Време на читање: 9 минути
(Последно освежено на: 28/01/2022)

Средновековни замоци, лозови насади, го одзема здивот пејзажи, се само неколку работи што ја прават Европа совршена за есенски одмор. Секој европски град има свој шарм, но дестинациите на нашите 10 одморите за најдобар пад на списокот во Европа се неколку од повеќето убави места.

Европа е особено зачудувачка во есента кога дрвјата и ридовите се насликани со светло портокалово, огнено црвено, и жолта боја. Кон крајот на октомври, има помалку гужви на улиците, и ова значи дека мора да ги имате прекрасните погледи на падот на сите себе. Падот е одлично време за патувања затоа што цените на хотелот и патниците значително се намалуваат.

Лесно и удобно е да патувате до сите неверојатни места на нашата листа со воз. Од долината на Лоара во Франција до Луксембург, патувањето со воз е совршено за планирање на најзаборавниот пад на одмор во Европа што досега сте морале.

  • Патување со воз е многу удобен и еколошки начин за патување. Те статија е напишана за да се едуцираат за Патување со воз Зачувај воз, Најевтини билети за воз Интернет-страница во светот.

 

1. Пад на одмори во Умбрија, Италија

Додека многумина претпочитаат Тоскана за есенски годишен одмор во Европа, регионот Умбрија во Италија е далеку поимпресивен и е една од најдобрите паѓачки дестинации за паѓање во Европа и Италија.

Лесно достапен со воз од Рим, Умбрија нуди помалку гужви и поевтини цени за сместување во Италија. Од крајот на септември до октомври, можете да уживате во белиот тартуф и новиот фестивал на виното во градовите како Губио. Исто така, би можеле да се упатат кон Перуџа на годишниот фестивал во Еврохолда. Значи, Умбриа е сè за да се разгалите себе си во прекрасните пејзажи, уживање во најдобрата храна и вино за време на вашиот есенски одмор во Европа. За време на кратко или долго патување, живеете на романтично место во вид на разгледница, во едно од најдобрите места за одмор во Европа.

Билети за Фиренца до Орвието

Билети за Сиена до Орвието

Билети на Арецо до Орвието

Билети за Перуџа до Орвието

 

Umbria, Italy

 

2. Пет земји, Италија

Фотографиите на Интернет не прават правда за магичен Cinque Terre регион во Италија. Шарените куќи на врвот на ридовите, опкружена со лозја, локални ресторани, и пешачки патеки, сите го прават овој регион неверојатна дестинација за паѓање во Европа. Cinque Terre всушност се состои од 8 мали села и железничка железница ги поврзува сите нив едни со други. Ова го прави особено лесно посетувањето на секое од селата во 2-3 денови ако сте кратки на време. Што може да биде подобро од возот да скока на едно од најдобрите места во Европа во есен?

Cinque Terre е обично жешка летна дестинација за плажите и чистата вода. Сепак, многу е подобро да ја посетите есента, затоа што тесните улици се релативно празни од туристите. Затоа, додека повеќето ресторани се затворени, сè уште можете да најдете отворен бар со поглед кон морето и да се восхитувате на погледите во спокојството.

Можете да потрошите 4 денови истражувајќи ги селата и поминувам долг викенд во градот Ла Специја, вашата почетна точка за патување со воз во Киник Тере. Од Ла Специја, тренирате патувања во кое било друго село по ваш избор.

Билети за Ла Специја до Манарола

Билети од Риомаџиоре до Манарола

Билети за Сарзана до Манарола

Билети за Леванто до Манарола

 

Cinque Terre Italy at sunset

 

3. Езерото Лугано, Швајцарија

Пенлива тиркизна вода, куќи во боја на теракота, езерото Лугано во Швајцарија е една од нашите најголеми дестинации за паѓање во Европа. Швајцарија има многу незаборавни места за тој есенски одмор во Европа и Лугано е еден од круните на Швајцарија.

Температурите се сè уште топли кон средината на октомври, за да можете да седите покрај езерото со чаша вино од лозјата наоколу или да вкусите чорба од палента на традиционалниот есенски фестивал. Доколку сте заинтересирани да додадете малку возбуда и авантура на вашиот пад одмор во Европа, можете да пешачите до Монте Бре. Погледот од врвот е неколку од неверојатен поглед на заливот Лугано.

Стариот град Лугано има разнобојни куќи, 10 квадрати, и луксузната шопинг-улица Виа Неса. Во крајна линија, Езерото Лугано е совршено и за natureубителите на природата и за убавите животни патници. Езерото Лугано е прекрасно за релаксирачки краток викенд или продолжен одмор во Европа.

Можете лесно да патувате до езерото Лугано со воз од Милано Централ за нешто повеќе од еден час. Возовите заминуваат секој час од железничката станица во Милано.

Интерлакен до билети за Цирих

Билети за Луцерн до Цирих

Билети за Лугано до Цирих

Билети за Genенева до Цирих

 

lugano countryside

 

4. Пад на одмори во Хановер, Германија

Хановер е најценетиот град во Германија, но една од најдобрите дестинации за есенски одмор во Европа. Овој голем град е дом на огромен парк, двојно поголема од Централниот парк во Newујорк. Антички дабови дрвја и А. прекрасно езеро се на паркови, идеален за прошетки и мрзливи попладне во есен.

Стариот град Марктплац и саат-кулата се одлична почетна точка за откривање на готска архитектура. Може да продолжите до импресивната сала во Нов град, структура слична на голема палата со поглед на езеро. Зелените земјишта и дрвјата ја опкружуваат големата палата и ја комплетираат величествената атмосфера и поглед во златни бои.

Хановер е еден од скапоцените камења во Германија и не можеше да биде поубав на есен. Ако планирате пад на годишен одмор во Европа, тогаш Хановер е идеална дестинација за патување. Сè уште не многу туристи ја откриле неговата магија, така, вие би можеле да бидете првиот што го имате времето на вашиот живот во градот.

Билети за Бремен до Амстердам

Билети за Хановер до Амстердам

Билефелд до Амстердам билети

Билети за Хамбург до Амстердам

 

 

5. Баварските Алпи и Црната шума, Германија

Црната шума и баварските Алпи се популарен избор за есенски семеен одмор во Европа. Овој зачудувачки регион во Германија е една од најдобрите дестинации за паѓање во Германија.

Кога излезете од возот во едно од живописните села, веднаш ќе почувствувате дека сте зачекориле директно во приказната за браќата Грим. Зачудувачки езера, водопадите во Триберг, зелени долини, и лозовите насади гарантираат незаборавен пад на одмор во Европа.

Зеленилото ги менува боите во златни тонови, додека во позадината има планини преполни со снег. Релаксирањето во дрвена кабина по големиот крст на Алпите е незаборавно искуство. Вие исто така може да ја посетите една од 25 замоци во областа и замокот Нојшванштајн е извонреден замок за истражување на вашиот пад одмор во Европа.

Билети од Офенбург до Фрајбург

Билети од Штутгарт до Фрајбург

Билети од Лајпциг до Фрајбург

Билети за Нирнберг до Фрајбург

 

The Bavarian Alps And The Black Forest, Germany

 

6. Пад на одмор во Ахорнбоден, Австрија

Долината Рисбахтал и Алпски парк Карвендел, се величествени дестинации за патување во Австрија за есенски одмор. Алпскиот терен на Ахорнбоден го има 2,000 годишните дрвја на Сикамор-Јавор изгледаат зачудувачки во нивната есенска облека од злато и портокалово. Природата и планините создаваат апсолутно фантастична глетка за незаборавна дестинација за есенско патување во Европа.

Овој регион во Тирол е особено препорачан за планински велосипедисти и искусни пешаци. На национален парк има многу големи скокања и патеки меѓу варовничките планини за незаборавен одмор во Европа.

Салцбург е исто 3 неколку часа од Ахорнбоден со воз, вклучително и трансфери. во прилог, има одлични зделки за хотели и опции за сместување во Гросер Ахорнбоден за време вонсезоната.

Билети за Салцбург до Виена

Билети од Минхен до Виена

Билети за Грац до Виена

Билети во Прага до Виена

 

Fall Vacation In Ahornboden, Austria

 

7. Пад на одмори во долината на Лоара, Франција

Ттој Лоаре долина се наоѓа во винскиот регион во Франција. Ова значи дека 185,000 хектари лозови насади во злато на крајот на октомври. Затоа, тоа е далеку од најубавите места за посета во Европа и спектакуларна дестинација за паѓање на годишен одмор.

Додека многумина земаат а дневно патување од Париз, препорачливо е да останете долг викенд во долината Лоара за целосно да ја цените нејзината магија и убавина. На овој начин, можете да ја посетите една или две од неверојатните замоци во долината, како што е Шато де Чамборд. Некои велат дека овој извонреден замок бил дизајниран од самиот Де Винчи.

На Замокот Чамборд е 2 часови јужно од Париз и можете да тренирате патување од Париз Аустерлиц до Блус-Шамборд. Во рок од еден час и половина, ќе се шетате по прекрасната палата.

Билети за Париз до Стразбур

Билети за Луксембург до Стразбур

Билети за Нанси до Стразбур

Билети за Базел до Стразбур

 

8. Бордо, Франција

Нема ништо попривлечно и романтично од Франција во есен. Бордо е потценет француски град и дом на лозјата Сен-Емилион и плажите на Аркахон, овие 2 места се само неколку од причините што ќе ве натераат да се за fallубите во Новел Аквитаин во Бордо. дворци, тури за вино, спа третмани, и лекции за готвење, направете го Бордо прекрасна дестинација за патувања за вашиот есенски одмор.

Кон крајот на октомври, повеќето туристи се враќаат дома, па падот на цените за патувања и сместување во Бордо. Во ова време, лозовите насади ја започнуваат бербата на грозје и можете да останете во една од многуте патеки во областа и да стискате во. Ова сигурно ќе додаде a уникатно искуство до вашиот албум за фотографии за одмор.

Регионот е одличен со воз од каде било во Франција, и има директни возови со голема брзина од железничките станици во Париз-Аустерлиц и Монпарнас.

Билети од Ла Рошел до Нант

Билети од Тулуз до Ла Рошел

Билети за Бордо до Ла Рошел

Билети за Париз до Ла Рошел

 

Fall Vacations in Bordeaux, France

 

9. Есенски одмори во Париз, Франција

Нашиот најдобар пад на годишни одмори во Европа нема да биде комплетен без Париз. Париз е секогаш добра идеја, но особено е прекрасна во есен. Луксембург градини, мали француски кафулиња, и уличната музика во живо создаде совршено опкружување за незаборавен одмор во Европа.

Пијте топло чоколадо или гледајте го фестивалот за берба на грозје во Монмарт, Париз има многу прекрасни дамки за привремено фотографирање. Најфотогени места се ardардинс ду Луксембург, Парк Монсо, и Градина Тјулери. Од крајот на октомври, се одржува годишен есенски фестивал на различни места низ градот на музиката, танцуваат, и уметнички претстави. Значи, дали е дождливо или сончево, Париз нуди многу одлични работи што треба да се направат.

Париз е помалку преполн, а патните цени се многу прифатливи вонсезоната, затоа патувањето со воз и сместување направете го Париз одлична дестинација за паѓање за европски одмор.

Билети за Амстердам до Париз

Билети од Лондон до Париз

Билети од Ротердам до Париз

Билети за Брисел до Париз

 

Fall Vacation In Paris, France

 

10. Амстердам, Холандија

На пролет, лалињата ги красат градините и парковите во Амстердам, но во есен, портокал, жолто и црвено зеленило ги обојуваат каналите и улиците. Амстердам е апсолутна убавина и затоа е едно од најдобрите места за паѓање во Европа. Можеше да прошеташ низ Амстердам само 3 денови, но ќе сакате да останете подолго и да застанете на секој агол за да ги цениме прекрасните погледи.

Амстердам е неверојатен град за одмор во Европа, со 50 музеи во градот, брод вози во каналите, има многу прекрасни работи што треба да се направат во оваа неверојатна дестинација за паѓање во Холандија. во прилог, има прекрасни паркови каде може да имате пикник или велосипед околу, ако времето е убаво.

Амстердам е еден од најдобрите градови во Европа, достапен со воз од каде било во соседните земји, и лесен за навигација во градот.

Билети за Брисел до Амстердам

Билети од Лондон до Амстердам

Билети во Берлин до Амстердам

Билети за Париз до Амстердам

 

Amsterdam, Netherlands Fall Colors

 

Бонус: Есенски одмори во Луксембург

Белгија, Франција, и Германија ја опкружуваат малата земја Луксембург, совршена дестинација за паѓање во Европа. Градот Луксембург е познат по стариот град, сместена на карпите и опкружена со средновековна тврдина. Неговата зачудувачка архитектура и шарм од стариот свет му ја освоија титулата Светското наследство на УНЕСКО сајт. Гранд Дукал Палас и мостот Адолф се места што мора да се видат на вашиот одмор во Луксембург.

Градините и многу гледишта нудат прекрасен поглед на целиот град и околината. во есента ставовите се особено убави во есенските бои. Значи, додека Луксембург е најсилниот град во Европа, гордо стои покрај големите космополитски градови како Париз. Дефинитивно вреди да се избере Луксембург за вашиот годишен одмор во есен.

Благодарение на напредните железнички услуги, можете да патувате каде било во Европа за кратко време. Од големиот космополитски град до малиот и извонреден град, секој град во нашиот 10 најдобри градови за пад на годишен одмор во Европа, има свој уникатен шарм и магија.

Билети за Антверпен во Луксембург

Билети за Брисел до Луксембург

Билети за Мец до Луксембург

Билети за Париз до Луксембург

 

Luxembourg Fall Vacation Scenery

 

овде, во Зачувај воз, ние ќе бидеме среќни да ви помогнеме да ги најдете најевтините билети за воз до некоја од прекрасните дестинации на нашата листа.

 

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост “10 Најдобри одмори на есен во Европа” на вашиот сајт? Можете да земете нашите слики и текст и да ни дадат кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/best-fall-vacations-europe/?lang=mk </s>avkanî- (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно слетување нашите страници воз пат.
  • Во следниов линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml, <- на овој линк е за патишта целни страници на англиски јазик, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/tr_routes_sitemap.xml, и можете да ги замените tr на pl или nl и повеќе јазици по ваш избор.