Време на читање: 6 минути
(Последно освежено на: 25/02/2022)

Никој не знае вистинската приказна за помфрит во Франција. Ние дури и не може да биде сигурен дека ако тие доаѓаат од Франција, воопшто. Чекај, што?! Yeap, сте го слушнале право – и Белгијците и Французите се тврди оваа храна, и тие двајцата имаат приказни за да ви убедат.

Според една локална белгиска приказна, сиромашните селани од Meuse долина често јадела мали пржена риба се фатени во реката. Во текот на зимата, реката ќе ги замрзне повеќе, одлуки риболов невозможно. Притоа, селаните мораа да се најде други извори на храна. Компир изгледаше како добро решение. Па и тие почнаа режење и пржење на ист начин како што тоа го правеа со риба. Тоа е како се направени првите помфрит. Знаеме што сте ќе прашам сега. Ако оваа приказна е вистинита, зошто тие се нарекува францускиот потоа? Бидејќи на американските војници. Оние што ја поминаа Првата светска војна во Белгија ги пробаа овие компири пржени и очигледно ги сакаа. Тие ги повика помфрит бидејќи Белгијците зборуваше француски јазик. како имагинативна, право?

Кажете му на оваа приказна на локално во Франција, и тие ќе се смееш на вас, па тешко дека ќе се чувствуваат непријатно. Тие ќе веројатно и ти се јавам луди. "На брилијантен француски готвачи измислен помфрит во Франција, крај на приказната. Тие се француски, Не се глупави, и никогаш не велат дека тие повторно се белгискиот! Уште!" Тоа би, доста, биде разговорот.

На еден или друг начин, Сакаме оваа длабоко пријател-целосно-нездраво-но-целосно-небесен вкус-ужинка, без разлика дали ние го јаде помфрит во Франција или на друго место. Денеска, тие се една од најпопуларните страна на јадења во светот. Тие се служат со многу различни сосови, но луѓето обично избираат кечап, мајонез, и оцет. И ние не им е гајле дали ги нарекуваат француските, Белгискиот од само чипови, треба да ги вкусите во Франција. Па, ајде да се запознаам со најдобрите

 

вкусен помфрит во Франција.

 

Ример & слатки, Лион: mouthwatering сласт

Дали сте со храна? добар! Ќе ви се допаднат ова место! Ример & Zoet е мал СРЈ продавница во срцето на Vieux Лион, еден од Најпознатиот улици во Лион. Можете да добиете помфрит во конус тука. Ќе добиете сос премногу, само не во конус, а во мал пластичен сад. Она што ги прави овие помфрит толку вкусни, е дека тие се подебели и двоен-пржени. Толку крцкави! Ако некогаш сте се престане со ова место со пријател, не било глупаво да се купи само еден конус и споделување на. Во моментот кога ќе и вкус овие компири, ќе започне да се борат над нив! ERM ... знаеме имаме.

Брисел до Лион со воз

Лондон до Лион со воз

Марсеј во Лион возови

Амстердам до Лион Време на воз

 

Џорџ V Кафе, Париз: Искуство Париз во потполност

Ако не сте биле на Елисејските Елисејската, тоа е како да не биле во Париз. особено ако ќе се обучуваат за патување низ Европа (но тоа е друга одлична тема). Како и да е, Џорџ V Кафе е совршено место за да уживаат во амбиент и одлична помфрит во Франција. Со оглед на нејзината локација, вие не треба да биде изненаден по повисока цена. Но, кога ќе се впие во париски атмосфера, ќе видите дека тоа е во вредност од секој денар. Само да се релаксираат додека се гледа во луѓето минуваат, и келнери трчаат наоколу. Ресторанот нуди типична француската кујна, и вкусен помфрит доаѓаат со речиси сè.

Дижон во Париз возови

Ремс во Париз возови

Лил во Париз возови

Бордо во Париз возови

 

 

Нов мост Ла Frite француската, Париз: Сериозен пристап до Помфрит во Франција

Луѓето кои веруваат помфрит во Франција не мора да бидат само прилог, но соодветен оброк мора да се провери ова место надвор. И секој што ќе вкуси помфрит Пон-Неуф Помфритот брзо ќе се согласи. Служел во симпатична жолта-бел картон јадења, Помфритот се главните разбира тука. Можете дури и да добие мала дрвена вилушка. Изберете помеѓу различни сосови, но нашиот совет е натопи на куќата, на "натопи мастило". помфрит вкус дури и подобро, ако додадете париски шунка на микс.

Брисел во Париз возови

Лондон до Париз возови

Олимпик Марсеј во Париз возови

Келн со Париз возови

 

Помфрит Во Франција

 

де Clercq, Париз: Белгиска верзија на помфрит

Знаеш што велат: "Ако не знаете од каде да јадат, одат во ресторан, кој е полн со луѓе. "По тоа правило, ние заврши во De Clercq, продавница, која тврди дека да се продаде Белгискиот помфрит. Ако белгискиот верзија е мрсна, крцкави однадвор, и мека одвнатре, сите ние сме во. Ако сакате нешто друго покрај овие вкусно компир стапчиња, препорачуваме хамбургери, бидејќи тие се исто така супер вкусна. Инаку, ако сакате само еден куп на помфрит, нарачате гигант пакет што е доволно за четири лица.

Стразбур во Париз возови

Цирих во Париз возови

Франкфурт во Париз возови

Женева во Париз возови

 

Le Relais De L'Entrecote, Париз: Јасна Помфрит Во Франција Искуство

Дали веќе споменавме дека Французите сакаат да јадат помфрит со стек? Не? Па, ете ти. Тие прават. Тоа е нивната работа. Во Le Relais de l'Entrecote тоа е единствениот главно јадење можете да нарачате. сериозно, не постои друг главниот курс на ова место. Во моментот кога ќе седне, келнерката ќе ве праша како ви се допаѓа вашата стек да се готви: ретки, среден, или браво. Што го прави овој стек уникатен е сос чиј рецепт се чуваат во тајност за повеќе од 50 години. И она што го прави целиот оброк апсолутно неодолива се совршен златни помфрит во Франција.

Лион во Париз возови

Прованса во Париз возови

Монпелје во Париз возови

Ница во Париз возови

 

lentrecote Помфрит Во Франција

 

Чез Борис, Париз: Земјоделците кои прават совршена храна

Во потрага по совршено место да јадат стекови и помфрит во Франција? Не кажувај повеќе. Најдовме овој ресторан. На квалитетот на месото е на друго ниво. Помфритот се сече рачно и се пржи во говедско маснотии, што е многу tastier отколку што звучи. Сопствениците на ресторанот се земјоделци, па и тие знаат многу добро она што го јадете. Единствената поплака ќе биде цени, бидејќи тие се малку ... висока. Но, штом еднаш ќе вкус на храната во Чез Борис, може да се каже само една работа: "Земи ми пари, и тука - да земе некои повеќе!"

Совет: може да се резервира Лондон до Париз воз сега и да биде во Чез Борис порано отколку што мислите!

 

Помфрит станаа третираат секаде во светот. Секој е да ги подготвува и служи нив со нивната омилена храна. уште, ние ве советуваме да ги јадат, каде што тие биле измислени. Ние, исто така, сметаат дека нивната земја е Франција, не Белгија. И, како што може да се види, голем помфрит во Франција може да се најде на речиси секој француски агол. Можете да ги јадат како гарнир, или како главно јадење. Значи, не почекајте една секунда подолго!

 

Посетете не на Зачувај-А-воз да се купи билет во Франција, и се подготви себе си за помфрит во Франција задоволство!

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост на вашата страница, можете да земете нашите слики и текст и само ни даде кредит со линк до овој блог пост, или кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fbest-french-fries-france%2F%3Flang%3Dmk – (Движете се надолу за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/ja_routes_sitemap.xml и можете да го промените / ja до / или es / tr и на повеќе јазици.