Време на читање: 6 минути
(Последно освежено на: 30/04/2021)

Неапол е прекрасен, типичен италијански град. Таа е исполнета со ридови, стари згради, и други мали и слатки чуда. Тоа е суштински совршен италијанскиот град за сите кои сакаат да се доживее автентичната италијанската дух и најдобриот ден патувања од Неапол.

Сепак, тоа не е се. Ти треба да одат во Неапол за прекрасен пици тие прават. Пици не се секојдневните вид може да се најдат насекаде во светот. На пица Наполи е нешто уникатен и може да се пофали со вкус кои не можат да бидат исти.

Но, ние отплесвам. Ако се најдете во Неапол, не треба да поминуваат сите вашето време се восхитував на убавината на градот и да се јаде своите славни пица. Можете исто така треба да ја посетите околината. Тоа е затоа што во Неапол може да се пофали некои од најпознатите прекрасна околина во сите Италија. Од масивната Помпеја урнатините на живописната и разбирливо познатиот брегот Амалфи - можете да видите многу.

Со тоа на ум, ние сме мислеле дека ќе ви помогне од страна ви дава крајната листа на седум најдобри ден патувања од Неапол, Италија. Да започнеме:

 

1. Еден од најдобрите ден патувања од Неапол: На урнатините на Херкуланеум

Сакавме да не започне со очигледни, но помалку очигледни. Херкуланеум е помалку познат роднина на Помпеја. На сега веќе познатиот 79 АД ерупција на Везув уништени Помпеја и Херкуланеум соседните.

Сепак, денес, сите почести одат во Помпеја. Скоро секој човек во светот знае што е Помпеја, уште многу малку знаат за Херкуланеум. Ова е голем срам ако побарате од нас.

Најпрво, Херкуланеум е повеќе сочувани. Кога ќе одам таму, ќе најдете повеќето од куќите и други споменици речиси непроменети.

Второ, Херкуланеум ретко се преполни. Како што веќе рековме,, овие урнатини се помалку познати и се посети во помал број. Тоа е, исто така, помали и полесно да се види во детали.

Посета на Херкуланеум е многу лесно, како возови оди на тоа од Неапол секој час или па. Вие дури и не мора да се грижите за тоа време како што ќе имаат многу што да се види овие урнатини.

Милан во Неапол возови

Фиренца во Неапол возови

Венеција во Неапол возови

Пиза во Неапол возови

 

The Ruins Of Herculaneum

 

2. Помпеја

Иако Херкуланеум е поубаво, во нашето мислење, не можете да пропуштите Помпеја. Па, најдобриот ден патувања од Неапол секогаш треба да вклучуваат и Помпеја и Херкуланеум.

Целиот град Неапол живее во сенката на моќниот Везув. Сепак, само Помпеја навистина може да се каже дека го знае моќта на Везув. Може да се види на планина кога во Pompei, и што навистина може да се сфати силата на единствениот активен вулкан во Европа.

Кога одите во Помпеја, треба да бидете подготвени. Местото е помасивна од повеќето луѓе мислат, па треба да се оди таму, како рано како што можете да. Згора на тоа, ако одите во текот на летото, многу е жешко, така што ќе треба да се донесе многу вода.

Сепак, добивање на Помпеја е најлесниот дел. Можете брзо да го достигне од Неапол преку воз, кој оди таму во текот на денот.

Неапол да Помпеја возови

Torre del грчките возови во Помпеја

Помпеја да Nocera Долна возови

Возови во Салерно Nocera Inferiore

 

Pompeii Best Day Trips from Naples

 

3. Еден од најдобрите ден патувања од Неапол: Везув

Природно, Не посета на Неапол може да биде целосна без да се види Везув. Вие буквално не може да оди без да се види, бидејќи на своите масивни големина која може да се види од речиси насекаде во Неапол.

Сепак, најдобро да можат да го доживеат не оддалеку, но од страна на стои на тоа. Планината е многу висок, но сепак може да се земе организирана тура и Крстоносните до еден час или помалку. Ќе најдете дека е предизвик, но искуство ќе добиете на врвот е целосно достоен за тоа.

За да стигнат до Везув, сите што ви треба е да се земе брз воз од Неапол која ќе ве однесе во близина на дното на станица Ercolano Scavi. Тогаш ќе треба да се земе една од Vesuvio Експрес автобуси кои одат на почетна точка на умерено предизвик Крстоносните.

Возови во Салерно Mercato San Severino

Пескара во Неапол возови

Bracciano да Manziana возови

Santa Marinella да Bracciano возови

 

Mount Vesuvius

 

4. Positano на Амалфи Коска

Целата Амалфи Коска е само молат да се види. Откако ќе одам таму, можете брзо сфаќаат зошто. Масивни карпи се стравопочит инспиративна, и убавината на морето е неописливо.

Ти треба да земете воз прошетаат или да Соренто или Салерно. Тогаш може да се земе во автобус или изнајмување на автомобил да се оди во текот на мали патишта кои минуваат на брегот Амалфи.

Positano е во право во средината на брегот и е најстариот прекрасен град на тоа. Ако некогаш сте гледале слики од градови на Амалфи Коска, сте, најверојатно, се гледа Positano. Славата што го опкружува градот е заслужена, како сценографијата е здивот.

Бари во Неапол возови

Моќ возови во Неапол

Салерно во Неапол возови

Таранто во Неапол возови

 

 

5. Еден од најдобрите ден патувања од Неапол: Соренто

Sorento е мал град кој се наоѓа на спротивната страна на Амалфи брег. Тоа е тоа поблиску до Неапол, и исто така можете многу лесно да се постигне тоа преку локалната железничка линии.

Градот може да се пофали неколку маркантни плажи и прекрасен стариот дел на градот. Повеќето луѓе одат на Соренто, не за морето и карпи застрашувачки, но за историјата. Соренто е навистина типичен стар италијанскиот град. Тоа е многу помал од Неапол и дека има вистински стариот италијански духот само мал италијански градови на југот може да има.

Згора на тоа, ти би требало дефинитивно ја посетите Соренто на еден од најдобрите ден патувања од Неапол, бидејќи на Капри. На островот Капри е во близина и е далеку еден од најубавите мали острови што некогаш ќе го видите.

Фоџа во Неапол возови

Тиволи во Неапол возови

Temoli во Неапол возови

Лече во Неапол возови

 

Sorrento Best Day Trips from Naples

 

6. На островот на Ischia

Неколку прекрасни острови опкружувачки Неапол. Сепак, далеку од најубавите е Ischia, а еве и зошто:

  • Ischia е најголемиот остров во Заливот на Неапол
  • Ischia има сето тоа: плажи, термални води, ресторани, и прекрасен објекти

Тоа е најдобро место за релаксација во Неапол. Вие исто така може да се дојде до тоа брзо и по пат на брод од центарот на Неапол.

Salerno за да Maratea возови

Бари Maratea возови

Неапол да Maratea возови

Моќ возови во Maratea

 

Island Of Ischia

 

7. Reggia ди Казерта: Италијанскиот Версај

Тие не го нарекуваат овој масовен 1200 соба палата италијанскиот Версај за ништо. палатата е исполнет со монументални скали и е Светско наследство на УНЕСКО. Исто така, ќе најдете раскошна кралска станови и една збирка на presepi - Божиќ јасли Неапол.

Се на се, што не може да тргне наопаку со посета на оваа огромна палата. Може да се земе возот од централната станица во Неапол и да излезе на станицата Caserta. Палатата е само една кратка прошетка потоа.

Неапол да Caserta возови

Salerno за да Caserta возови

Моќ да Caserta возови

Бари до Казерта возови

 

Versailles Best Day Trips from Naples

 

Значи, таму ќе ги има, на седум најдобри ден патувања од Неапол. Ако сакате вистински да се доживее убавината на Неапол, треба да се оди на сите овие патувања. Исто така, Ако сакате да дознаете повеќе, се чувствуваат слободни да контакт Зачувај воз.

 

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост “7 Најдобар ден патувања од Неапол во Италија” на вашиот сајт? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/best-day-trips-naples/?lang=mk </s>avkanî- (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/de_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / де да / FR / или es и на повеќе јазици.