Вие може да го пропушти тоа!

Од сите патувања од Амстердам може да се земе, Хаг е оној кој не треба да се пропушти. Главната причина за тоа е фактот дека Хаг е еден од најважните градови во Холандија. Исто така е еден од најубавите.

Човек не треба да треба повеќе причини за посета. Сепак, ако сакате да знаете повеќе, треба да бидете свесни дека Хаг е многу блиску до Амстердам. На возење со воз само трае околу еден час и е крајно евтини.

Хаг е седиштето на владата во Холандија, па можете да очекувате да видите многу импресивни згради. Градот е исто така место на Меѓународниот суд на правдата, што е уште еден место што мора да се види.

На крајот, кога ќе стигнат во Хаг, бидете сигурни да ја посетите Мадуродам. Тоа е некој вид на минијатурна да парк ќе повеќето дефинитивно обожавате.

Брисел да возови Хаг

Антверпен на возови во Хаг

Гент на возови во Хаг

Бриж на возови во Хаг

 

 

4. Келн: Често Пропуштени Gem на Германија

Германија е земјата исполнета со многу прекрасни градови. Сепак, Многу ретко луѓето сметаат дека најголем дел од нив за еден од нивните патувања од Амстердам.

И покрај тоа што тоа е случај, Германија се уште е вреди да се посети. Тоа е особено точно ако одлучите да одите на Келн, често заборавен дијамант на Западна Германија. Одлична градот лежи на бреговите на подеднакво прекрасен реката Рајна. Што е повеќе, Келн е центар на економијата, културата, и туризмот на Западна Германија.

Ако одлучите да одите на овој прекрасен град, ќе имаат илјадници години историја да му се восхитуваат. Во самиот центар на градот лежи а масивна катедрала. Таа е една од најпознатите прекрасни места за богослужба ќе добиете за да ја видите во сите на Европа.

Добрата работа во врска Келн е дека тоа е само околу три часа далеку преку воз. Значи, ако одлучи да оди таму за еден ден патување, ќе стигнат до градот во ниеден момент.

Берлин во Ахен возови

Франкфурт во Келн возови

Дрезден во Келн возови

Ахен во Келн возови

Cologne: An Often Missed Gem Of Germany

 

5. Ден патување до Париз од Амстердам: Што повеќе да се каже?

Воз патувања од Амстердам до Париз се користи да биде многу долго. Сепак, како на крајот, тие само трае околу три часа, што Париз совршена дестинација за една од вашите ден патувања од Амстердам.

Познат по своите уметнички музеи, архитектура, и кујна, Париз е една дестинација која нема потреба од воведување. Има малку да се каже за овој познат град кој понатаму може да го романтизира или ви примами.

Од Ајфеловата кула во Версај, Париз е исполнет до гребенот со места за посета и нешта да се направи. Градот на светлината е најпопуларната дестинација во целиот свет, и сите знаеме зошто. Значи, не отпадот вашето време читањето за тоа и само оди таму!

Амстердам до Париз возови

Лондон до Париз возови

Ротердам во Париз возови

Брисел во Париз возови

Paris Best Day Trips from Amsterdam

 

Во крајна линија

Овие пет најдобар ден патувања од Амстердам се сигурни да го направат Вашиот одмор незаборавен, и затоа што сите тие се лесно достапни со воз, немате изговор да не посетат, кога сте во Европа!

 

И, Ако имате било какви прашања, се чувствуваат слободни да контакт Зачувај воз!

 

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост “5 Најдобар ден патувања од Амстердам со воз” на вашиот сајт? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/best-day-trips-amsterdam/?lang=mk </s>avkanî- (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/de_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / де да / FR / или es и на повеќе јазици.