Време на читање: 7 минути
(Последно освежено на: 30/05/2022)

Светилниците се нашата водилка, осветлени ѕвездени ноќи и пат до дома до морнарите со векови. Додека некои престанаа да работат, треба да ги ставите најдобрите десет светилници кои ќе ви ги разубават патувањата низ Европа на вашата маршрута.

1. Најдобрите светилници во Европа: Светилникот Неист Поинт

Со светлина еднаква на 480,000 свеќи, Светилникот Неист Поинт оттогаш ги осветли бреговите на прекрасниот Остров Скај 1909. Светлата светлина сјае на растојание од 24 милји, водејќи го патот до трговците и морнарите во раните денови. Денес древниот светилник на Шкотска е осветлен од Одборот на северниот светилник во Единбург, и додека е модернизиран, светилникот е добро сочуван.

Друга одлична работа за светилникот Nest Point е неговата фантастична локација. Во прилог на живописниот пејзаж, можете да видите делфини, китови, и морските ајкули, жителите на водите околу островот. Така, Светилникот Neist Point е едно од најдобрите места за посета на Островот Скај, особено на зајдисонце. Затоа, облечете ги најдобрите чевли за пешачење и испланирајте време за 1 час пешачење до светилникот Неист Поинт.

Амстердам до Лондон со воз

Париз до Лондон со воз

Берлин до Лондон со воз

Брисел до Лондон со воз

 

Best Lighthouse in Scotland

 

2. Најдобрите светилници во Европа: Светилникот Сен-Матје

На најзападната точка на Франција, среќните патници можат да го најдат шармантниот светилник Сен-Матје. Вториот најдобар светилник во Европа е во прекрасниот регион Бретања, до урнатините на опатијата, што е сосема уникатно за светилниците. Така, при посета на еден од најдобрите светилници да разубавете ги вашите патувања во Европа, можете да уживате во средновековните мошти на манастирот и Pointe Saint-Mathieu.

Стрмните карпи, брег, и светилникот создаваат најнезаборавна глетка. Понатаму, за навистина извонреден панорамски поглед на брегот на Бретања, треба да се искачиш 136 чекори. Да ги сумира нештата, прекрасниот бел светилник ве чека во прекрасниот Плугонвелин, каде светлината сјае и ќе ве води до едно од најпрекрасните крајбрежја во Европа.

Амстердам до Париз со воз

Париз до Прованса со воз

Лион до Прованса со воз

Марсеј до Прованса со воз

 

Lighthouse On The Edge Of The Ocean

 

3. Светилници ќе ги разубават вашите патувања во Европа: Светилникот во Џенова

Стоејќи високо кај 76 метри, светилникот во Џенова е вториот највисок класичен светилник изграден од ѕидарски во светот. Античкиот светилник служи како симбол на Џенова, и неговата форма привлекува многу посетители на Џенова од Фиренца и други градови. Изграден во два квадратни делови, секој сектор со дел сличен на тераса на покривната палуба и фенер ја крунисува целата структура. Фенерот свети на голема далечина, играјќи ја својата улога во контролата на летот околу областа.

Светилникот во Џенова ги разубавува прекрасните ноќи во Џенова, особено крајбрежјето и пристаништето. Згора на тоа, светилникот е доста импресивен во текот на денот, во позадината на тиркизното Средоземно Море и шарените куќи. Посета на старото пристаниште Lighthouse во Џенова е една од десетте најдобри работи што треба да се направат во Џенова.

Милан во Џенова возови

Рим во Џенова возови

Фиренца во Џенова возови

Венеција во Џенова возови

 

 

4. Светилникот Линдау, Германија

Оттогаш го осветлува езерото Констанца 1853, Lindau Lighthouse е магичен во вечерните светла и во текот на денот. Тогаш, светилникот бил управуван од отворен оган на нафта, но денес бродовите можат да управуваат со него користејќи радио сигнали. Беа потребни три години за да се изгради светилникот што ги пречекува патниците во пристаништето Линдау.

Иако ова е интересен факт, Lindau Lighthouse привлекува посетители првенствено благодарение на својот убава баварска архитектура, импресивен часовник на неговата фасада, и спротивна скулптура на лав. Згора на тоа, позади можете да уживате во погледите на Алпите, кои ја комплетираат сценската слика со разгледница.

Дизелдорф до Минхен со воз

Дрезден до Минхен со воз

Нирнберг до Минхен со воз

Бон до Минхен со воз

 

European Сity On The Water

 

5. Светилникот Пунта Пена, Италија

Источно од Рим, опкружен со јадранското крајбрежје и Апенинските планини, се наоѓа во прекрасниот регион Абруцо. Овој скапоцен камен од јужна Италија е Најновата топла дестинација во Италија, исто така дом на вториот највисок светилник во Италија, светилникот Пунта Пена.

Оттогаш го осветлува италијанското крајбрежје и ги води бродовите назад дома 1906, светилникот Пунта Пена е отворен за јавноста. Освен, посетителите можат да се искачат по спирални скали од 307 скали до врвот на светилникот за фантастичен поглед на природата и, секако, песочните плажи.

Милан до Рим со воз

Фиренца до Рим со воз

Венеција до Рим со воз

Неапол до Рим со воз

 

6. Стартна точка Светилник За да го разубавите вашето патување

На една од највпечатливите локации во Европа, патниците можат да го најдат светилникот на Почетна точка. Се наоѓа на полуостров во Јужен Девон, Англија, на брег кој се протега длабоко во морето, сликата го одзема здивот. Така, патниците нема да бидат изненадени кога ќе научат дека прошетката до светилникот е една од најдобрите во областа.

Ако имате среќа, ќе можете да видите чамци кои минуваат по каналот Ла Манш како што тоа го правеле веќе од пред 150 години. Ова несомнено го комплетира живописниот поглед на брегот и светилникот веднаш на крајот од гребенот. Понатаму, друга опција за пешачење е одење до Beesands и Torcross за гледање делфини и фоки.

 

Magical Lighthouse During The Starfall

 

7. Големата кула на светилникот, Англси

На крајот на една од најубавите приморски патеки во Европа, можете да го најдете прекрасниот светилник Twr Mawr. Се наоѓа на крајниот крај на островот Ландвин, патниците можат да уживаат во прекрасните погледи на Сноудонија на хоризонтот. Уникатното име значи Голема кула. Обоена е во бело, и тешко е да се пропушти светилникот на зелениот рид.

Светилникот Twr Mawr е на крајот од теснецот Менај, а 25 км долга плима вода што го дели островот Англеси од копното на Велс. во прилог, патници до Twr Mawr на островот Llanddwyn, Мала кула, се вели дека бил изграден порано од Twr Mawr. Да заклучи, сместени еден до друг на мали острови, Светилниците Twr Mawr и Twr Bach сигурно ќе го разубават вашето патување до живописното Anglesey.

Лондон до Амстердам со воз

Берлин до Амстердам со воз

Берлин до Прага со воз

Виена до Прага со воз

 

Fascinating Lighthouse Landscape

 

8. Св. Светилникот на Марија, Островот Мамка

Пристап до Св. Светилникот на Марија е незгоден. Прекрасниот светилник е на малиот остров Бејт, познат и како Св. Островот на Марија. Патниците кои сакаат да му се восхитуваат на шармантниот Св. Светилникот на Мери одблиску може да се посети само за време на плимата и осеката, бидејќи островот Баит е остров со плима. Првично светилникот бил мала капела, а кулата подоцна се претворила во светилник, предупредување морнари од карпестиот брег.

Денеска, Св. Светилникот на Марија повеќе не работи, но вреди да се патува. На пример, може да вклучите застанување овде на вашето патување со RV во Англија, а уникатно креативен начин за патување низ Европа. конечно, можете да уживате во шолја кафе од блиските кафулиња.

 

Lonely Lighthouse In England

 

9. Најдобрите светилници во Европа: Со плен на светилникот

Стоејќи високо на карпестиот брег на Бретања, прекрасниот светилник Le Creac’h го осветлува патот за многу патници. Една од неговите истакнати карактеристики е фенерот што трепка секој ден 10 секунди, па ако добиете шанса да пловите преку францускиот брег на Атлантикот, знајте дека Le Creac'h светлината е таму за да ве води.

Додека светлината на фенерот е многу моќна, елаборат скрининг го опкружува за заштита на птиците преселници. Затоа, функционирањето на славниот светилник не го прави тоа да му наштети на морскиот екосистем во областа. Навистина, ако планирате патување до прекрасниот француски крајбрежни градови, не заборавајте да го комбинирате вашето патување до светилникот Le Creach со светилникот La Jument и Nividic.

Париз до Амстердам со воз

Лондон до Париз со воз

Ротердам до Париз со воз

Брисел до Париз со воз

 

Lighthouse On The Edge Of The Ocean

 

10. Најдобрите светилници во Европа: Светилникот на Малата Кити

Сместено на карпа пред тврдина, на Малиот светилник Мину ги осветлува бродовите’ патување назад дома долж брегот на Бретон. Тврдината била изградена за да го заштити Гуле де Брест под утврдувањето Маркиз де Вобан во 17 век.. Подоцна, во 19 век, светилникот бил изграден, а заоблениот мост овозможи пристап до светилникот и неверојатниот поглед на крајбрежјето.

во прилог, овој шармантен светилник е познат благодарение на црвениот покрив, кој исто така има црвен сигнал кој се гаси кога опасноста е во близина на платото на Les filettes. Додека Les Fillettes значи “девојки” на француски, во овој случај, се однесува на карпите во Гуле де Брест. Згора на тоа, благодарение на оваа карактеристика, морнарите не заборавајте да внимаваат на овој дел со користење на мнемоник “Кити се вцрвува кога ги покрива девојките” (“Мину се вцрвува кога ги покрива девојките”).

Нант во Бордо возови

Париз во Бордо возови

Лион во Бордо возови

Возови од Марсеј до Бордо

 

Fortress On The Sea

 

овде, во Зачувај воз, со задоволство ќе ви помогнеме да планирате незаборавно патување до овие светилници со воз.

 

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост „10 најдобри светилници кои ќе ги разубават вашите патувања во Европа” на вашиот сајт? Можете или да ни ги фотографирате и текстот или да ни дадете признание со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fmk%2Fbest-lighthouses-europe%2F – (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе ги најдете нашите најпопуларни линии за воз - https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml.
  • Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/es_routes_sitemap.xml, и може да ги смените / овите во / fr или / de и повеќе јазици.