Време на читање: 6 минути
(Последно освежено на: 30/04/2021)

ах, Швајцарија, убава и мирна земја удобно сместена помеѓу Италија, Франција, и Германија. Вреди да се посети да се види зошто Швајцарија постојано е оценета како една од најсреќните земји во светот. Па што мислите, кога ќе размислите "Швајцарија "? Јас сум Сомневајќи покриени со снег врвови, сирење, и чоколадо. Ќе има доволно време за чоколадо и Фромаж на вашиот швајцарски одмор, но бидете сигурни дека да се вклучат сите на културното, природно, и историски моменти на оваа земја има да понуди. Од еп воз вози и планински патеки на вилица-намалувањето архитектура, Швајцарија има нешто да понуди секој тип на патник во текот на секоја сезона. Ајде да се прекине некои од мора да дос за вашиот патување во Швајцарија.

 

Патување со воз

Воз патуваат е неверојатен начин да ја видите оваа мала земја. Изнајмување на автомобил и патот трипал може да биде подобро форма на транспорт во многу земји, но патување со воз во Швајцарија е иконски искуство! Возовите се чисти, на време, и патуваат низ некои од најпознатите го одзема здивот сценографијата во светот. дополнително, некои правци возот се уште имаат многу добро сочувана, историски воз автомобили кои ќе направат да се чувствувате како да сте во еден стар филм! Некои од најпознатите патеки вклучуваат Jungfraujoch, на GoldenPass линија, и Глечер Експрес. Некои од овие правци се вклучени со Eurail Лозинка, и некои кои не се ќе нудат попусти на имателите Eurail Лозинка. Возови во Швајцарија не се секогаш евтини, па малку однапред планирање може да ви помогне да заштедите франци, без разлика дали сте патуваат крос-кантри или само земање на ден патување!

Базел до Интерлакен со воз

Берн до Интерлакен со воз

Луцерн до Интерлакен со воз

Цирих до Интерлакен со воз

 

Научат да скија

Швајцарските Алпи се една од најпознатите иконски зимски спортови дестинации во светот. Размислете дена на падините, и ноќи завиткан со топол чај и топла чинија супа вулгарен. Ако сте од топла клима и никогаш не skied пред, зимски патувања како ова само може да се чини како нешто што да се види во филмовите. Можете да научат да скија во секое време во вашиот живот и Швајцарија има многу одморалишта кои се совршен за почетници, со ски лекции и зајаче ридови. Многу летувалишта нудат дури и лекции за деца, правење на Швајцарија одлично место за семејствата да оди на ски патувања!

Цирих до Свети Мориц билети за воз

Билети за воз Зермат до Свети Мориц

Билети за Лион до Свети Мориц

Билети за Базел до Свети Мориц

 

Посетете Пештери:

пештери не првото нешто што мислев на тоа кога јас планираат своето патување во Швајцарија или. Сепак, Швајцарија има многу убави и интересни пештери за посета, особено за време на топлите летни месеци.

Цирих до Зермат пати

Genенева до Зермат пати

Времетраење на возот Берн до Зермат

Луцерн до Зермат пати на воз

 

Gruebisbalm пештерата

Оваа голема пештера има езеро и банкет сала во внатрешноста, кои, всушност, може да се сместат околу 400 луѓе и да се изнајмуваат за настани како што вклучена вечери, партии, и свадби. Настани има функција диџеи, танчери, и музичари. Може да се земе историски воз од Vitznau на единствена дестинација. Нивниот веб-сајт е само на германски, но можете да го користите Google Chrome за да проверите кои било веб-страници на странски јазик за повеќе информации за патување - можете да го вклучите автоматскиот превод!

 

Св. Пазете се среќни

Свети. Beatus пештера е рацете одредување на еден од најимпресивните системи пештера во земјата. Отворен од првиот недела на март на првата недела од октомври, ова е совршена дестинација за поединци или групи во посета на западна Швајцарија во топлите месеци од годината. Можете да ги истражуваат пештерата сами, или да се приклучите во на една од водени тури што се случуваат редовно во текот на денот. Кучињата се добредојдени за да ви се придружат во пештерата, како и, но ќе треба да се купи влезницата за нив! Вклучено во цената влезот (само за луѓето, жал) е прием во пештера музеј St Beatus, која ќе ве научи историјата, фолклор, и геологијата на пештерскиот систем!

 

 

Titlis Глечер пештерата

Ова е за зимските месеци. Глечер пештерите, исто така познат како мраз пештери, ретко се достапни на овој. Посета на овој otherworldy пештера направени од античките мраз задолжително за секој скијање во близина Engelberg. Пакет во вашиот најтопла зима облека и одвај се влача преку сино-обоена коридори пештерата е целосно направено од мраз!

 

Посетете ја една од еден вид музеј

Секој голем град има историја или научен музеј за кој е одличен градски паузи и дождливи денови. Сепак, некои дестинации имаат навистина уникатен музеи кои едноставно не треба да се пропушти. Луѓето доаѓаат од целиот свет да ја посетите H.R. Гајгер музеј во Gruyère.

Х.Р. Гајгер е познат швајцарски уметник кој е добро познат во целиот свет за грозни и футуристички своето дело. Може да го знаат како уметникот кој ја создал суштества во филм Alien. Ако ви се допаѓа чудно, чудат уметност Уживајте во Музејот Гајгер и следете го со коктел на Гајгер тематските бар продавница. Не се запознаени со неговата уметност? Земете една виртуелна тура на музејот пред да одите.

Време на воз од Лион до Genенева

Цирих до Genенева време за воз

Париз до Genенева време за воз

Луцерн до Genенева време за воз

 

Уживањето во Домот на Фромаж

Фромаж е еден од најпознатите јадења да излезе надвор од Швајцарија, и тоа не е случајно. Луѓето се јаде топено сирење од комунални сад за стотици години во западниот зборува француски, дел од Швајцарија. Сепак, во 1930 година Швајцарската Сирење унија агресивно на пазарот ова јадење на национално и на меѓународно ниво, објавувајќи го како национално јадење на Швајцарија како начин да се продаде прекумерниот износ на земјата од сирење. И ние сме среќни што тоа го правеа, кој не му се допаѓа топено сирење и леб? Спарите Вашиот Фромаж со сува бело вино, и бидете сигурни дека нема да капете двојно!

Базел до Цирих Време на воз

Базел до Genенева време за воз

Базел до Интерлакен воз време

Базел до Берн воз пати

 

Не заборавајте За чоколадо

тоа е време за вистински причина што одите во Швајцарија – чоколадото! Швајцарија е доста познат по своите чоколадо, и можете да најдете многу луксузни чоколади за улични агли насекаде во земјата, сепак, Цирих е познат по своите бројни чоколадо патувања. Има турнеја со чоколадо до одговара на секој буџет! Може да ја земете саботата утринска тура за пешачење што ги комбинира светските моменти со некои од најдобрите чоколади во градот. Можете да се обидете со земање на патување на една мала фабрика за чоколадо, и Искуство правење на своја сопствена чоколада. За вистински луксузен лето активност, земе чоколадо тура со брод до Lindt и Sprungli фабрика.

Преплетувано во Цирих пати

Луцерн до Цирих пати за воз

Време на воз Берн до Цирих

Genенева до Цирих време за воз

 

Оди на врвот на Европа

Добро, сега дека сте полни и чоколадо и сирење, тоа е време да се движи повторно! Швајцарските планини не се само за зима скијањето! Има неверојатен летен скокање дека можете да отидете на сите низ целата земја, но Jungfrau регионот треба да биде високо на вашиот кофа листа. На Jungfraujoch е највисоката точка во Европа 3,454 метри (~ 11,330 нозете) и во поглед не треба да се пропушти. Постои железница што ќе ве води таму цела година, ако не сте голем планинар, или ќе ја посетите во текот на зимата. Ако сте за предизвик проверете некои од овие правци во регионот. Многу од патеки имаат убава храна и пијалаци претпријатија на патот, па не се грижи, да не ќе треба да се груба тоа!

 

Дали имате било какви омилени локации во Швајцарија? Дозволете ни да знаеме и не заборавајте, најдобрите веб-сајт да се Цел возови билети е Зачувај воз

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост на вашата страница, можете да земете нашите слики и текст и само ни даде кредит со линк на овој блог пост, или кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fbest-experiences-switzerland-winter-summer%2F%3Flang%3Dmk – (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/zh-CN_routes_sitemap.xml и можете да го промените / zh-cn да / ja / или во повеќе јазици.